“محیط زیست” به تلافی توقف طرح “بایوجمی” در روند ساخت راه آهن انزلی مانع تراشی می‌کند

چاپ

حسن خسته‌بند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، با بیان اینکه ورود دادستان بندرانزلی به مسئله اجرای طرح بایوجمی کاملاً قانونی بوده و توقف آن در مسیر تحقق مطالبات مردم انجام شده است اظهار داشت: محیط زیست به تلافی توقف طرح بایوجمی درصدد ایجاد اختلال در روند ساخت پروژه راه آهن رشت به انزلی است.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس با بیان اینکه محیط زیست از وی به علت مخالفت با اجرای طرح بایوجمی در تالاب انزلی گله‌مند است عنوان کرد: برخی از این آقایان به عللی که بیان شد با طرح مسائلی همچون وجود خطر زیست محیطی پروژه راه آهن رشت – انزلی برای تالاب، می‌خواهند در مسیر عملیات اجرایی آن سنگ‌اندازی کنند.

خسته‌بند اذعان محیط زیست در مورد عدم ایجاد مشکلات زیست محیطی برای تالاب انزلی در صورت احداث پروژه را آهن رشت به انزلی و از موجود بودن مستندات این موضوع سخن گفت و اظهار داشت: مدیرکل محیط زیست گیلان الان دلسوز تالاب انزلی شده در حالی‌که مدت‌ها است از طرح خطرناک بایوجمی دفاع تمام قد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان به تلافی اتفاقات اخیر بهانه‌گیری می‌کند تا هر طور شده راه آهن به انزلی نرسد ابراز داشت: وی به همراه تعدادی کارشناس به صورت عجله‌ای نامه‌ای را تهیه و به تهران ارسال کرده‌ است تا پروژه راه آهن را متوقف کنند اما این‌گونه رفتارها غیراخلاقی و تلافی‌جویانه است.

عضو کمیسیون عمران مجلس نامه‌نگاری‌هایی که از مرداد سال گذشته توسط وی در مورد خطرات اجرای طرح احیاء تالاب انزلی به روش نانو یا بایوجمی خطاب به دستگاه‌های مختلف اجرایی انجام شده را مورد توجه قرار داد و گفت: هم ستاد نانو کشور و هم سازمان برنامه و بودجه این طرح و شرکت مجری آن را به رسمیت نشناختند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس مسئله احیاء تالاب انزلی را موضوعی فرا استانی، فرا ملی و حتی جهانی خواند و عنوان کرد: با توجه به وضعیت تالاب انزلی و طرح‌هایی که از سوی برخی برای احیاء آن در دستور کار قرار گرفته بنده برای جلوگیری از بروز یک فاجعه بزرگتر در از سازمان حفاظت محیط زیست شکایت کردم.

خسته‌بند با بیان اینکه وی در تمامی جلسات احیاء تالاب انزلی حضور داشته و در جریان کامل تمام امور آن بوده است عنوان کرد: بنده موضوع شکایتم از سازمان حفاظت محیط زیست را نمی‌خواستم علنی کنم اما با توجه به اتفاقات اخیری که پیش آمد باید بگویم که از آن ابتدا نیز نسبت به اجرای طرح‌های بدون پشتوانه علمی در تالاب معترض بودم.

عضو کمیسیون عمران مجلس تعطیلی جلسات احیاء تالاب انزلی در دهه ۶۰ و پیگیری‌هایی که برای برگزاری مجدد این جلسات توسط وی انجام شد را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: با رایزنی‌های گسترده بالاخره پس از ۲۶ سال توانستیم مجدداً مقدمات برگزاری سلسله نشست‌های احیاء تالاب را فراهم کنیم.

وی موضوع تغییر مکان برگزاری جلسات احیاء تالاب انزلی از تهران به گیلان و شهرستان بندرانزلی را مورد تأکید قرار داد و ابراز داشت: در این جلسات نمایندگانی از دستگاه‌هایی نظیر وزارت کشور، شرکت آب منطقه‌ای، جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان حفاظت محیط زیست به صورت مستمر شرکت دارند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس با اشاره به اینکه در خلال یکی از جلسات سال گذشته احیاء تالاب انزلی، عده‌ای آمده و ادعای لجن‌زدایی با استفاده از تکنولوژی نانو را مطرح کرند ابراز داشت: در ابتدای امر ما بسیار از این امر خوشحال شدیم اما در مورد اثرات زیست محیطی آن بر روی تالاب پاسخ قانع کننده‌ای از این افراد نشنیدیم.

خسته‌بند فراهم آوردن مقدمات برگزاری یک جلسه کاملاً تخصصی با حضور عوامل اجرای احیاء تالاب انزلی به روش نانو یا همان بایوجمی و اساتید بزرگ و صاحب‌نظر در این امر را مورد توجه قرار داد و گفت: به علت فرار عوامل شرکت مذکور که همواره مورد حمایت سازمان محیط زیست نیز بوده‌اند جلسه مذکور برگزار نشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه وی به دادستانی کل کشور، دادستان شهرستان بندرانزلی، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و بازرسی کل کشور و استان شکایت کرده است اظهار داشت: بنده به عنوان نماینده و خادم مردم هرگز اجازه نمی‌دهم طرح‌های غیرکارشناسی‌ شده در تالاب انزلی اجرایی شود.

وی توقف پروژه احیاء تالاب انزلی به روش بایوجمی و ماجرای ورود دستگاه قضایی به این امر را نیز مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: بنده هم مانند همه برای نجات تالاب انزلی اشتیاق دارم اما قرار نیست برای انجام این کار فوق‌العاده حساس به هر شخص حقیقی و حقوقی اجازه فعالیت در این حوزه را بدهیم.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست در بحث احیاء تالاب انزلی به روش بایوجمی را نیز متذکر شد و افزود: در ابتدا این سازمان مدعی شد افرادی به روش نانوتکنولوژی می‌خواهند برای لجن‌زدایی تالاب اقدام کنند و بعدها وقتی مخالفت‌ها را دید بحث بایوجمی و شرکت اصفهانی را مطرح کرد.

وی عوض کردن اسم شرکت متقاضی اجرای طرح احیاء تالاب انزلی و بازی با کلمات توسط سازمان حفاظت محیط زیست را اقداماتی عجیب از سوی این دستگاه خواند و عنوان کرد: این سازمان در مورد احیاء تالاب انزلی هم مسئولیت صدور مجوز فعالیت را بر عهده دارد و هم به عنوان ناظر و کارفرما خودش را مطرح کرده است.

خسته‌بند با تأکید بر اینکه چنین چیزی در هیچ کدام از دستگاه‌ها در کل کشور مرسوم نبوده و بسیار عجیب است ابراز داشت: بنده به عنوان نماینده مردم، امام جمعه و دادستان بندرانزلی به عنوان مدعی‌العموم با اجرای طرح احیاء تالاب به روش بایوجمی مخالفت کرده و بنا به خواست مردم نیز تا آخرین لحظه از حقوق آنان دفاع می‌کنیم.