• Стражи Арктики смотреть рутуб    :   Стражи Арктики" Стражи Арктики Стражи Арктики Стражи Арктики "Стражи Арктики" ок «Стражи Арктики» смотреть youtube `Стражи Арктики` фб Стражи Арктики kz movies online Стражи Арктики me Стражи Арктики ютуб сайт movies online (Стражи Арктики) вк (Стражи ...
 • Аванпост v youtube    :   Аванпост" Аванпост Аванпост Аванпост `Аванпост` ок (Аванпост) ютуб сайт «Аванпост» кз «Аванпост» тв movies 2019 `Аванпост` моя рутуб movies top (Аванпост) тв Аванпост ua (Аванпост) кз movies 2019 (Аванпост) кз смотреть youtube Аванпост Аванпост Аванпост Аванпост Аванпост...
 • Земля под моими ногами YouTube    :   Земля под моими ногами" Земля под моими ногами Земля под моими ногами Земля под моими ногами вк «Земля под моими ногами» смотреть youtube «Земля под моими ногами» ua Земля под моими ...
 • Король слон смотреть ютуб    :   Король слон" Король слон Король слон Король слон `Король слон` hd рутуб Король слон com "Король слон" vk movies Король слон юа «Король слон» v youtube movies 2019 «Король слон» fb (Король слон) про «Король слон» ...
 • Союз спасения смотреть youtube    :   Союз спасения" Союз спасения Союз спасения Союз спасения (Союз спасения) hd Союз спасения ютуб онлайн `Союз спасения` тв Союз спасения fb movies top (Союз спасения) vk (Союз спасения) youtube com movies online `Союз спасения` моя (Союз ...
 • Ford против Ferrari смотреть рутуб    :   Ford против Ferrari" Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против Ferrari net Ford против Ferrari YouTube vk ua movies «Ford против Ferrari» com v youtube movies to ...
 • مشاهیر انزلی (محمد کوچکپور کپورچالی)

  به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی انزلی آنلاین

  سلام همراهان گرامی
  پایگاه خبری و تحلیلی انزلی آنلاین از این پس در نظردارد تا به سراغ مفاخر و مشاهیر بندر انزلی که عموما مورد بی توجهی و گاها بی مهری برخی مسئولان قرار گرفته اند و گاها به باد فراموشی سپرده شده اند برود و ضمن شنیدن نقطه نظرات این عزیزان یادی از افتخارآفرینی ایشان نیز بکند. باشد که مسئولان شهری این حرکت ما را سرلوحه ای برای رسیدگی به کسانی که زمانی برای این شهر افتخار آفرین بودند و اکنون گوشه عزلت گزیده اند بنمایند . هرچند که این بزرگواران خود انتظاری از مسئولان ندارند.
  در اولین قدم از این راه در پیش رو به سراغ یکی از مفاخر و هنرمندان حوزه هنر عکاسی رفتیم که گزارش آن ارائه می گردد:

  محمد كوچكپور كپورچالى

  در سال 1334 هجرى شمسى در كپورچال بندر انزلى ديده به جهان گشود. عكاسى را از سال 1360 با ابتدايى ترين امكانات و بدون هر گونه آموزشى ولى عاشقانه آغاز كرد. تحت تاثير محيط پيرامونش ( منطقه سرسبز گيلان ) ابتدا به عكاسى از طبيعت پرداخت ولى ديرزمانی نگذشت كه مردم و زندگى نيز به علاقه مندي هايش افزوده شد و شاهكار هايش در اين بخش قرار دارند
  كوچكپور در طول 27 سال عكاسى، به جز گيلان به اكثر استان هاى ايران و همچنين به برخى كشورهاى ديگر نيز سفر كرده و طبيعت ، فرهنگ و باورهاي مردم آن سامان را به تصوير كشيده است كه حاصل آن حدود 250هزارقطعه عكس مي باشد كه در مجموعه ى شخصى اش نگهدارى مى شود .

  عكس هاى او حكايت عجيبى دارند . او راوى مصور تاريخ معاصر گيلان است . مخاطب آنگاه به عكس هایش حسرت خواهد خورد كه چه چيزها و چه كسانى را داشتيم و از دست داديم و گاهى به سر شوق مى آييم كه آيا خداوند در عالم جمادات زيباتر از اين نيز مى توانست خلق كند؟
  وی اين مجموعه از كارهاى خود را ، عكسهاى سريالى مى نامد. چرا كه بعد از شناسايى چهره ها و شخصيت هاى خاص گاهى تا حدود 25 سال بر روى آنها متمركز شده و با دردها و غمهاى آنها پرورده مى شود تا بتواند آن ها را به بهترين شكل به تصوير بكشد و براي هميشه در تاريخ ثبت كند

  IMG_3063_resize_new
  عکاس بین المللی شهرمان ضمن اعلام اینکه درحال ویراستاری عکسهای خود است به خبرنگاران ما گفت:من هویتها را برای نسلهای آینده در طول 35سال ثبت کرده ام و برای هرعکسی بصورت عارفانه کار کرده و در وصف آن برایش شعری در خور آن عکس انتخاب میکنم .

  کوچکپور در خصوص هنرعکاسی و نگاهش به این حرفه گفت:عکاسی یکی از منابع قدرت تصویری دنیاست که بهترین پیام را می تواند به تمام دنیا هدیه کند و به نظر من قویترین رسانه دنیا عکس است .
  وی همچنین اظهار کرد:هنر و حرفه عکاسی در چند شاخه اجتماعی و مردم شناسی و هویت شناسی و صنعتی صورت می گیرد و بنده باید همینجا عرض کنم که هویت شناسی و قوم شناسی گیلان را در طول 35سال زحمت ثبت کرده ام که بعنوان مثال مسابقات اسب سواری زنان در ایلات تالش را به عنوان هویت ملی ثبت نموده ام ، هویتی که دیگر تکرار نمی شود .
  وی ادامه داد:در نمایشگاه جهانی وردپرس در کشور هلند ، زمانی که این عکسها را به نمایش گذاشته بودم افرادی که از نمایشگاه بازدید می کردند با تعجب از بنده می پرسیدند آیا در ایران هم چنین برنامه هایی برگزار می شود؟چرا که من از تمام قسمتهای مسابقه از استارت و فینال گرفته تا جوایز را ثبت کرده بودم .البته قابل ذکر است که جوایز را خود مردم منطقه تهیه و تدارک دیده بودند و از حضور و دخالت دولتمردان در این مراسم و جوایز آن خبری نبود .

  کوچکپور در خصوص انتظارش از مسئولان گفت:بنده هیچ انتظاری از هیچ مسئولی ندارم چرا که بنده برای سرزمینم خدمت می کنم و به اندازه توان خود در راه هویت شناسی و قوم شناسی گام برمی دارم .
  وی درخصوص مشکلات موجود در حرفه اش گفت:مشکلات در این حرفه بسیار است ولی یکی از مشکلات عمده که با آن درگیر هستم این است که بعلت معتدل و مرطوب بودن آب و هوای گیلان ، نگاتیو های من در حال از بین رفتن است و بنده به ناچار آنها را برای اسکن شدن به اروپا می فرستم و تعجب من از اینجاست که با وجود وفور خلاقیت و استعداد چرا امکانات وجود ندارد و بنده می بایست نگاتیو هایم را به کشورهای دیگر ارسال کنم .
  عکاس بین المللی و پرافتخار کپورچال با انتقاد از اینکه با وجود کسب عناوین و افتخاراتی متعدد برای شهر و استان ، کسی توجه نمی کند گفت:در نمایشگاهی که ازعکسهای بنده در سوئد و لبنان برگزار شد اولین نکته ای که برای بازدیدکنندگان مورد توجه قرار می گرفت توجه به افتخارات هنرمند بود و باید به عرض برسانم جالب توجه اینجاست که بنده با این همه افتخارات هیچ گونه امکاناتی برایم وجود ندارد .

  در اینجا لازم است تعدادی از افتخارات این عزیز بزرگوار را معرفی کنیم:
  كسب مقام اول در مسابقات عکاسی داخل کشور كه از آخرین آنها مى توان به: تندیس بلورین و لوح تقدیر از نخستین جشنواره ” فرهنگ ایران زمین” – گیلان – رشت اردیبهشت1383 اشاره كرد
  برنده‌ی چهار مسابقه‌ی عکاسی آسیا و اقیانوسیه یونسکو در ژاپن تحت عناوین:
  الف- مراسم‌ سنتی در زندگی مردم آسیا و اقیانوسیه با عکس تاکا ( پیک بهار ) 1989
  ب- بشنو از نی ( عشق موسیقی ) با جایزه ویژه- سال 1990
  پ- آموزش برای همه ( با عکس سراپا گوش ) سال 1991
  ت- ورزش سال 1996
  برنده دو دوره مسابقه عکاسی بین‌المللی شانگهای چین با عکس‌های:
  الف- هنر و زندگی – سال 1991
  ب- زندگی – سال 1996
  برنده سه دوره مسابقه‌ی عکاسی جهانی آساهی شینبون ژاپن به همراه مدالیون طلا – سالهای 1990 ،1995 ، 1998
  برنده جایزه از انجمن بین‌المللی خلاق انگلستان به همراه مدال برنز فیاپ عکاسی آمریکا 1992
  برنده در مسابقه عکاسی بین‌المللی خانه فرهنگ بلژیک – با عکس بهداشت سال 2003
  برنده جایزه از نمایشگاه بی المللی عکس انسانیت کشور چین – با عنوان “جشن عروسی” در بخش “زندگی روزمره” 2004 و…

  IMG_3069_resize_new
  کوچکپور با اشاره به اینکه رطوبت گیلان باعث از بین رفتن نگاتیوها می شود اظهار داشت:این بزرگترین مشکل حرفه ای من می باشد چرا که یک عکاس حرفه ای ازنگاتیوهای خود تا 10سال می تواند محافظت کند درحالی که بنده با تمام توان ، تاکنون توانسته ام حدود 35سال از نگاتیوهایم نگهداری کنم .
  وی اضافه کرد :روزی گروهی مسافر و گردشگر ژاپنی، به طور اتفاقی به اینجا مراجعه کردند و از نحوه نگهداری نگاتیوها ابراز ناراحتی کردند و پس از بازگشت به کشورخودشان،چندکارتن فایل مخصوص نگهداری نگاتیو برای بنده فرستادند و من تاکنون با استفاده از این فایل ها توانسته ام از نگاتیوهایم نگهداری کنم .

  کوچکپور با انتقاد از عدم رسیدگی و توجه به مشکلاتش افزود:تعجب من از این است که یعنی کسی کوچکپور را نمی شناسد و نمی داند وی چه مشکلی دارد؟دیگر چه انتظاری می توانم از مسئولان داشته باشم .سال گذشته از سازمان ملل ، فردی که ایرانی الاصل بود و در آرژانتین زندگی میکرد درخصوص تحقیق از فک های دریای خزر به اینجا مراجعه کرد و بنده به ایشان عرض کردم قایق ، برای رفتن به دریا ندارم ، مگر اینکه دریا طوفانی شود و یکی از فک ها توسط امواج، به ساحل آورده شود.سپس ایشان را به آبشار پره سر و ییلاق برزکوه بردم و در مسیر وقتی آشغالها را درکنار خیابان و حومه جاده جنگلی می دیدم ، در کنار ایشان خجالت کشیدم که چرا ما با این مردم خوب و با فرهنگ ،چنین رفتارهای خارج از فرهنگ باید داشته باشیم و بنده معتقدم که این فرهنگ سازی در جامعه شهری باید انجام شود چون روستاییان رعایت می کنند .
  کوچکپور در مورد برنامه های آینده اش گفت:برای برگزاری نمایشگاه درچند شهر به بنده پیشنهاداتی شده است ولی حال و حوصله ای برایم نمانده ولی در برنامه هایم برگزاری نمایشگاه در دانشگاه هاروارد پیش بینی شده که احتمالا زمان برگزاری آن اردیبهشت یا شهریورماه سال 94 باشد تا بعنوان نماینده کشور عزیزم در جهت مردم شناسی و طبیعت گردی و هویت شناسی اقوام ایرانی حضور داشته باشم البته در زمانی هم که من در سوئد نمایشگاهی برگزار کرده بودم عواید حاصله از آن را به مردم محروم و فقیر آفریقا و هندوستان هدیه کردم .

  کوچکپور با اشاره به فاصله گرفتنش از جامعه شهری و روی آوردن به جامعه ساده و بی آلایش روستایی و جنگل گفت:زمانی که با جنگل ارتباط برقرار کردم و صداقت و سادگی آنها را لمس کردم از شهرنشینی بیزار شدم و امروز هم از خوش شانسی شماست که مرا اینجا می بینید چون اکثر مواقع درجنگل و با روستائیان و عشایر عزیز و مهربان و بی ریا زندگی میکنم و البته درحال به ثبت رساندن آخرین بازمانده هایشان هستم و تابستانها از جنگلهای تالش تا پای سبلان و حتی کردستان هم میروم.
  وی با تاکید براینکه دلیل موفقیت بنده در کار عکاسی در روستا و با وجود تعصبات و موانعی که در کار عکاسی درمیان اقوام وجود دارد افزود :دلیل موفقیت و راحتی من با روستائیان و بالعکس ،همسرم می باشد و چون همسر بنده مستند ساز بود بنده نیز درکنار ایشان مشغول به عکاسی می شدم و بدین سبب اعتمادی متقابل و ارتباط دوطرفه بین من و مردم ، برقرار شد و موفقیت خود را در بیشتر موارد مدیون همسر محترمم می باشم .

  کوچکپور اضافه کرد : درحال حاضر بیشترین قومی که بنده درحال کار کردن برروی آن هستم ، آذربایجان و اقوام ایل سون و شاهسون است . اینها اقوام متعصب و مذهبی هستند و اجازه عکاسی و فیلم برداری به هیچ کس و گروهی را نمی هند و بنده به دنبال شکار وقایعی هستم که شاید دیگر اتفاق نیفتد به عنوان مثال در یک عروسی عشایری که عروس و داماد سوار براسب بوده و نی و دهل به دنبالشان درحرکت بودند در مسیری که پرتگاه بود عروس را به منزل داماد رساندند و من این لحظات را ثبت کردم و مطمئن باشيد، شاید دیگر تکرار نشود … این است حفظ آثار و هویت و ارزشها ، که بنده به انجام رسانده ام .
  کوچکپور با انتقاد از بی تفاوتی مسئولان مربوطه در مورد نشر آثارش گفت:برای اولین بار بعد از 40سال مجموعه کارت پستالی را که به دو زبان پشت نویسی شده است را با عنوان انزلی شناسی چاپ کردم و با مراجعه به چند نهاد و ارگان در شهرستان فقط بی تفاوتی آنها را دیدم و بس و برای گیلان شناسی هم درصدد بودم که پوسترهای استاندارد را تهیه کنم که شامل بخش بندی گیلان با مضمون هویت شناسی بود ولی با مراجعه به مسئولان ذیربط ، آقایان عرض کردند به ما ربطی ندارد و به قول معروف “علی ماند و حوضش “…

  اینهاست که موجبات دلسردی مرا فراهم آورده و گاها بفکر می افتم که این کار را در نیمه راه رها کنم البته باید به عرض برسانم همه آقایان در ابتدا و با دیدن عکسها و آثار بنده” به به” و “چه چه” آنها به راه می افتد ولی در زمان حمایت و همراهی ، مخصوصا که مالی باشد همگان پاپس می کشند .
  وی با تاکید بر اینکه در این مملکت وفور استعداد است افراد توانمند بسیار در این حرفه داریم اظهار کرد:ما باغبان درستی نداریم وگرنه نهالها همه آماده هستند.در کشورهای سوئیس و آلمان و سوئد و لبنان نمایشگاهی برگزار کردم که نماینده یونسکو در نمایشگاه لبنان به سراغم آمد و پیشنهاد چنین کاری را درحوزه قوم شناسی ، با در اختیار گزاردن تمام امکانات و تجهیزات درکشور نپال انجام دهم و دوماه نیز به من فرصت دادند تصمیم بگیرم و جواب بدهم ولی من وقتی به ایران برگشتم و به جنگل رفتم و اقوام و ایلها و کوچها را دیدم ، همه آنها را به باد فراموشی سپردم ولی اکنون در حضور شما می گویم : پشیمانم .

  وی افزود : از اینگونه فرصتها و پیشنهادات در مقاطع مختلف برای من ، به وجود آمده ولی نکته اینجاست که من وطنم را دوست دارم اقوام و ایلها رادوست دارم ، از سیستان تا گیلان و حتی کردستان را گشته ام و با علاقه به درون اقوام می روم و کار فرهنگی میکنم و باور کنید در این راه حتی کتک هم نوش جان کرده ام …بله این است مهر من به وطنم…

  IMG_3066_resize_new
  حال سخن ما با شما مسئولان محترم همه بخشها و نه تنها حرفه عکاسی این است :
  ما از این دست انسانهای فرهیخته و مردمی ، بسیار در شهرمان داریم که مورد بی توجهی و گاها بی مهری نیز قرار گرفته اند و در جواب درخواست حمایتهای مالی و حتی گاها اداری،دربرخی موارد، پاپس می کشند و عنوان می شود که نداریم و روال اداری خودش را دارد و اگر هم “چشم” گفته می شود فقط برای رفع تکلیف است و در عمل حمایتی نمی شود در حالی که اگر تصمیم گرفته شود همین فردا همایشی برگزار شود ، آن همایش به بهترین نحو برگزار شده و بودجه اش را از هرجای ممکن فراهم خواهید کرد و همگان نیز میدانیم که در بسیاری موارد،همایش ها ثمری جز اهداء القاب و عناوین و یا هدایا درپی نداشته است،درحالی که اگر فقط بودجه یک همایش ، بله فقط یک همایش را به امورات فرهنگی اینچنینی که در راستای حفظ هویت و اقوام ما هستند هزینه کنیم نه تنها چیزی را از دست نداده ایم بلکه شاهد رشد و بالندگی فرهنگ شهرمان و روستاهای تابعه آن خواهیم بود و ایجاد انگیزه ای خواهد شد برای چنین هنرمندانی که اکنون افسوس آن را می خورند که چرا پیشنهادات رویایی سایرکشورها را از دست داده اند .
  به امید آنکه آنچه لایق شهر انزلی و شهروندان فرهیخته اش است به ایشان واگذاشته شود%
  انشاءالله

  خبرنگاران :
  رضا اکبری – مرتضي نمايشي – الهام عباسپور

  مطالب مرتبط :

  مشاهیر انزلی (محمد کوچکپور کپورچالی)

  Ford против Ferrari" Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против Ferrari `Ford против Ferrari` hd Ford против Ferrari рутуб «Ford против Ferrari» вк ua movies 2019 Ford против Ferrari моя Ford против Ferrari рутуб сериалы movies 2017 "Ford против Ferrari" ок «Ford против Ferrari» ru (Ford против Ferrari) ua movies to watch (Ford против Ferrari) ок «Ford против Ferrari» rutube Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против ... مطلب کامل

  مشاهیر انزلی (محمد کوچکپور کپورچالی)

  Джуманджи ۲ новый уровень" Джуманджи ۲ новый уровень Джуманджи ۲ новый уровень Джуманджи ۲ новый уровень `Джуманджи ۲ новый уровень` ok «Джуманджи ۲ новый уровень» ютуб онлайн `Джуманджи ۲ новый уровень` про `Джуманджи ۲ новый уровень` моя movies 2017 Джуманджи ۲ новый уровень моя "Джуманджи ۲ новый уровень" ютуб youtube movies 2018 `Джуманджи ۲ новый уровень` net Джуманджи ۲ новый уровень без (Джуманджи ۲ новый уровень) com movies top `Джуманджи ۲ новый уровень` hd Джуманджи ۲ новый уровень рутуб... مطلب کامل

  مشاهیر انزلی (محمد کوچکپور کپورچالی)

  Ангелы чарли" Ангелы чарли Ангелы чарли Ангелы чарли (Ангелы чарли) ua "Ангелы чарли" rutube (Ангелы чарли) me «Ангелы чарли» net movies 2017 "Ангелы чарли" юа «Ангелы чарли» ютуб youtube movies top Ангелы чарли без (Ангелы чарли) ру Ангелы чарли кз movies to watch Ангелы чарли вк "Ангелы чарли" смотреть ютуб Ангелы чарли Ангелы чарли Ангелы чарли Ангелы чарли Ангелы чарли Ангелы чарли مطلب کامل

  مشاهیر انزلی (محمد کوچکپور کپورچالی)

  Двое" Двое Двое Двое Двое ua (Двое) rutube «Двое» kz `Двое` кз movies (Двое) tv «Двое» rutube ru movies to watch (Двое) кз «Двое» hd `Двое` ok movies 2018 «Двое» com «Двое» ютуб Двое Двое Двое Двое Двое Двое مطلب کامل

  مشاهیر انزلی (محمد کوچکپور کپورچالی)

  Монтгомери Клифт" Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт (Монтгомери Клифт) ru (Монтгомери Клифт) ютуб онлайн "Монтгомери Клифт" me «Монтгомери Клифт» ua movies top `Монтгомери Клифт` com (Монтгомери Клифт) смотреть youtube movies online (Монтгомери Клифт) hd тв "Монтгомери Клифт" tv movies 2017 "Монтгомери Клифт" net «Монтгомери Клифт» смотреть ютуб Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт مطلب کامل

  مشاهیر انزلی (محمد کوچکپور کپورچالی)

  Ангелы Чарли" Ангелы Чарли Ангелы Чарли Ангелы Чарли (Ангелы Чарли) ру рутуб сериалы "Ангелы Чарли" fb Ангелы Чарли тв movies to watch `Ангелы Чарли` ру `Ангелы Чарли` рутуб сериалы movies online Ангелы Чарли kz `Ангелы Чарли` фб Ангелы Чарли ок movies top Ангелы Чарли kz «Ангелы Чарли» ютуб Ангелы Чарли Ангелы Чарли Ангелы Чарли Ангелы Чарли Ангелы Чарли Ангелы Чарли مطلب کامل

  مشاهیر انزلی (محمد کوچکپور کپورچالی)

  Малыш Джо" Малыш Джо Малыш Джо Малыш Джо ок «Малыш Джо» v youtube «Малыш Джо» net «Малыш Джо» com movies 2018 Малыш Джо ру "Малыш Джо" rutube movies top «Малыш Джо» фб me fb movies top ua (Малыш Джо) смотреть rutube Малыш Джо Малыш Джо Малыш Джо Малыш Джо Малыш Джо Малыш Джо مطلب کامل

  مشاهیر انزلی (محمد کوچکپور کپورچالی)

  Последний бросок" Последний бросок Последний бросок Последний бросок Последний бросок ua (Последний бросок) ютуб Последний бросок tv `Последний бросок` tv movies 2017 "Последний бросок" hd "Последний бросок" YouTube movies 2019 моя "Последний бросок" com «Последний бросок» ru movies 2017 (Последний бросок) fb ютуб youtube Последний бросок Последний бросок Последний бросок Последний бросок Последний бросок Последний бросок مطلب کامل

  مشاهیر انزلی (محمد کوچکپور کپورچالی)

  Матиас и Максим" Матиас и Максим Матиас и Максим Матиас и Максим (Матиас и Максим) тв «Матиас и Максим» смотреть ютуб «Матиас и Максим» ok Матиас и Максим тв movies 2017 "Матиас и Максим" kz рутуб movies top «Матиас и Максим» юа (Матиас и Максим) ua Матиас и Максим про movies 2019 моя (Матиас и Максим) ютуб Матиас и Максим Матиас и Максим Матиас и Максим Матиас и Максим Матиас и Максим Матиас и Максим مطلب کامل

  مشاهیر انزلی (محمد کوچکپور کپورچالی)

  Джуманджи ۲ новый уровень" Джуманджи ۲ новый уровень Джуманджи ۲ новый уровень Джуманджи ۲ новый уровень Джуманджи ۲ новый уровень tv (Джуманджи ۲ новый уровень) смотреть rutube "Джуманджи ۲ новый уровень" tv (Джуманджи ۲ новый уровень) ru movies Джуманджи ۲ новый уровень без `Джуманджи ۲ новый уровень` ютуб сайт movies `Джуманджи ۲ новый уровень` моя «Джуманджи ۲ новый уровень» fb «Джуманджи ۲ новый уровень» net movies 2017 (Джуманджи ۲ новый уровень) без `Джуманджи ۲ новый уровень` смотреть рутуб Джуманджи ... مطلب کامل

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری انزلی آنلاین محفوظ میباشد . انزلی آنلاین، پایگاه عشاق انزلی در سراسر دنیاست ، ما گرد هم آمده ایم تا فضایی فراهم سازیم که همه انزلی چی ها در سراسر جهان در بهبود وضعیت شهربا نقطه نظراتشان ما رایاری رسانند، و اندیشه ای جز رفاه شهروندان در سر نداریم. ما دست همه عزیزانی را که ما رادرنیل به اهدافمان یاری رسانند به گرمی می فشاریم...با ما همراه باشید

  پایگاه خبری انزلی آنلاین

  پل ارتباطی بین مردم و مسئولان

  انتشار پایگاه در بهمن 1393

  با ما همراه باشید تا به روز شوید

  تمام حقوق این سایت برای © 2019 انزلی آنلاین. محفوظ است.