درواپسین روزهای مانده تاشروع لیگ پانزدهم، ملوانان تنهایند…

چاپ

malavan-fc-7946
درحالیکه چیزی تا آغاز لیگ پانزدهم و پایان فصل نقل و انتقالات باقی نمانده، ملوان همچنان درکش و قوس انتخاب مالک باشگاه، از سایررقیبان عقب افتاده است. روزها یک به یک می گذرندو هرروز اخباری نگران کننده تر از روز قبل به گوش می رسدتاجاییکه هنوز ناخدای ملوان مشخص نشده ومی تون گفت: ملوانان تنهایند.

ملوانی که تا سال ۸۰ بهترین تیم شهرستانی تاریخ لیگ ایران بوده و با کسب سه عنوان قهرمانی در جام حذفی کشور و ۳ نایب قهرمانی و نیز رکوددار بیشترین گل زده در مرحله گروهی جام باشگاه های آسیا، صاحب رکوردی قابل توجه در تاریخ فوتبال کشور می باشد، اکنون طوفان زده است

خصوصیت بارز ملوان ظهور مداوم پدیده هاست و همین امرموجب می شود که ملوان حتی در ضعیف ترین وضعیت خود نیز قدرتش را به حریفان دیکته کند تاجاییکه که انزلی را شهر ستاره ساز فوتبال ایران می دانند چرا که هر تیم لیگ برتری یکی دو انزلی چی در ترکیب خود دارد

با تاسیس موسسه فرهنگی ورزشی ملوان منطقه آزاد انزلی، مالکیت 80%از باشگاه به منطقه آزاد واگذار میشود و ۲۰ درصد دراختیار نیروی دریایی قرار میگیرد وسپس در سال 91 با تغییرات مدیریتی جدید 70% مالکیت باشگاه رسما و قانونا به بخش خصوصی واگذار شده و حسین هدایتی سکان هدایت کشت ملوانان را برعهده می گیرد و 30% بقیه نیز در اختیار نیروی دریایی باقی ماند.

درپی کسب نتایج نه چندان مطلوب به خصوص باخت بی سابقه ملوان مقابل پرسپولیس و همچنین توافق طرفین برای قطع همکاری با هدایتی، مالکیت 70 درصدی باشگاه ملوان درزمستان 92 به سیروس محجوب می رسد و درپی کش و قوسهای بسیار درطول فصل و پس از حدود16ماه همکاری، باز هم زمزمه انتقال مالکیت ملوان بر سرزبانها می افتد و در دستورکار مسئولان قرارمی گیرد(هرچند شخص محجوب نیزبارها صحبت از کناره گیری خود نموده بود).سیروس محجوب به دنبال بازگرداندن مالکیت این باشگاه با موانعی مواجه می شود و شنیده ها حاکی از آن داردکه کار انتقال تیم از سوی وی به مسئولین شهری به طور کامل به اتمام نرسیده است.

مسوولان شهری برای انتخاب نفر بعدی به عنوان مالک جدید چندین جلسه با دومتقاضی (بهشتی و شهبازی) برگزار می نمایند. هرروز خبرهای متفاوتی از پشت درهای بسته می رسید و بازهم حضور شخصی بعنوان مالک جدید در هاله ای از ابهام قرار می گیرد تا اینکه بالاخره درهای بسته را گشوده و خبر از انتقال مالکیت ملوان به داریوش بهشتی منتشر می گردد.

پس از این خبر در طول هفته گذشته و جاری هرروز خبرهای متفاوتی دررسانه های مختلف و البته با قطعیت منتشر شد که اولین و مهمترین آن، خبراز سفرفوری مالک برای مذاکره و عقد قرارداد با علی دایی بعنوان سرمربی ملوان بود و تیتر درشت خبرگزاری ها و روزنامه های سراسری را در برگرفت.

نکته جالب، تایید همه تحرکات بهشتی از سوی سخنگوی باشگاه بود تاجاییکه وی با بیان کلمات و جملاتی مانند امروز تا فردا و یا در کلیات به توافق رسیده ایم چه در بحث مالک و چه در بحث سرمربی و فقط مانده جزئیات گام به گام با بهشتی پیش می رود و گویا نقش اصلی هدایت سرنوشت ملوان در بحث مالکیت و سرمربی را ایشان برعهده دارد چراکه کم رنگ شدن مصاحبه های مسئولین شهری و احمد دنیامالی به عنوان سایر اعضای هیئت مدیره ملوان طی چند روز گذشته می تواند یکی از مصداق های این نکته باشد.

پس از انتشار این خبر هرروز اخبارضد و نقیضی از سوی خبرگزاری ها برروی سایتها می رود از سویی اعلام میشود که علی دایی با ملوان قرارداد بسته و باید شاهد حضور وی در روزهای آتی در تمرین ملوان بود و از سوی دیگر مدیر برنامه های دایی حضور وی در ملوان را مشروط بر انجام تعهدات باشگاه از سوی مالک می داند و شخص وی نیز خواستار تضمین شده است و همچنین احتمال گرایش دایی به سمت تیم پیکان را نیز می توان متصور شد چرا که دایی قبل از این نیز اعلام کرده بود بعلت شرایط کاری و اقتصادی ترجیح می دهد از تهران خارج نشود و حضور او در تیمی مثل ملوان می تواند فقط مشروط به عقد قراردادی با مبلغی قابل توجه صورت پذیرد.

همه این موارد تا روز گذشته درجریان بود تا اینکه رییس شورای شهر انزلی تیرخلاص را زد و خبر از مهلت دو روزه داریوش بهشتی درجهت انجام الزامات و واریز پول بحساب باشگاه داد تا بدینوسیله به تعهدات خود درقبال توافقات انجام شده با هیات مدیره جامه عمل بپوشاند و اگر چنین امری صورت نپذیرد هیات مدیره درصدد بررسی گزینه های بعدی برخواهد آمد و تمام این انجام تعهدات از سوی علی دایی نیز تاکید شده است.

ملوانی که مکتب ملوان استعداديابی بوده حال نه تنها از استعدادهایش به خاطر ضعف تیم های پایه خبری نیست بلکه منتظر رسیدن سربازها است. سربازهایی که که ترجیح می دهند در تیم باشند که در آن آرامش باشد و ملوان درحال حاضر فاقد چنین ویژگی است واز سوی دیگر معاونت تربیت بدنی ستادکل نیروهای مسلح نیز طی مصاحبه ای در روز دوشنبه، در رابطه با انتقادات وارده به تقسیم سربازان و اینکه اکثر بازیکنان مطرح به تراکتورسازی رفته اند گفت: کمیته ای در معاونت تربیت بدنی ستادکل نیروهای مسلح داریم که تعیین می کنند فلان بازیکن سرباز به کدام تیم برود و تیم ملوان که به این مسائل اعتراض کرده چون وضعیت مشخصی نداشته و هیچ سامانی ندارد، هر زمان که سرمربی شان مشخص شد و تمریناتشان شروع شد، تصمیمی برایشان خواهیم گرفت

از طرفی خبرها حاکی از آن است که جواد شهبازی هم که بعنوان یکی از متقاضیان دیگر خرید سهام باشگاه ملوان که اعلام کرده در قدم اول حاضر است ده میلیارد تومان بحساب ملوان واریز کند منتظر است تا ببیند تا چهارشنبه وضعیت ملوان چه می شود. منتها این بار وی به هیئت فوتبال انزلی اظهار داشته از آنجایی که که پیش از این دوبار درخواست کتبی داده است دیگر حاضر به ارائه درخواست جدیدی نیست. اگر مسئولین شهری در صورت عدم توافق نهایی با بهشتی تا زمان اعلام شده خواستار نشست با وی هستند می بایست دعوت نامه ای رسمی برای حضورش در انزلی صادر شود تا به پای مذاکره بیاید و در صورت توافق و انجام قرارداد مبلغ خود را واریز خواهد نمود. این درحالی است که دراقدامی جالب خبر از خرید باشگاه داماش از سوی وی به گوش می رسد و این را می توان به نوعی تلافی حرکت مسئولان شهر درخصوص عدم تایید صلاحیت وی از جمله داشتن چک برگشتی دانست.
شهبازی درباره شایعه داشتن چک برگشتی به مبلغ یازده میلیارد تومان هم درجلسه با مسئولین شهر که با تایید یکی از اعضای جلسه بوده گفته است که این چک مربوط به هیئت مدیره شرکتی که وی هم عضوی از آن است می شود و سهم وی از آن یک ملیارد و صد ملیون تومان است می باشد که منتظر حکم نهایی دادگاه در این زمینه هستیم و همه اعضای هیئت مدیره بایستی سهم خود را بدهند و سهم من نیز آماده پرداخت است.

باتمامی این شرایط عصر دوشنبه بازیکنان اصلی ملوان نیز دیروز لب به شکوه گشودند و می گفتند به دلیل عرق و تعصبی که به این تیم دارند و به خاطر دلخوشی هواداران و کاهش تشنجات و حواشی مستولی برتیم، در تمرینات حاضر می شوند چرا که درمدت زمان باقی مانده از فصل نقل و انتقالات و شروع لیگ جدید خبری هم از تمدید قراردادهای بازکنان نیست و به نوعی همگی بلاتکلیف هستند وبا این اوصاف درفصل درپیش رو معلوم نیست که ملوان در فصل آینده چه وضعیتی در لیگ پیدا خواهد کرد و چه جایگاهی خواهد داشت و باید گفت به نوعی زنگ خطر برای ملوان به صدا درآمده است و اگر تیم به لیگ پایین تر سقوط کند یقینا افرادی که امروز در امر تیم داری تعلل می کنند باید پاسخگوی افکار عمومی باشند چرا که هوادار متعصب و ویژه ملوان هیچ وقت این روزها را از خاطر نخواهند برد

بنا بر اخبار رسیده قرار بود روز سه شنبه بهشتی به عنوان مالک جدید نشستی با بازیکنان اصلی تیم جهت تسویه حساب و مشخص شدن وضعیت آنها برگزار نماید.که پس از برگزاری این نشست بازهم خبر از شرط و شروط به گوش می رسد و بازهم همه چیز به پنجشنبه موکول شده است

حال باید منتظر بود و دید که بالاخره تکلیف تنها تیم شمالی حاضر در لیگ برتر چه سرانجامی پیداخواهد کرد. آیا بهشتی به وعده خود مبنی بر انجام الزامات تا فردا جامه عمل می پوشاند؟ و یا همان شیوه فقط وعده و وعید محجوب را پیش گرفته است؟ کما اینکه آخرین اخبار حاکی برآن است که مالک جدید ملوان نتوانست دایی را راضی کندودایی نیز شرط حضورش در ملوان را چک 15میلیاردی برای تضمین می داند.

اما آنچه که مشخص است ملوان ناخدایی ندارد و در بدترین شرایط ممکن تاریخ خود به سر می برد. می توان گفت: آری، ملوانان تنهایندد