• ابراهیم برفچالانی در نشست خبری شورای شهر بندرانزلی:با همت دکتر پورقربان و اعضای شورا مشکل بیمه تامین اجتماعی پرسنل شهرداری رفع شد/از ابتدا گفته ایم که هیچ مشکلی با اصحاب رسانه و انتقادات خبرنگاران نداریم    :   ،دومین نشست خبری شورای شهر انزلی، ظهر امروز( یکشنبه ۱۰ دی) با حضور سخنگوی شورای اسلامی شهر بندرانزلی و اصحاب رسانه در محل این شورا برگزار شد. سخنگوی شورای شهر بندرانزلی ...
 • بیست و یکمین جلسه عادی و علنی شورای اسلامی شهر بندرانزلی برگزار شد.    :   بیست و یکمین جلسه علنی این شورا عصر یکشنبه ۳ دی ماه در محل شورای شهر با حضور معاون سازمان میراث فرهنگی استان گیلان، رئیس اداره میراث فرهنگی و ...
 • امیدواریم هیات مدیره باشگاه و سایر مسئولین شهرستان با همکاری و یکدلی در جهت بازگشت ملوان به جایگاه واقعی آن، تلاش نمایند    :   بیست و یکمین جلسه علنی با دستور کار بررسی المان میدان امام (ره) و میدان گمرک، بررسی تابلوهای خوش آمدگویی در ورودی های شهر، ساماندهی تابلوهای سطح شهر و…. ...
 • صبح امروز جلسه هم‌اندیشی با حضور اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار بندرانزلی با دکتر مسرور مدیرعامل و معاونین منطقه آزاد انزلی برگزارشد.    :   صبح امروز جلسه هم‌اندیشی با حضور اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار بندرانزلی با دکتر مسرور مدیرعامل و معاونین منطقه آزاد انزلی برگزارشد رئیس شورای شهر بندرانزلی در این نشست اظهار کرد: ...
 • انتقاد های سازنده را با جان و دل می پذیریم اما به کسانی که به دنبال تخریب هستند ، باج نمیدهیم    :   پاسخ امیر احمدی فرد رئیس شورای شهر بندرانزلی به مسائل مطرح شده اخیر درباره تخریب بافت شهرداری و استعفا یکی از پرسنل شهرداری در جلسه علنی امشب شورای شهر : ...
 • نوزدهمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرانزلی به صورت فوق‌العاده و غیرعلنی با دستور کار حل مشکل بیمه تامین اجتماعی کارکنان شهرداری و تصمیم‌گیری درخصوص ساماندهی جداره میدان مرکزی شهر برگزار شد    :   نوزدهمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرانزلی به صورت فوق‌العاده و غیرعلنی با دستور کار حل مشکلات بیمه تامین اجتماعی کارکنان شهرداری و تصمیم‌گیری درخصوص ساماندهی جداره میدان مرکزی شهر ...
 • دغدغه های یک عکاس:نگاتیوهایی که نم می کشد/حاصل عمر عکاس گیلانی در آستانه نابودی

  به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی انزلی آنلاین

  هر چند عکاس بین المللی گیلان پیشنهادهای زیادی از کشورهای مختلف داشته اما ماندن در ایران را ترجیح داده تا نگهداری از مجموعه ۳۰۰ هزار نگاتیوی به مهمترین دغدغه زندگی اش تبدیل شود.
  IMG_0152
  از انزلی که به سمت غرب گیلان حرکت کنید، گالری عکس کوچک پور نظر هر کسی را به خود جلب می کند. مغازه ای چسبیده به یک رستوران خانوادگی که عکاس قوم شناس گیلانی حاصل سالها عمر خود را به در و دیوار آن آویخته تا نشان دهد که حتی اگر به هنرمند بی مهری شود هم نمی توان چشمه ذوق و هنرش را خشکاند.

  وارد نمایشگاه که می شوی دیدن آن همه عکس میخکوبت می کند و مثل بچه ای که از ذوق حضور در شهربازی، نمی داند اول باید کدام وسیله را سوار شود، نمی دانی دیدن عکس ها را باید از کجا شروع کنی.

  عکسهایی که در پس خود داستان های زندگی نهفته داشته و به مدد توصیف های حس برانگیز کوچک پور، زیبایی چندین برابر پیدا می کنند.
  IMG_0128

  محمد کوچک پور نه از آن دسته عکاس هایی است که به مدد دیجیتال و فتوشاپ عکاس شده اند و نه از آنهایی که عکاس بودن را تنها بخاطر به اصطلاح کلاسش انتخاب کرده اند. دغدغه کوچک پور حفظ هویت ها و انتقال آنها به نسل آینده است و در همین راه عمر خود را صرف زندگی با مردمی کرده که هویت این سرزمین اند و حالا بعد از گذشت ۳۵ سال از ورودش به دنیای عکاسی، تنها دغدغه اش حفظ و نگهداری ۳۰۰ هزار قطعه از نگاتیوهایی است که هر کدام روایتگر داستان یک زندگی است.
  وی که متولد روستای کپور چال از توابع شهرستان انزلی است، عکاسی را از سال ۱۳۶۰ و با ابتدایی ترین امکانات و بدون هیچ گونه آموزشی شروع کرده و به گفته خودش در آن زمان تحت تاثیر محیط پیرامون، عکاسی از طبیعت را انتخاب می کند.

  اما طولی نمی کشد که زندگی مردم، فرهنگ و آداب و رسوم اقوام چنان او را جذب می کند که از همان سالهای نخستین عکاسی، به ثبت هویت های قومی و فرهنگی روی آورده و بیشتر شاهکارهای عکاسی اش را در این حوزه خلق می کند.

  کسب مقام های برتر در جشنواره های داخلی و خارجی که از مهمترین آنها می توان به برنده سه دوره مسابقه عکاسی جهانی آساهی شینبون ژاپن و برنده جایزه از انجمن بین‌المللی خلاق انگلستان به همراه مدال برنز فیاپ عکاسی آمریکا اشاره کرد و برپایی چندین نمایشگاه در داخل و خارج از کشور، تنها بخش کوچکی از افتخارات این هنرمند عکاس است.

  ۳۰۰ هزار نگاتیوی که نم می کشند

  وی درباره سالهای فعالیتش به خبرنگار مان می گوید: در طول سالها عكاسى، به اكثر استان هاى ايران و برخى كشورها سفر کرده و طبيعت، فرهنگ و باورهای مردم آن سامان را به تصوير کشیده ام و حاصل این تلاش ها ۳۰۰ هزارقطعه عكس است كه در مجموعه شخصى ام از آنها نگهدارى مى کنم.

  کوچک پور که بیشتر اوقات خود را در میان روستاییان و در ییلاقات گیلان سپری می کند درباره آثارش توضیح می دهد: تعداد زیادی از آثارم مجموعه عکس هایی هستند که به آنها عکس های سریالی می گویم چرا که این مجموعه عکسها از افرادی خاص و در طول بازه زمانی ۲۵ سال ثبت شده و در مدت این ۲۵ سال، شادی ها، غم ها مشکلات و شیرینی های زندگی شان را به تصویر کشیده ام.

  عشق و علاقه این هنرمند به آدمهای عکس هایش به حدی است که برای تمام آنها توصیفی دارد. وی عکس دختر بچه ای که خواهر کوچکتر خود را به دوش کشیده و در حال انجام تکالیف مدرسه اش است را نشان می دهد و می گوید: هرکدام از این عکس ها حکایتی دارند.
  این دخترک زیر بار تکلیف است
  IMG_0138
  این پیرمرد روستایی که هیزم به دوش می کشد، پدری است که در توصیفش تنها می توان گفت پدرم، کمرم از خم سنگین نگاهت خم باد.
  IMG_0134

  وی که بعد از سالها تلاش بی وقفه در زمینه ثبت هویت و قوم شناسی گیلان هم اینک در حال ویراستاری عکسهایی است که طی این سالها ثبت کرده است، درباره بزرگترین دغدغه اش به خبرنگار مان توضیح می دهد: متاسفانه علیرغم وجود عکاسان خلاق و با استعداد در این مرز و بوم اما امکانات عکاسی در کشور محدود است. برای مثال یکی از دغدغه های من نبود امکانات لازم برای اسکن نگاتیوهایی است که از ۳۵ سال پیش تا حالا آنها را با چنگ و دندان نگهداری کرده ام و امروز متاسفانه به دلیل شرایط آب و هوایی گیلان و وجود رطوبت زیاد، در حال خراب شدن هستند.

  کوچک پور ادامه می دهد: امکانات اسکن نگاتیو در ایران وجود ندارد و عکاسی مثل من، می بایست به ناچار نگاتیوهایش را برای اسکن شدن به اروپا بفرستد چرا که یک عکاس، هرچقدر هم حرفه ای باشد مدت زمان محدودی می تواند از نگاتیوهایش نگهداری کند.

  وی درباره ضرورت حفظ نگاتیوهایش توضیح می دهد: جدای از علاقه زیادی که به تک تک آثارم دارم، این آثار بخشی از هویت سرزمینم بوده که حفظ و نگهداری آنها کمک زیادی به شناخت نسل آینده از هویت ملی و قومی می کند.
  کوچک پور می افزاید: اهمیت این عکسها را زمانی فهمیدم که مجموعه عکس هایم از مسابقات سوارکاری زنان در ایلات تالش در نمایشگاه جهانی ورد پرس در کشور هلند به نمایش گذاشته شد. یادم می آید در آن زمان کسانی که از نمایشگاه بازدید می کردند، با تعجب از من می پرسیدند که آیا در ایران هم چنین برنامه هایی اجرا می شود؟ و برایشان جالب بود که این عکس ها از لحظه آغاز مسابقات تا مرحله اهدای جوایز به تصویر کشیده شده بود.

  بی مهری هایی که دلسرد کننده اند

  اگرچه آثار این عکاس گیلانی همواره از سوی کشورهای خارجی با اقبال مواجه شده و در جشنواره ها و نمایشگاه های معتبر دنیا به نمایش در آمده است اما، کوچک پور از بی مهری برخی مسئولان می گوید و بعضی برخوردهای نامهربانانه که موجب دلسردی اش شده اند.

  وی در این باره بیان می کند: همه با دیدن عکسها، به به و چه چه می کنند اما وقتی زمان حمایت می رسد به خصوص اگر که حمایت مالی باشد، همه پا پس می کشند. این رفتارها گاهی وقتها آدم را دلسرد می کند تا جایی که با خودت می گویی بگذار همه چیز را رها کنم و بروم اما وقتی دوباره بین مردم می روی و با آنها ارتباط می گیری، انگار دوباره برای ادامه انگیزه پیدا می کنی و آنوقت است که حتی مغازه کوچکت هم بهترین و بزرگترین گالری می شود تا تو در محیط آن، لذت دیدن زحمات چندین ساله ات را با دیگران قسمت کنی.

  هنرمند گیلانی می افزاید: بعد از چاپ مجموعه کارت پستالی و دو زبانه « انزلی شناسی» درصدد تهیه چنین مجموعه ای باعنوان گیلان شناسی بودم تا بلکه بتوان با حمایت مسئولان، پوسترهای استاندارد که شامل بخش بندی گیلان با مضمون هویت شناسی باشد تهیه کرده و در اختیار گردشگران داخلی و خارجی قرار دهم اما، با مراجعه به چند نهاد و ارگان در شهرستان تنها چیزی که دیدم بی تفاوتی و بی مهری مسئولان بود.
  IMG_3105_resize

  کوچک پور ادامه می دهد: این در حالی است که بعد از برگزاری نمایشگاه در کشورهای سوئیس، آلمان، سوئد و لبنان، نماینده یونسکو به سراغم آمد و پیشنهاد داد تا با در اختیار گرفتن تمام امکانات و تجهیزات لازم، مجموعه عکس هایی درحوزه قوم شناسی را در کشور نپال تهیه کنم و برای تصمیم گیری دو ماه به من فرصت داده شد. شاید باورتان نشود ولی وقتی به ایران برگشتم و دوباره به جنگل رفتم، همه پیشنهادهایی که به من شده بود را فراموش کردم. ولی امروز اعتراف می کنم که پشیمانم!

  با وجود اینکه بی مهری مسئولان حاصل یک عمر تلاش بی وقفه کوچک پور در ثبت آداب و سنن قومیت های کشور را به ورطه نابودی کشانده است اما وی همچنان امیدوارانه در مورد برنامه های آینده اش می گوید: پیشنهادات زیادی درخصوص برگزاری نمایشگاه درنقاط مختلف ایران و جهان داشته ام که در آینده نزدیک در راستای مردم شناسی و هویت شناسی اقوام ایرانی، نمایشگاهی از آثارم را در دانشگاه «هاروارد» به نمایش خواهم گذاشت تا به عنوان نماینده کشورم، معرف بخشی از فرهنگ این سرزمین باشم.

  از گالری کوچک پور که بیرون بیایی،لذت دیدن آثار وی آنقدر ذهنت را مشغول می کند که شاید فراموش کنی حاصل سالهای عمر یک عکاس بین المللی در حال از دست رفتن است. شاید نگاه نگران او وقتی که راجع به نگاتیوهایش حرف می زند را فراموش کنی اما، فراموشی تو چیزی از دغدغه و نگرانی های کوچک پور برای حفظ نگاتیوهایش کم نمی کند. ۳۰۰ هزار نگاتیوی که مجموعه ای نفیس از قوم شناسی و هویت ملی این سرزمین محسوب شده و نگهداری از آنها به نوعی وظیفه همگان است.

  گزارش و عکس: رضا اکبری

  IMG_0141

  IMG_0147

  IMG_3094_resize

  IMG_3093_resize

  IMG_3092_resize

  IMG_3091_resize

  IMG_3090_resize

  مطالب مرتبط :

  هجدهمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرانزلی با موضوع کلیات انتقال شنبه بازار (بازار هفتگی ) به مکان سابق خود برگزار شد

  هجدهمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرانزلی عصر چهارشنبه با موضوع کلیات طرح انتقال شنبه بازار به مکان سابق آن واقع در خیابان میرزا کوچک خان با حضور پر تعداد کسبه و بازاریان در محل شورای شهر انزلی برگزار شد. امیر احمدی فرد رئیس شورای شهر انزلی در جلسه فوق العاده این شورا در خصوص انتقال شنبه بازار، خاطرنشان کرد: وجود بازار در مرکز شهر باعث دسترسی آسان مردم به بازار می ... مطلب کامل

  هفدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر بندر انزلی با دستور کار بررسی ۶ نامه رسیده از سوی شهرداری این شهر برگزار شد.

  هفدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر بندر انزلی با دستور کار بررسی ۶ نامه رسیده از سوی شهرداری این شهر برگزار شد. پرداخت حقوق پرسنل در اولویت است امیر احمدی فرد رییس شورای شهر بندر انزلی با تبریک هفته بسیج اظهار کرد: دلاورمردان سپاه در جنگ حق علیه باطل توانستند به عمر داعش پایان دهند و باید از این غیور مردان تقدیر کرد. وی با اشاره به ۱۲ آذر، روز معلولین خاطرنشان کرد: ... مطلب کامل

  گزارش تصویری از اجتماع عاشوراییان بندرانزلی در روز اربعین

  اجماع باشکوه عاشورییان در روز اربعین سید و سالار شهدا امام حسین (ع) با حضور مردم ومسئولین برگزار شد.... مطلب کامل

  گزارش تصویری از اقامه اربعين سید وسالار شهیدان امام حسين(ع) در مسجد امام جعفر صادق(ع) شهرک صادقیه بندرانزلي

  اقامه اربعين سید وسالار شهیدان امام حسين(ع) در مسجد امام جعفر صادق(ع) شهرک صادقیه بندرانزلي با سخنراني حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین امام جمعه محترم انزلی برگزار گشت... مطلب کامل

  گزارش تصویری از اقامه اربعين سید وسالار شهیدان امام حسين(ع) در مسجد امام جعفر صادق(ع) شهرک صادقیه بندرانزلي

  درجلسه غیر علنی شورای شهر بندرانزلی با حضور نمایندگان سازمان منطقه آزاد انزلی ، دکتر دنیامالی رئیس هیات مدیره و مسئولین باشگاه‌ ملوان، رئیس هیات فوتبال شهرستان و شهردار بندرانزلی با موضوع رسیدگی به وضعیت تیم فوتبال ملوان برگزار شد. رئیس شورای اسلامی شهر انزلی در آغاز سخنان خود با اشاره به افتخارات ملوان در گذشته اظهار داشت: همه ما از زمان کودکی ملوان را تنها عامل شادی مردم انزلی میدانستیم؛ ... مطلب کامل

  مطالبات مردم نسبت به چهارسال گذشته بیشتر شده است و فقط با افزایش راندمان کار و بهبود ارتباط با مردم میتوانیم جوابگوی شهروندان باشیم

  طی مراسمی تودیع و معارفه معاونین، شهرداران نواحی و رئیس اداره ارتباطات و بین‌الملل شهرداری بندرانزلی انجام شد. در ابتدای این مراسم دکتر حسن پورقربان شهردار بندرانزلی طی سخنانی ضمن اعلام تغییر ساختاری نمودار سازمانی شهرداری بندرانزلی و تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش‌های مدیران سابق شهرداری خاطرنشان کرد: طبق بررسی‌های انجام شده و با توجه به شرایط فیزیکی ساختمان شهرداری بندرانزلی، تسریع و تسهیل در امور ارباب رجوع ... مطلب کامل

  بازار انزلی به مکان قبلی خود برمی‌گردد | میراث فرهنگی باید انعطاف پذیری داشته باشد .

  امیر احمدی فرد، رییس شورای شهر بندر انزلی در ابتدای این جلسه با بیان اینکه معضلات بسیاری در شهر داریم اظهار کرد: هنگامی که شهردار جدید شهرداری را تحویل گرفت در خزانه شهرداری فقط دو میلیون تومان وجود داشت این در حالی است که میلیاردها تومان بدهی داریم. وی با بیان اینکه باید به سمت شهر هوشمند حرکت کنیم افزود: بحث های زیادی در کمیته زیباسازی در حال صورت گرفتن ... مطلب کامل

  امیدوارم ملوان را بار دیگر در لیگ برتر ببینیم.

  شهردار بندرانزلی در دهمین جلسه شورای شهر بندرانزلی مطرح کرد اوضاع کارخانه کمپوست فجیع تر از تصورات است نظارت و مدیریت در خصوص پسماند مناسب نیست . حسن پورقربان شهردار بندرانزلی در این جلسه با تبریک برد تیم فوتبال ملوان بندرانزلی به هواداران ملوان گفت: امیدوارم ملوان را بار دیگر در لیگ برتر ببینیم. وی با اشاره کارخانه کمپوست بیان کرد: هنوز کارخانه را از نزدیک ندیدم ولی با ... مطلب کامل

  اوضاع کارخانه کمپوست فجیع تر از تصورات است

  دهمین جلسه شورای شهر بندرانزلی با حضور حسن پورقربان، شهردار جدید بندرانزلی و غیبت یک عضو شورا با دستور جلسه بررسی مشکلات و ارائه گزارش درخصوص پسماندوکارخانه کمپوست، نامه شهرداری درخصوص اصلاح ماده ۱ و ۲ ردیف بودجه سال ۹۶ باتوجه به تصویب اساسنامه سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری، نامه شهرداری جهت تقدیر از دانش آموزان پرسنل شهرداری در مقاطع تحصیلی، تائید صورت جامع درآمد و هزینه شش ماهه ... مطلب کامل

  اثری از سفر رئیس جمهور به بندرانزلی ندیدیم

  در مراسم با حضور حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین و جمعی دیگر از مسئولان شهری و استانی از زحمات کامبیز رضواندل تقدیروحسن پورقربان به عنوان شهردار این شهرستان معرفی شد امام‌جمعه انزلی در مراسم معارفه شهردار جدید اظهار کرد: ما در شهرستان انزلی در بسیاری از امور شهری عقب هستیم برای حل این مشکلات باید امکانات شهری، استانی و کشوری با هم هم سو شوند. شرایط این چیزی ... مطلب کامل

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری انزلی آنلاین محفوظ میباشد . انزلی آنلاین، پایگاه عشاق انزلی در سراسر دنیاست ، ما گرد هم آمده ایم تا فضایی فراهم سازیم که همه انزلی چی ها در سراسر جهان در بهبود وضعیت شهربا نقطه نظراتشان ما رایاری رسانند، و اندیشه ای جز رفاه شهروندان در سر نداریم. ما دست همه عزیزانی را که ما رادرنیل به اهدافمان یاری رسانند به گرمی می فشاریم...با ما همراه باشید

  پایگاه خبری انزلی آنلاین

  پل ارتباطی بین مردم و مسئولان

  انتشار پایگاه در بهمن 1393

  با ما همراه باشید تا به روز شوید

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 انزلی آنلاین. محفوظ است.