• Стражи Арктики смотреть рутуб    :   Стражи Арктики" Стражи Арктики Стражи Арктики Стражи Арктики "Стражи Арктики" ок «Стражи Арктики» смотреть youtube `Стражи Арктики` фб Стражи Арктики kz movies online Стражи Арктики me Стражи Арктики ютуб сайт movies online (Стражи Арктики) вк (Стражи ...
 • Аванпост v youtube    :   Аванпост" Аванпост Аванпост Аванпост `Аванпост` ок (Аванпост) ютуб сайт «Аванпост» кз «Аванпост» тв movies 2019 `Аванпост` моя рутуб movies top (Аванпост) тв Аванпост ua (Аванпост) кз movies 2019 (Аванпост) кз смотреть youtube Аванпост Аванпост Аванпост Аванпост Аванпост...
 • Земля под моими ногами YouTube    :   Земля под моими ногами" Земля под моими ногами Земля под моими ногами Земля под моими ногами вк «Земля под моими ногами» смотреть youtube «Земля под моими ногами» ua Земля под моими ...
 • Король слон смотреть ютуб    :   Король слон" Король слон Король слон Король слон `Король слон` hd рутуб Король слон com "Король слон" vk movies Король слон юа «Король слон» v youtube movies 2019 «Король слон» fb (Король слон) про «Король слон» ...
 • Союз спасения смотреть youtube    :   Союз спасения" Союз спасения Союз спасения Союз спасения (Союз спасения) hd Союз спасения ютуб онлайн `Союз спасения` тв Союз спасения fb movies top (Союз спасения) vk (Союз спасения) youtube com movies online `Союз спасения` моя (Союз ...
 • Ford против Ferrari смотреть рутуб    :   Ford против Ferrari" Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против Ferrari net Ford против Ferrari YouTube vk ua movies «Ford против Ferrari» com v youtube movies to ...
 • دغدغه های یک عکاس:نگاتیوهایی که نم می کشد/حاصل عمر عکاس گیلانی در آستانه نابودی

  به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی انزلی آنلاین

  هر چند عکاس بین المللی گیلان پیشنهادهای زیادی از کشورهای مختلف داشته اما ماندن در ایران را ترجیح داده تا نگهداری از مجموعه ۳۰۰ هزار نگاتیوی به مهمترین دغدغه زندگی اش تبدیل شود.
  IMG_0152
  از انزلی که به سمت غرب گیلان حرکت کنید، گالری عکس کوچک پور نظر هر کسی را به خود جلب می کند. مغازه ای چسبیده به یک رستوران خانوادگی که عکاس قوم شناس گیلانی حاصل سالها عمر خود را به در و دیوار آن آویخته تا نشان دهد که حتی اگر به هنرمند بی مهری شود هم نمی توان چشمه ذوق و هنرش را خشکاند.

  وارد نمایشگاه که می شوی دیدن آن همه عکس میخکوبت می کند و مثل بچه ای که از ذوق حضور در شهربازی، نمی داند اول باید کدام وسیله را سوار شود، نمی دانی دیدن عکس ها را باید از کجا شروع کنی.

  عکسهایی که در پس خود داستان های زندگی نهفته داشته و به مدد توصیف های حس برانگیز کوچک پور، زیبایی چندین برابر پیدا می کنند.
  IMG_0128

  محمد کوچک پور نه از آن دسته عکاس هایی است که به مدد دیجیتال و فتوشاپ عکاس شده اند و نه از آنهایی که عکاس بودن را تنها بخاطر به اصطلاح کلاسش انتخاب کرده اند. دغدغه کوچک پور حفظ هویت ها و انتقال آنها به نسل آینده است و در همین راه عمر خود را صرف زندگی با مردمی کرده که هویت این سرزمین اند و حالا بعد از گذشت ۳۵ سال از ورودش به دنیای عکاسی، تنها دغدغه اش حفظ و نگهداری ۳۰۰ هزار قطعه از نگاتیوهایی است که هر کدام روایتگر داستان یک زندگی است.
  وی که متولد روستای کپور چال از توابع شهرستان انزلی است، عکاسی را از سال ۱۳۶۰ و با ابتدایی ترین امکانات و بدون هیچ گونه آموزشی شروع کرده و به گفته خودش در آن زمان تحت تاثیر محیط پیرامون، عکاسی از طبیعت را انتخاب می کند.

  اما طولی نمی کشد که زندگی مردم، فرهنگ و آداب و رسوم اقوام چنان او را جذب می کند که از همان سالهای نخستین عکاسی، به ثبت هویت های قومی و فرهنگی روی آورده و بیشتر شاهکارهای عکاسی اش را در این حوزه خلق می کند.

  کسب مقام های برتر در جشنواره های داخلی و خارجی که از مهمترین آنها می توان به برنده سه دوره مسابقه عکاسی جهانی آساهی شینبون ژاپن و برنده جایزه از انجمن بین‌المللی خلاق انگلستان به همراه مدال برنز فیاپ عکاسی آمریکا اشاره کرد و برپایی چندین نمایشگاه در داخل و خارج از کشور، تنها بخش کوچکی از افتخارات این هنرمند عکاس است.

  ۳۰۰ هزار نگاتیوی که نم می کشند

  وی درباره سالهای فعالیتش به خبرنگار مان می گوید: در طول سالها عكاسى، به اكثر استان هاى ايران و برخى كشورها سفر کرده و طبيعت، فرهنگ و باورهای مردم آن سامان را به تصوير کشیده ام و حاصل این تلاش ها ۳۰۰ هزارقطعه عكس است كه در مجموعه شخصى ام از آنها نگهدارى مى کنم.

  کوچک پور که بیشتر اوقات خود را در میان روستاییان و در ییلاقات گیلان سپری می کند درباره آثارش توضیح می دهد: تعداد زیادی از آثارم مجموعه عکس هایی هستند که به آنها عکس های سریالی می گویم چرا که این مجموعه عکسها از افرادی خاص و در طول بازه زمانی ۲۵ سال ثبت شده و در مدت این ۲۵ سال، شادی ها، غم ها مشکلات و شیرینی های زندگی شان را به تصویر کشیده ام.

  عشق و علاقه این هنرمند به آدمهای عکس هایش به حدی است که برای تمام آنها توصیفی دارد. وی عکس دختر بچه ای که خواهر کوچکتر خود را به دوش کشیده و در حال انجام تکالیف مدرسه اش است را نشان می دهد و می گوید: هرکدام از این عکس ها حکایتی دارند.
  این دخترک زیر بار تکلیف است
  IMG_0138
  این پیرمرد روستایی که هیزم به دوش می کشد، پدری است که در توصیفش تنها می توان گفت پدرم، کمرم از خم سنگین نگاهت خم باد.
  IMG_0134

  وی که بعد از سالها تلاش بی وقفه در زمینه ثبت هویت و قوم شناسی گیلان هم اینک در حال ویراستاری عکسهایی است که طی این سالها ثبت کرده است، درباره بزرگترین دغدغه اش به خبرنگار مان توضیح می دهد: متاسفانه علیرغم وجود عکاسان خلاق و با استعداد در این مرز و بوم اما امکانات عکاسی در کشور محدود است. برای مثال یکی از دغدغه های من نبود امکانات لازم برای اسکن نگاتیوهایی است که از ۳۵ سال پیش تا حالا آنها را با چنگ و دندان نگهداری کرده ام و امروز متاسفانه به دلیل شرایط آب و هوایی گیلان و وجود رطوبت زیاد، در حال خراب شدن هستند.

  کوچک پور ادامه می دهد: امکانات اسکن نگاتیو در ایران وجود ندارد و عکاسی مثل من، می بایست به ناچار نگاتیوهایش را برای اسکن شدن به اروپا بفرستد چرا که یک عکاس، هرچقدر هم حرفه ای باشد مدت زمان محدودی می تواند از نگاتیوهایش نگهداری کند.

  وی درباره ضرورت حفظ نگاتیوهایش توضیح می دهد: جدای از علاقه زیادی که به تک تک آثارم دارم، این آثار بخشی از هویت سرزمینم بوده که حفظ و نگهداری آنها کمک زیادی به شناخت نسل آینده از هویت ملی و قومی می کند.
  کوچک پور می افزاید: اهمیت این عکسها را زمانی فهمیدم که مجموعه عکس هایم از مسابقات سوارکاری زنان در ایلات تالش در نمایشگاه جهانی ورد پرس در کشور هلند به نمایش گذاشته شد. یادم می آید در آن زمان کسانی که از نمایشگاه بازدید می کردند، با تعجب از من می پرسیدند که آیا در ایران هم چنین برنامه هایی اجرا می شود؟ و برایشان جالب بود که این عکس ها از لحظه آغاز مسابقات تا مرحله اهدای جوایز به تصویر کشیده شده بود.

  بی مهری هایی که دلسرد کننده اند

  اگرچه آثار این عکاس گیلانی همواره از سوی کشورهای خارجی با اقبال مواجه شده و در جشنواره ها و نمایشگاه های معتبر دنیا به نمایش در آمده است اما، کوچک پور از بی مهری برخی مسئولان می گوید و بعضی برخوردهای نامهربانانه که موجب دلسردی اش شده اند.

  وی در این باره بیان می کند: همه با دیدن عکسها، به به و چه چه می کنند اما وقتی زمان حمایت می رسد به خصوص اگر که حمایت مالی باشد، همه پا پس می کشند. این رفتارها گاهی وقتها آدم را دلسرد می کند تا جایی که با خودت می گویی بگذار همه چیز را رها کنم و بروم اما وقتی دوباره بین مردم می روی و با آنها ارتباط می گیری، انگار دوباره برای ادامه انگیزه پیدا می کنی و آنوقت است که حتی مغازه کوچکت هم بهترین و بزرگترین گالری می شود تا تو در محیط آن، لذت دیدن زحمات چندین ساله ات را با دیگران قسمت کنی.

  هنرمند گیلانی می افزاید: بعد از چاپ مجموعه کارت پستالی و دو زبانه « انزلی شناسی» درصدد تهیه چنین مجموعه ای باعنوان گیلان شناسی بودم تا بلکه بتوان با حمایت مسئولان، پوسترهای استاندارد که شامل بخش بندی گیلان با مضمون هویت شناسی باشد تهیه کرده و در اختیار گردشگران داخلی و خارجی قرار دهم اما، با مراجعه به چند نهاد و ارگان در شهرستان تنها چیزی که دیدم بی تفاوتی و بی مهری مسئولان بود.
  IMG_3105_resize

  کوچک پور ادامه می دهد: این در حالی است که بعد از برگزاری نمایشگاه در کشورهای سوئیس، آلمان، سوئد و لبنان، نماینده یونسکو به سراغم آمد و پیشنهاد داد تا با در اختیار گرفتن تمام امکانات و تجهیزات لازم، مجموعه عکس هایی درحوزه قوم شناسی را در کشور نپال تهیه کنم و برای تصمیم گیری دو ماه به من فرصت داده شد. شاید باورتان نشود ولی وقتی به ایران برگشتم و دوباره به جنگل رفتم، همه پیشنهادهایی که به من شده بود را فراموش کردم. ولی امروز اعتراف می کنم که پشیمانم!

  با وجود اینکه بی مهری مسئولان حاصل یک عمر تلاش بی وقفه کوچک پور در ثبت آداب و سنن قومیت های کشور را به ورطه نابودی کشانده است اما وی همچنان امیدوارانه در مورد برنامه های آینده اش می گوید: پیشنهادات زیادی درخصوص برگزاری نمایشگاه درنقاط مختلف ایران و جهان داشته ام که در آینده نزدیک در راستای مردم شناسی و هویت شناسی اقوام ایرانی، نمایشگاهی از آثارم را در دانشگاه «هاروارد» به نمایش خواهم گذاشت تا به عنوان نماینده کشورم، معرف بخشی از فرهنگ این سرزمین باشم.

  از گالری کوچک پور که بیرون بیایی،لذت دیدن آثار وی آنقدر ذهنت را مشغول می کند که شاید فراموش کنی حاصل سالهای عمر یک عکاس بین المللی در حال از دست رفتن است. شاید نگاه نگران او وقتی که راجع به نگاتیوهایش حرف می زند را فراموش کنی اما، فراموشی تو چیزی از دغدغه و نگرانی های کوچک پور برای حفظ نگاتیوهایش کم نمی کند. ۳۰۰ هزار نگاتیوی که مجموعه ای نفیس از قوم شناسی و هویت ملی این سرزمین محسوب شده و نگهداری از آنها به نوعی وظیفه همگان است.

  گزارش و عکس: رضا اکبری

  IMG_0141

  IMG_0147

  IMG_3094_resize

  IMG_3093_resize

  IMG_3092_resize

  IMG_3091_resize

  IMG_3090_resize

  مطالب مرتبط :

  دغدغه های یک عکاس:نگاتیوهایی که نم می کشد/حاصل عمر عکاس گیلانی در آستانه نابودی

  Ford против Ferrari" Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против Ferrari `Ford против Ferrari` hd Ford против Ferrari рутуб «Ford против Ferrari» вк ua movies 2019 Ford против Ferrari моя Ford против Ferrari рутуб сериалы movies 2017 "Ford против Ferrari" ок «Ford против Ferrari» ru (Ford против Ferrari) ua movies to watch (Ford против Ferrari) ок «Ford против Ferrari» rutube Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против ... مطلب کامل

  دغدغه های یک عکاس:نگاتیوهایی که نم می کشد/حاصل عمر عکاس گیلانی در آستانه نابودی

  Джуманджи ۲ новый уровень" Джуманджи ۲ новый уровень Джуманджи ۲ новый уровень Джуманджи ۲ новый уровень `Джуманджи ۲ новый уровень` ok «Джуманджи ۲ новый уровень» ютуб онлайн `Джуманджи ۲ новый уровень` про `Джуманджи ۲ новый уровень` моя movies 2017 Джуманджи ۲ новый уровень моя "Джуманджи ۲ новый уровень" ютуб youtube movies 2018 `Джуманджи ۲ новый уровень` net Джуманджи ۲ новый уровень без (Джуманджи ۲ новый уровень) com movies top `Джуманджи ۲ новый уровень` hd Джуманджи ۲ новый уровень рутуб... مطلب کامل

  دغدغه های یک عکاس:نگاتیوهایی که نم می کشد/حاصل عمر عکاس گیلانی در آستانه نابودی

  Ангелы чарли" Ангелы чарли Ангелы чарли Ангелы чарли (Ангелы чарли) ua "Ангелы чарли" rutube (Ангелы чарли) me «Ангелы чарли» net movies 2017 "Ангелы чарли" юа «Ангелы чарли» ютуб youtube movies top Ангелы чарли без (Ангелы чарли) ру Ангелы чарли кз movies to watch Ангелы чарли вк "Ангелы чарли" смотреть ютуб Ангелы чарли Ангелы чарли Ангелы чарли Ангелы чарли Ангелы чарли Ангелы чарли مطلب کامل

  دغدغه های یک عکاس:نگاتیوهایی که نم می کشد/حاصل عمر عکاس گیلانی در آستانه نابودی

  Двое" Двое Двое Двое Двое ua (Двое) rutube «Двое» kz `Двое` кз movies (Двое) tv «Двое» rutube ru movies to watch (Двое) кз «Двое» hd `Двое` ok movies 2018 «Двое» com «Двое» ютуб Двое Двое Двое Двое Двое Двое مطلب کامل

  دغدغه های یک عکاس:نگاتیوهایی که نم می کشد/حاصل عمر عکاس گیلانی در آستانه نابودی

  Монтгомери Клифт" Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт (Монтгомери Клифт) ru (Монтгомери Клифт) ютуб онлайн "Монтгомери Клифт" me «Монтгомери Клифт» ua movies top `Монтгомери Клифт` com (Монтгомери Клифт) смотреть youtube movies online (Монтгомери Клифт) hd тв "Монтгомери Клифт" tv movies 2017 "Монтгомери Клифт" net «Монтгомери Клифт» смотреть ютуб Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт مطلب کامل

  دغدغه های یک عکاس:نگاتیوهایی که نم می کشد/حاصل عمر عکاس گیلانی در آستانه نابودی

  Ангелы Чарли" Ангелы Чарли Ангелы Чарли Ангелы Чарли (Ангелы Чарли) ру рутуб сериалы "Ангелы Чарли" fb Ангелы Чарли тв movies to watch `Ангелы Чарли` ру `Ангелы Чарли` рутуб сериалы movies online Ангелы Чарли kz `Ангелы Чарли` фб Ангелы Чарли ок movies top Ангелы Чарли kz «Ангелы Чарли» ютуб Ангелы Чарли Ангелы Чарли Ангелы Чарли Ангелы Чарли Ангелы Чарли Ангелы Чарли مطلب کامل

  دغدغه های یک عکاس:نگاتیوهایی که نم می کشد/حاصل عمر عکاس گیلانی در آستانه نابودی

  Малыш Джо" Малыш Джо Малыш Джо Малыш Джо ок «Малыш Джо» v youtube «Малыш Джо» net «Малыш Джо» com movies 2018 Малыш Джо ру "Малыш Джо" rutube movies top «Малыш Джо» фб me fb movies top ua (Малыш Джо) смотреть rutube Малыш Джо Малыш Джо Малыш Джо Малыш Джо Малыш Джо Малыш Джо مطلب کامل

  دغدغه های یک عکاس:نگاتیوهایی که نم می کشد/حاصل عمر عکاس گیلانی در آستانه نابودی

  Последний бросок" Последний бросок Последний бросок Последний бросок Последний бросок ua (Последний бросок) ютуб Последний бросок tv `Последний бросок` tv movies 2017 "Последний бросок" hd "Последний бросок" YouTube movies 2019 моя "Последний бросок" com «Последний бросок» ru movies 2017 (Последний бросок) fb ютуб youtube Последний бросок Последний бросок Последний бросок Последний бросок Последний бросок Последний бросок مطلب کامل

  دغدغه های یک عکاس:نگاتیوهایی که نم می کشد/حاصل عمر عکاس گیلانی در آستانه نابودی

  Матиас и Максим" Матиас и Максим Матиас и Максим Матиас и Максим (Матиас и Максим) тв «Матиас и Максим» смотреть ютуб «Матиас и Максим» ok Матиас и Максим тв movies 2017 "Матиас и Максим" kz рутуб movies top «Матиас и Максим» юа (Матиас и Максим) ua Матиас и Максим про movies 2019 моя (Матиас и Максим) ютуб Матиас и Максим Матиас и Максим Матиас и Максим Матиас и Максим Матиас и Максим Матиас и Максим مطلب کامل

  دغدغه های یک عکاس:نگاتیوهایی که نم می کشد/حاصل عمر عکاس گیلانی در آستانه نابودی

  Джуманджи ۲ новый уровень" Джуманджи ۲ новый уровень Джуманджи ۲ новый уровень Джуманджи ۲ новый уровень Джуманджи ۲ новый уровень tv (Джуманджи ۲ новый уровень) смотреть rutube "Джуманджи ۲ новый уровень" tv (Джуманджи ۲ новый уровень) ru movies Джуманджи ۲ новый уровень без `Джуманджи ۲ новый уровень` ютуб сайт movies `Джуманджи ۲ новый уровень` моя «Джуманджи ۲ новый уровень» fb «Джуманджи ۲ новый уровень» net movies 2017 (Джуманджи ۲ новый уровень) без `Джуманджи ۲ новый уровень` смотреть рутуб Джуманджи ... مطلب کامل

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری انزلی آنلاین محفوظ میباشد . انزلی آنلاین، پایگاه عشاق انزلی در سراسر دنیاست ، ما گرد هم آمده ایم تا فضایی فراهم سازیم که همه انزلی چی ها در سراسر جهان در بهبود وضعیت شهربا نقطه نظراتشان ما رایاری رسانند، و اندیشه ای جز رفاه شهروندان در سر نداریم. ما دست همه عزیزانی را که ما رادرنیل به اهدافمان یاری رسانند به گرمی می فشاریم...با ما همراه باشید

  پایگاه خبری انزلی آنلاین

  پل ارتباطی بین مردم و مسئولان

  انتشار پایگاه در بهمن 1393

  با ما همراه باشید تا به روز شوید

  تمام حقوق این سایت برای © 2019 انزلی آنلاین. محفوظ است.