• Стражи Арктики смотреть рутуб    :   Стражи Арктики" Стражи Арктики Стражи Арктики Стражи Арктики "Стражи Арктики" ок «Стражи Арктики» смотреть youtube `Стражи Арктики` фб Стражи Арктики kz movies online Стражи Арктики me Стражи Арктики ютуб сайт movies online (Стражи Арктики) вк (Стражи ...
 • Аванпост v youtube    :   Аванпост" Аванпост Аванпост Аванпост `Аванпост` ок (Аванпост) ютуб сайт «Аванпост» кз «Аванпост» тв movies 2019 `Аванпост` моя рутуб movies top (Аванпост) тв Аванпост ua (Аванпост) кз movies 2019 (Аванпост) кз смотреть youtube Аванпост Аванпост Аванпост Аванпост Аванпост...
 • Земля под моими ногами YouTube    :   Земля под моими ногами" Земля под моими ногами Земля под моими ногами Земля под моими ногами вк «Земля под моими ногами» смотреть youtube «Земля под моими ногами» ua Земля под моими ...
 • Король слон смотреть ютуб    :   Король слон" Король слон Король слон Король слон `Король слон` hd рутуб Король слон com "Король слон" vk movies Король слон юа «Король слон» v youtube movies 2019 «Король слон» fb (Король слон) про «Король слон» ...
 • Союз спасения смотреть youtube    :   Союз спасения" Союз спасения Союз спасения Союз спасения (Союз спасения) hd Союз спасения ютуб онлайн `Союз спасения` тв Союз спасения fb movies top (Союз спасения) vk (Союз спасения) youtube com movies online `Союз спасения` моя (Союз ...
 • Ford против Ferrari смотреть рутуб    :   Ford против Ferrari" Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против Ferrari net Ford против Ferrari YouTube vk ua movies «Ford против Ferrari» com v youtube movies to ...
 • 10 سوال ویژه از مسئولان؛

  چرا مشارکتهای مردمی بندر انزلی در احیای تالاب نادیده گرفته شد؟

  پژوهشگر و مولف حوزه محیط زیست گفت: تالاب انزلی با ارزش خدمات صدها میلیاردی سالانه توان خشکاندن درخت بیکاری گیلان را دارد.

  به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی انزلی آنلاین

  و به نقل از گیلنا پژوهشگر و مولف حوزه محیط زیست گفت: تالاب انزلی با ارزش خدمات صدها میلیاردی سالانه توان خشکاندن درخت بیکاری گیلان را دارد.

  دکترحسین متقی‌طلب عصر امروز در نشست با جمعی از فعالان زیست‌محیطی گیلان با اشاره به وضعیت زیست محیطی تالاب بین‌المللی‌ انزلی، اظهار داشت: این تالاب گنجینه‌ای به وسعت ۲۰ هزار هکتار که در قلب نگین شمال ایران نهفته شده و بی‌شک بهره‌برداری صحیح از آن و حفاظت از زیست منحصر به فردش می‌تواند اقتصاد پریشان گیلان را از گزند “بیکاری” و ” بیماری” نجات دهد.

  وی افزود: تالاب انزلی به دلیل موقعیت جغرافیایی از نظر میزان بالای رطوبت و آب با هیچ یک از تالاب‌های ایران قابل مقایسه نیست و دارای ویِژگی‌های زیستی خاصی است.

  این پژوهشگر حوزه محیط زیست گفت: این تالاب سالهاست چشم به راه مسئولانی است که شاید با تدبیر و توجه ویژه خود بسترساز تولدی دوباره را برای تالاب خفته بندرانزلی مهیا سازند.

  متقی‌طلب تصریح کرد: نگاهی گذرا به پیشینه تاریخی این تالاب بین المللی به خوبی روشن می سازد که پیش آگهی های بروز چنین عواقبی دور از انتظار نبوده است و حال آنکه دست اندرکاران و مسئولان در طول سالیان متمادی تنها با صرف وقت و هزینه نظاره گر این هدر رفت سرمایه ملی بوده اند و با اقدامات موضعی و بدون کارشناسی و برنامه مدون در پیچ و خم برنامه‌ها و مدیریت‌های غیرمنطقی موجبات مرگ تدریجی تالاب بین المللی بندر انزلی را فراهم کرده است.

  وی با بیان اینکه که سازمان ملل ، ایران را به عنوان یکی از کشورهایی که منابع طبیعی و آبی خود را به سرعت از دست می دهد معرفی کرده است، تصریح کرد: تالاب بین المللی انزلی که در گذشته دارای عمق ۱۲متری بوده امروز در بسیاری نقاط با پوششی بنام آزولا مستتر شده و عمق آن به حدود ۲٫۵ متر کاهش پیدا کرده و آب هایش آلوده و نیزارهای آن به شدت آسیب دیده است.

  این نویسنده حوزه محیط زیست گفت: وضعیت بحرانی تالاب بین المللی بندرانزلی اتفاقی و غیرمنتظره نبوده است بلکه نتیجه سالها بی توجهی و بی لیاقتی هاست و امروز باید به این سئوال پاسخ دهیم که به راستی چه کسانی مسئول مرگ تالاب انزلی هستند؟

  متقی‌طلب تصریح کرد: از مهمترین دلایل بروز چنین بحرانی را باید در یک بازه زمانی طی سالهای گذشته پیدا کرد که مهمترین آنها را میتوان در بی‌توجهی به ظرفیت تالاب در توسعه گردشگری، افزایش میزان فلزات سنگین به ویژه سرب ، انتقال آب به بالادست تالاب به منظور آبرسانی به اراضی کشاورزی ، نبود لایروبی لازم و رهاسازی فاضلاب های صنعتی و خانگی و بیمارستانی شهرستانهای استان گیلان به تالاب و … نام برد.

  وی با تأکید بر اینکه تالاب بین المللی بندرانزلی که بعنوان یکی از اکوسیستم های ثبت شده در جهان به شمار میرود در شرایط بسیار بحرانی قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که نهضت سدسازی در چندسال اخیر در کشور به راه افتاده و از افتخارات این اقدام عظیم، قرارگرفتن ایران در رتبه سوم سدسازی جهان بوده است حال اینکه این روند بطورغیر مستقیم موجبات خسارات زیادی به عرصه ی منابع طبیعی و محیط زیست کشور را به دنبال داشته است.

  استاد دانشگاه‌های گیلان گفت: نمونه بارز این سدسازیهای بی رویه را می توان در حوزه دریاچه ارومیه مشاهده کرد که منجر به خطر نابودی صدرصدی شده است.

  وی افزود: این وقایع درحالی اتفاق می افتد که به گفته بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران اکثر سدهای احداث شده در سالیان اخیر نه تنها به حفظ منابع آبی کشور کمک نکرده است بلکه موجبات هدر رفت هرچه بیشتر آب نیز شده اند و یکی از نمونه های بارز در این خصوص پروژه تله رسوبگیر سیاه درویشان که در واقع طراحان این سازه اندازه و ظرفیت آنرامتناسب با بار رسوبی وارده طراحی نکرده که لازم است پروژه های تکمیلی در این خصوص اعمال گردد.

  متقی‌طلب تأکید کرد: تحقیقات نشان می دهد نفس اجرایی این پروژه ها کاملا در راستای احیای تالاب بین المللی بندر انزلی بوده اما بازنگری اساسی در طراحی، جانمایی و نحوه اجرای آنها بسیار تعیین کننده و اجتناب ناپذیر است تاجایی که اولا در طراحی و نحوه اجراء فاقد استانداردهای لازم بوده و ثانیا به هیج وجه به تنهایی قابل ارزیابی برای کارایی نبوده و اجرای سایر ریز پروژه ها ی مکمل می بایست در دستور قرار گیرد.

  وی خاطرنشان کرد: امروز تالاب انزلی در لیست سیاه مونترو به عنوان یکی از تالابهای در معرض خطر قرار گرفته است و دولت مردان کشور موظف به احیاء مجدد تالاب و جلوگیری از نوسانات اکولوژیکی آن می باشند.

  این پژوهشگر حوزه محیط زیست گفت: بانگاهی گذرا به حجم اعتبارات مصوب ۹۰۰ میلیارد ریالی سال ۸۹ در یک دوره پنجساله درخصوص بحران تالاب بین المللی بندرانزلی در طول سالیان گذشته به خوبی می توان دریافت که مشکل اساسی در برنامه ریزی و مدیریت در این خصوص بوده که متاسفانه وضعیت غیرقابل تحملی را برای مردم، گردشگران و .. بوجود آورده است که می بایست در این خصوص متولیان امر پاسخگو باشند و چاره ای اندیشید.

  متقی‌طلب با بیان اینکه حال سوال اینجاست که چرا با ابلاغ اعتبارات میلیاردی به عنوان مثال در سال ۹۳ با سهم ۱۷۰ میلیارد ریالی از اعتبارات ملی و سهم ۵۰ میلیارد ریالی اعتبارات جایکا مرحله نخست مطالعاتی احیای تالاب بین المللی بندر انزلی منجر به نقشه فنی و عملیاتی نشد! ، تصریح کرد: به هیچ عنوان پیشرفتهای محیطی در این خصوص اتفاق نمی افتد و مردم بومی وغیربومی هیچگونه اثر مثبتی را در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی ، بهداشتی و … نمی بینند.

  وی با طرح سئوالاتی از متولیان حفاظت از زیست تالاب انزلی، تصریح کرد: آیا بهتر نبود تالاب را رها می کردید و تمرکز بودجه ای را بر عوامل بالادستی هزینه می کردید؟ اقدامات دهه اخیرتاکنون چه دستاوردی را برای نجات تالاب و مردم به ارمغان آورده است؟ آیا مردم باید مطالبه گری خود را از سازمان جهانی و جایکا داشته باشند یا از مسئولان استانی و شهرستان بندر انزلی؟

  وی با اشاره به درصد بالای مشارکت‌جویی شهروندان انزلی در عرصه‌های زیست محیطی، گفت: چرا مشارکتهای مردمی شهرستان بندر انزلی در احیای تالاب نادیده گرفته شد و اعتبارات مدیریت شده در احیای تالاب انزلی تاکنون به نتیجه نرسیده است و تنها فریاد مرداب در رسانه ها به گوش می رسد و دیگر هیچ ؟آیا فرصت کم بود یا اختیارات؟ آیا پیش اگهی های رسانه ای در این خصوص نادرست بود یا عزم مدیریت جهادی نادیده گرفته شده است؟

  این پژوهشگر حوزه محیط زیست با بیان اینکه تالابها در جهان از بزرگترین تأمین منابع اقتصادی برای شهرهای همجوار هستند، افزود: آیا در آمد زایی و ابعاد اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی و بهداشتی تالاب جزء اولویت های توسعه ای شهرستان بندر انزلی محسوب نشده و یا نیازی به آن احساس نمی شود؟ چرا و چگونه فرصت های سرمایه گذاری و گردشگری تالاب بین المللی را به تهدید تبدیل کردید و امروز در پایتخت به دنبال راه حل می گردید؟

  متقی‌طلب با بیان اینکه ارزش اراضی تالابی ۱۰ برابر اراضی کشاورزی است، گفت: ارزش خدمات یکی از تالابهای بسیار کوچکتر کشور سالانه معادل ۱۰۰۰ میلیارد تومان بوده و ارزش خدمات تالاب بین‌المللی انزلی حداقل ۲ برابر این تالاب در سال است که این میزان حدود ۱۹ برابر بودجه ۵۳ شهرداری گیلان است ولی بهره‌وری هدفمند و خاصی از این ارزش خدمات نمی‌شود!

  به گفته وی، نياز براي شكار و صيد، جذب مواد زايد، توليد مواد دارويي، توليد صنايع دستي، تثبيت ازت و كربن، ذخيره سازي آب، حفاظت در مقابل طوفان ، حفظ تنوع زيستي و ذخاير ژنتيكي اكوتوريسم، حفظ ميراث فرهنگي، تغذيه سفره هاي زير زميني، تثبيت آلاينده هاي فيزيكي و شيميايي، جذب آلاينده ها، مكان زاد آوري پرندگان مهاجر ، كنترل سيلاب ها و … برخي از كاركردهاي تالابهاست.

  مطالب مرتبط :

  تیم فوتبال ملوان بندرانزلی عصر فردا در هفته پنجم رقابت های لیگ یک به مصاف تیم خوشه طلایی ساوه خواهد رفت.

  Ford против Ferrari" Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против Ferrari `Ford против Ferrari` hd Ford против Ferrari рутуб «Ford против Ferrari» вк ua movies 2019 Ford против Ferrari моя Ford против Ferrari рутуб сериалы movies 2017 "Ford против Ferrari" ок «Ford против Ferrari» ru (Ford против Ferrari) ua movies to watch (Ford против Ferrari) ок «Ford против Ferrari» rutube Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против Ferrari Ford против ... مطلب کامل

  تیم فوتبال ملوان بندرانزلی عصر فردا در هفته پنجم رقابت های لیگ یک به مصاف تیم خوشه طلایی ساوه خواهد رفت.

  Джуманджи ۲ новый уровень" Джуманджи ۲ новый уровень Джуманджи ۲ новый уровень Джуманджи ۲ новый уровень `Джуманджи ۲ новый уровень` ok «Джуманджи ۲ новый уровень» ютуб онлайн `Джуманджи ۲ новый уровень` про `Джуманджи ۲ новый уровень` моя movies 2017 Джуманджи ۲ новый уровень моя "Джуманджи ۲ новый уровень" ютуб youtube movies 2018 `Джуманджи ۲ новый уровень` net Джуманджи ۲ новый уровень без (Джуманджи ۲ новый уровень) com movies top `Джуманджи ۲ новый уровень` hd Джуманджи ۲ новый уровень рутуб... مطلب کامل

  تیم فوتبال ملوان بندرانزلی عصر فردا در هفته پنجم رقابت های لیگ یک به مصاف تیم خوشه طلایی ساوه خواهد رفت.

  Ангелы чарли" Ангелы чарли Ангелы чарли Ангелы чарли (Ангелы чарли) ua "Ангелы чарли" rutube (Ангелы чарли) me «Ангелы чарли» net movies 2017 "Ангелы чарли" юа «Ангелы чарли» ютуб youtube movies top Ангелы чарли без (Ангелы чарли) ру Ангелы чарли кз movies to watch Ангелы чарли вк "Ангелы чарли" смотреть ютуб Ангелы чарли Ангелы чарли Ангелы чарли Ангелы чарли Ангелы чарли Ангелы чарли مطلب کامل

  تیم فوتبال ملوان بندرانزلی عصر فردا در هفته پنجم رقابت های لیگ یک به مصاف تیم خوشه طلایی ساوه خواهد رفت.

  Двое" Двое Двое Двое Двое ua (Двое) rutube «Двое» kz `Двое` кз movies (Двое) tv «Двое» rutube ru movies to watch (Двое) кз «Двое» hd `Двое` ok movies 2018 «Двое» com «Двое» ютуб Двое Двое Двое Двое Двое Двое مطلب کامل

  تیم فوتبال ملوان بندرانزلی عصر فردا در هفته پنجم رقابت های لیگ یک به مصاف تیم خوشه طلایی ساوه خواهد رفت.

  Монтгомери Клифт" Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт (Монтгомери Клифт) ru (Монтгомери Клифт) ютуб онлайн "Монтгомери Клифт" me «Монтгомери Клифт» ua movies top `Монтгомери Клифт` com (Монтгомери Клифт) смотреть youtube movies online (Монтгомери Клифт) hd тв "Монтгомери Клифт" tv movies 2017 "Монтгомери Клифт" net «Монтгомери Клифт» смотреть ютуб Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт Монтгомери Клифт مطلب کامل

  تیم فوتبال ملوان بندرانزلی عصر فردا در هفته پنجم رقابت های لیگ یک به مصاف تیم خوشه طلایی ساوه خواهد رفت.

  Ангелы Чарли" Ангелы Чарли Ангелы Чарли Ангелы Чарли (Ангелы Чарли) ру рутуб сериалы "Ангелы Чарли" fb Ангелы Чарли тв movies to watch `Ангелы Чарли` ру `Ангелы Чарли` рутуб сериалы movies online Ангелы Чарли kz `Ангелы Чарли` фб Ангелы Чарли ок movies top Ангелы Чарли kz «Ангелы Чарли» ютуб Ангелы Чарли Ангелы Чарли Ангелы Чарли Ангелы Чарли Ангелы Чарли Ангелы Чарли مطلب کامل

  تیم فوتبال ملوان بندرانزلی عصر فردا در هفته پنجم رقابت های لیگ یک به مصاف تیم خوشه طلایی ساوه خواهد رفت.

  Малыш Джо" Малыш Джо Малыш Джо Малыш Джо ок «Малыш Джо» v youtube «Малыш Джо» net «Малыш Джо» com movies 2018 Малыш Джо ру "Малыш Джо" rutube movies top «Малыш Джо» фб me fb movies top ua (Малыш Джо) смотреть rutube Малыш Джо Малыш Джо Малыш Джо Малыш Джо Малыш Джо Малыш Джо مطلب کامل

  تیم فوتبال ملوان بندرانزلی عصر فردا در هفته پنجم رقابت های لیگ یک به مصاف تیم خوشه طلایی ساوه خواهد رفت.

  Последний бросок" Последний бросок Последний бросок Последний бросок Последний бросок ua (Последний бросок) ютуб Последний бросок tv `Последний бросок` tv movies 2017 "Последний бросок" hd "Последний бросок" YouTube movies 2019 моя "Последний бросок" com «Последний бросок» ru movies 2017 (Последний бросок) fb ютуб youtube Последний бросок Последний бросок Последний бросок Последний бросок Последний бросок Последний бросок مطلب کامل

  تیم فوتبال ملوان بندرانزلی عصر فردا در هفته پنجم رقابت های لیگ یک به مصاف تیم خوشه طلایی ساوه خواهد رفت.

  Матиас и Максим" Матиас и Максим Матиас и Максим Матиас и Максим (Матиас и Максим) тв «Матиас и Максим» смотреть ютуб «Матиас и Максим» ok Матиас и Максим тв movies 2017 "Матиас и Максим" kz рутуб movies top «Матиас и Максим» юа (Матиас и Максим) ua Матиас и Максим про movies 2019 моя (Матиас и Максим) ютуб Матиас и Максим Матиас и Максим Матиас и Максим Матиас и Максим Матиас и Максим Матиас и Максим مطلب کامل

  تیم فوتبال ملوان بندرانزلی عصر فردا در هفته پنجم رقابت های لیگ یک به مصاف تیم خوشه طلایی ساوه خواهد رفت.

  Джуманджи ۲ новый уровень" Джуманджи ۲ новый уровень Джуманджи ۲ новый уровень Джуманджи ۲ новый уровень Джуманджи ۲ новый уровень tv (Джуманджи ۲ новый уровень) смотреть rutube "Джуманджи ۲ новый уровень" tv (Джуманджи ۲ новый уровень) ru movies Джуманджи ۲ новый уровень без `Джуманджи ۲ новый уровень` ютуб сайт movies `Джуманджи ۲ новый уровень` моя «Джуманджи ۲ новый уровень» fb «Джуманджи ۲ новый уровень» net movies 2017 (Джуманджи ۲ новый уровень) без `Джуманджи ۲ новый уровень` смотреть рутуб Джуманджи ... مطلب کامل

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری انزلی آنلاین محفوظ میباشد . انزلی آنلاین، پایگاه عشاق انزلی در سراسر دنیاست ، ما گرد هم آمده ایم تا فضایی فراهم سازیم که همه انزلی چی ها در سراسر جهان در بهبود وضعیت شهربا نقطه نظراتشان ما رایاری رسانند، و اندیشه ای جز رفاه شهروندان در سر نداریم. ما دست همه عزیزانی را که ما رادرنیل به اهدافمان یاری رسانند به گرمی می فشاریم...با ما همراه باشید

  پایگاه خبری انزلی آنلاین

  پل ارتباطی بین مردم و مسئولان

  انتشار پایگاه در بهمن 1393

  با ما همراه باشید تا به روز شوید

  تمام حقوق این سایت برای © 2019 انزلی آنلاین. محفوظ است.