• صحبت های شهردار بندرانزلی در جمع اصحاب رسانه به مناسبت روز خبرنگار    :   ، دکتر حسن پورقربان شهردار بندرانزلی ضمن تبریک و تهنیت ۱۷ مرداد روز خبرنگار عنوان نمود: اگر کانونی وجود داشته باشد که خبرنگاران کنار هم جمع شوند این آمادگی را ...
 • انتقاد با تخریب فرق دارد و کسی حق ندارد با توهین و افترا زدن به مسئولان از آن به عنوان انتقاد یاد کند.    :   اسماعیل حیدری آزاد روز چهارشنبه در مراسم تجلیل از خبرنگاران بندرانزلی از سوی شهرداری اظهار کرد: انتقاد با تخریب فرق دارد و کسی حق ندارد با توهین و افترا ...
 • اختصاص اعتبار ۶۵۰ میلیونی برای تجهیز آتش نشانی انزلی    :   ، مهرداد رضاپور ظهر چهارشنبه در مراسم رونمایی از تشک نجات آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری انزلی، اظهار کرد: این تشک در ابعاد ۴۸ متر مربع دارای دو ...
 • شهر انزلی لایق بهترین هاست / برای خدمت گذاری به مردم آمده ام / جایگاه قلم خبرنگاران بسیار ارزشمند است    :   ؛ هادی حیدری رییس شورای شهر انزلی اظهار داشت : یکی از تجهیزات مورد نیاز شهرمان یعنی تشک نجات حریق خریداری شد و از فرماندهی آتش نشانی انزلی تشکر ...
 • ۴ انتصاب جدید در باشگاه ملوان/ مجیدی مدیر ملوان در لیگ ۱ شد+ تصاویر    :   فرزاد مجیدی بازیکن اسبق استقلال تهران که سابقه سرپرستی تیم‌های استقلال تهران و نساجی مازندران در لیگ برتر را دارد، طی حکمی از سوی محسن میرابی به‌عنوان مدیر تیم فوتبال ...
 • سرعت کاه های بندرانزلی بیش از میزان مصوب است    :   حسن پورقربان روز شنبه در جلسه شورای ترافیک بندرانزلی اظهار کرد: متاسفانه تعداد سرعت کاه ها در سطح شهر بندرانزلی بسیار زیاد است و هم اکنون ۲۱۶ سرعت کاه در ...
 • 10 سوال ویژه از مسئولان؛

  چرا مشارکتهای مردمی بندر انزلی در احیای تالاب نادیده گرفته شد؟

  پژوهشگر و مولف حوزه محیط زیست گفت: تالاب انزلی با ارزش خدمات صدها میلیاردی سالانه توان خشکاندن درخت بیکاری گیلان را دارد.

  به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی انزلی آنلاین

  و به نقل از گیلنا پژوهشگر و مولف حوزه محیط زیست گفت: تالاب انزلی با ارزش خدمات صدها میلیاردی سالانه توان خشکاندن درخت بیکاری گیلان را دارد.

  دکترحسین متقی‌طلب عصر امروز در نشست با جمعی از فعالان زیست‌محیطی گیلان با اشاره به وضعیت زیست محیطی تالاب بین‌المللی‌ انزلی، اظهار داشت: این تالاب گنجینه‌ای به وسعت ۲۰ هزار هکتار که در قلب نگین شمال ایران نهفته شده و بی‌شک بهره‌برداری صحیح از آن و حفاظت از زیست منحصر به فردش می‌تواند اقتصاد پریشان گیلان را از گزند “بیکاری” و ” بیماری” نجات دهد.

  وی افزود: تالاب انزلی به دلیل موقعیت جغرافیایی از نظر میزان بالای رطوبت و آب با هیچ یک از تالاب‌های ایران قابل مقایسه نیست و دارای ویِژگی‌های زیستی خاصی است.

  این پژوهشگر حوزه محیط زیست گفت: این تالاب سالهاست چشم به راه مسئولانی است که شاید با تدبیر و توجه ویژه خود بسترساز تولدی دوباره را برای تالاب خفته بندرانزلی مهیا سازند.

  متقی‌طلب تصریح کرد: نگاهی گذرا به پیشینه تاریخی این تالاب بین المللی به خوبی روشن می سازد که پیش آگهی های بروز چنین عواقبی دور از انتظار نبوده است و حال آنکه دست اندرکاران و مسئولان در طول سالیان متمادی تنها با صرف وقت و هزینه نظاره گر این هدر رفت سرمایه ملی بوده اند و با اقدامات موضعی و بدون کارشناسی و برنامه مدون در پیچ و خم برنامه‌ها و مدیریت‌های غیرمنطقی موجبات مرگ تدریجی تالاب بین المللی بندر انزلی را فراهم کرده است.

  وی با بیان اینکه که سازمان ملل ، ایران را به عنوان یکی از کشورهایی که منابع طبیعی و آبی خود را به سرعت از دست می دهد معرفی کرده است، تصریح کرد: تالاب بین المللی انزلی که در گذشته دارای عمق ۱۲متری بوده امروز در بسیاری نقاط با پوششی بنام آزولا مستتر شده و عمق آن به حدود ۲٫۵ متر کاهش پیدا کرده و آب هایش آلوده و نیزارهای آن به شدت آسیب دیده است.

  این نویسنده حوزه محیط زیست گفت: وضعیت بحرانی تالاب بین المللی بندرانزلی اتفاقی و غیرمنتظره نبوده است بلکه نتیجه سالها بی توجهی و بی لیاقتی هاست و امروز باید به این سئوال پاسخ دهیم که به راستی چه کسانی مسئول مرگ تالاب انزلی هستند؟

  متقی‌طلب تصریح کرد: از مهمترین دلایل بروز چنین بحرانی را باید در یک بازه زمانی طی سالهای گذشته پیدا کرد که مهمترین آنها را میتوان در بی‌توجهی به ظرفیت تالاب در توسعه گردشگری، افزایش میزان فلزات سنگین به ویژه سرب ، انتقال آب به بالادست تالاب به منظور آبرسانی به اراضی کشاورزی ، نبود لایروبی لازم و رهاسازی فاضلاب های صنعتی و خانگی و بیمارستانی شهرستانهای استان گیلان به تالاب و … نام برد.

  وی با تأکید بر اینکه تالاب بین المللی بندرانزلی که بعنوان یکی از اکوسیستم های ثبت شده در جهان به شمار میرود در شرایط بسیار بحرانی قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که نهضت سدسازی در چندسال اخیر در کشور به راه افتاده و از افتخارات این اقدام عظیم، قرارگرفتن ایران در رتبه سوم سدسازی جهان بوده است حال اینکه این روند بطورغیر مستقیم موجبات خسارات زیادی به عرصه ی منابع طبیعی و محیط زیست کشور را به دنبال داشته است.

  استاد دانشگاه‌های گیلان گفت: نمونه بارز این سدسازیهای بی رویه را می توان در حوزه دریاچه ارومیه مشاهده کرد که منجر به خطر نابودی صدرصدی شده است.

  وی افزود: این وقایع درحالی اتفاق می افتد که به گفته بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران اکثر سدهای احداث شده در سالیان اخیر نه تنها به حفظ منابع آبی کشور کمک نکرده است بلکه موجبات هدر رفت هرچه بیشتر آب نیز شده اند و یکی از نمونه های بارز در این خصوص پروژه تله رسوبگیر سیاه درویشان که در واقع طراحان این سازه اندازه و ظرفیت آنرامتناسب با بار رسوبی وارده طراحی نکرده که لازم است پروژه های تکمیلی در این خصوص اعمال گردد.

  متقی‌طلب تأکید کرد: تحقیقات نشان می دهد نفس اجرایی این پروژه ها کاملا در راستای احیای تالاب بین المللی بندر انزلی بوده اما بازنگری اساسی در طراحی، جانمایی و نحوه اجرای آنها بسیار تعیین کننده و اجتناب ناپذیر است تاجایی که اولا در طراحی و نحوه اجراء فاقد استانداردهای لازم بوده و ثانیا به هیج وجه به تنهایی قابل ارزیابی برای کارایی نبوده و اجرای سایر ریز پروژه ها ی مکمل می بایست در دستور قرار گیرد.

  وی خاطرنشان کرد: امروز تالاب انزلی در لیست سیاه مونترو به عنوان یکی از تالابهای در معرض خطر قرار گرفته است و دولت مردان کشور موظف به احیاء مجدد تالاب و جلوگیری از نوسانات اکولوژیکی آن می باشند.

  این پژوهشگر حوزه محیط زیست گفت: بانگاهی گذرا به حجم اعتبارات مصوب ۹۰۰ میلیارد ریالی سال ۸۹ در یک دوره پنجساله درخصوص بحران تالاب بین المللی بندرانزلی در طول سالیان گذشته به خوبی می توان دریافت که مشکل اساسی در برنامه ریزی و مدیریت در این خصوص بوده که متاسفانه وضعیت غیرقابل تحملی را برای مردم، گردشگران و .. بوجود آورده است که می بایست در این خصوص متولیان امر پاسخگو باشند و چاره ای اندیشید.

  متقی‌طلب با بیان اینکه حال سوال اینجاست که چرا با ابلاغ اعتبارات میلیاردی به عنوان مثال در سال ۹۳ با سهم ۱۷۰ میلیارد ریالی از اعتبارات ملی و سهم ۵۰ میلیارد ریالی اعتبارات جایکا مرحله نخست مطالعاتی احیای تالاب بین المللی بندر انزلی منجر به نقشه فنی و عملیاتی نشد! ، تصریح کرد: به هیچ عنوان پیشرفتهای محیطی در این خصوص اتفاق نمی افتد و مردم بومی وغیربومی هیچگونه اثر مثبتی را در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی ، بهداشتی و … نمی بینند.

  وی با طرح سئوالاتی از متولیان حفاظت از زیست تالاب انزلی، تصریح کرد: آیا بهتر نبود تالاب را رها می کردید و تمرکز بودجه ای را بر عوامل بالادستی هزینه می کردید؟ اقدامات دهه اخیرتاکنون چه دستاوردی را برای نجات تالاب و مردم به ارمغان آورده است؟ آیا مردم باید مطالبه گری خود را از سازمان جهانی و جایکا داشته باشند یا از مسئولان استانی و شهرستان بندر انزلی؟

  وی با اشاره به درصد بالای مشارکت‌جویی شهروندان انزلی در عرصه‌های زیست محیطی، گفت: چرا مشارکتهای مردمی شهرستان بندر انزلی در احیای تالاب نادیده گرفته شد و اعتبارات مدیریت شده در احیای تالاب انزلی تاکنون به نتیجه نرسیده است و تنها فریاد مرداب در رسانه ها به گوش می رسد و دیگر هیچ ؟آیا فرصت کم بود یا اختیارات؟ آیا پیش اگهی های رسانه ای در این خصوص نادرست بود یا عزم مدیریت جهادی نادیده گرفته شده است؟

  این پژوهشگر حوزه محیط زیست با بیان اینکه تالابها در جهان از بزرگترین تأمین منابع اقتصادی برای شهرهای همجوار هستند، افزود: آیا در آمد زایی و ابعاد اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی و بهداشتی تالاب جزء اولویت های توسعه ای شهرستان بندر انزلی محسوب نشده و یا نیازی به آن احساس نمی شود؟ چرا و چگونه فرصت های سرمایه گذاری و گردشگری تالاب بین المللی را به تهدید تبدیل کردید و امروز در پایتخت به دنبال راه حل می گردید؟

  متقی‌طلب با بیان اینکه ارزش اراضی تالابی ۱۰ برابر اراضی کشاورزی است، گفت: ارزش خدمات یکی از تالابهای بسیار کوچکتر کشور سالانه معادل ۱۰۰۰ میلیارد تومان بوده و ارزش خدمات تالاب بین‌المللی انزلی حداقل ۲ برابر این تالاب در سال است که این میزان حدود ۱۹ برابر بودجه ۵۳ شهرداری گیلان است ولی بهره‌وری هدفمند و خاصی از این ارزش خدمات نمی‌شود!

  به گفته وی، نياز براي شكار و صيد، جذب مواد زايد، توليد مواد دارويي، توليد صنايع دستي، تثبيت ازت و كربن، ذخيره سازي آب، حفاظت در مقابل طوفان ، حفظ تنوع زيستي و ذخاير ژنتيكي اكوتوريسم، حفظ ميراث فرهنگي، تغذيه سفره هاي زير زميني، تثبيت آلاينده هاي فيزيكي و شيميايي، جذب آلاينده ها، مكان زاد آوري پرندگان مهاجر ، كنترل سيلاب ها و … برخي از كاركردهاي تالابهاست.

  مطالب مرتبط :

  “محیط زیست” به تلافی توقف طرح “بایوجمی” در روند ساخت راه آهن انزلی مانع تراشی می‌کند

  حسن خسته‌بند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، با بیان اینکه ورود دادستان بندرانزلی به مسئله اجرای طرح بایوجمی کاملاً قانونی بوده و توقف آن در مسیر تحقق مطالبات مردم انجام شده است اظهار داشت: محیط زیست به تلافی توقف طرح بایوجمی درصدد ایجاد اختلال در روند ساخت پروژه راه آهن رشت به انزلی است. نماینده مردم بندرانزلی در مجلس با بیان اینکه محیط زیست از وی به علت مخالفت ... مطلب کامل

  “سازمان حفاظت محیط زیست” گیلان را با آزمایشگاه اشتباه گرفته‌ است

  سید رحمان سیدزاده صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تا قبل از توقف طرح بایوجمی خیلی‌ها با اجرای آن موافق بودند اما در حال حاضر هیچ صدای موافقی از آنان شنیده نمی‌شود اظهار داشت: توقف این طرح بر اساس مستندات علمی و نظرات اساتید دانشگاه‌های برتر کشور انجام شد. دادستان بندرانزلی با بیان اینکه بحث تالاب انزلی از مدت‌های مدیدی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های مردم منطقه، ... مطلب کامل

  مردم نباید با عتاب و خطاب دهیاران مواجه شوند

  اسماعیل حیدری آزاد عصر پنجشنبه در جلسه کاهش آسیب های زیست محیطی با محوریت عدم سوزاندن کاه و کلش توسط کشاورزان و روستائیان اظهار کرد: دهیاران باید تلاش بیشتری در راستای افزایش آگاهی روستائیان و خصوصا کشاورزان درهمه زمینه ها انجام دهند. وی با اشاره به اینکه کشاورزی بندرانزلی هنوز در حالت سنتی است افزود: متاسفانه با وجود مصرف بالای آب کشاورزی برداشت محصول کشاورزی بندرانزلی ضعیف است و از ... مطلب کامل

  سوزاندن کاه و کلش جرم است/ برخورد بامتجاوزان به حریم تالاب و دریا

  ، سید رحمان سید زاده عصر پنجشنبه در جلسه کاهش آسیب‌های زیست محیطی با محوریت عدم سوزاندن کاه و کلش توسط کشاورزان و روستاییان که در فرمانداری انزلی برگزار شد با تأکید بر لزوم اجتناب از سوزاندن کاه و کلش بعد از دروی شالیزارها از سوی کشاورزان، گفت: بر اساس ماده ۲۰ قانون هوای پاک سوزاندن کاه و کلش در مزارع جرم است. وی افزود: بر اساس ماده ۲۰ قانون ... مطلب کامل

  دغدغه اصلی پرداخت حقوق و مزایای پرسنل است | احشام سرگردان جمع آوری می شوند

  هفتادو هفتمین جلسه عادی و علنی شورای اسلامی شهر انزلی با حضور شهردار، اعضای شورای شهر انزلی و کارشناسان شهرداری با موضوع نامه شهرداری در خصوص درخواست شرکت نوید آوران عرصه نوین جهت حضور در کارخانه کود عالی – نامه شماره شهرداری درخصوص درخواست همکاری شرکت بهبود گستر – نامه شهرداری درخصوص خرید ۱۰ دستگاه مینی بوس ، امروز یکشنبه (۶ مرداد) در محل شورا برگزار ... مطلب کامل

  به ملوان برنامه سه ساله داده‌ام/ یک ماه پیش حضورم در این تیم قطعی شد

  علی لطیفی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در مورد حضورش در تیم ملوان انزلی گفت: برای اولین بار است که این را در رسانه‌ای اعلام می‌کنم. زیرا خبرگزاری فارس را امین ورزش می‌دانم و به همین دلیل صادقانه می‌گویم که یک ماه پیش کارم با مالک باشگاه ملوان برای حضور در این تیم به عنوان سرمربی تمام شده بود. من با مهندس میرابی یک ماه پیش مذاکره کردم ... مطلب کامل

  اعضای هیات رئیسه شورای شهر انزلی انتخاب شدند.

  در جلسه انتخابات شورای شهر انزلی برای تعیین هیات رئیسه ، هادی حیدری با اکثریت آراء به عنوان رئیس شورای شهر، ابراهیم برفچالانی به عنوان نائب رئیس، تهمتن وکیل منفرد به عنوان خزانه دار و موسی زنجانخواه نیز به عنوان منشی شورای اسلامی شهرانزلی انتخاب شدند. این در حالی است که بر اساس قانون پس از استعفای یکی از اعضای شورای شهر باید انتخابات داخلی در شورای اسلامی برگزار و هیات ... مطلب کامل

  وجود ماهی گوشت خوار در تالاب انزلی/ مواجهه با چالشی جدید در تالاب

  قربانعلی محمد پور، مدیر کل محیط زیست استان گیلان از صید شدن یک ماهی پیرانا در تالاب انزلی خبر داد و افزود: طی روز‌های گذشته یک ماهی پیرانا در تالاب انزلی صید شده است. وی در ادامه در پاسخ به این سوال که این ماهی بومی چه منطقه‌ای است افزود: ماهی پیرانا بومی گیلان نبوده و این ماهی هم قطعا توسط مردم در تالاب انزلی رها سازی شده است. مدیر ... مطلب کامل

  عده‌ای ملوان را برای کارهای انتخاباتی می‌خواهند/ بازگشایی پنجره نقل و انتقالاتی نخستین گام جدی مالک

  حسن خسته بند در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در انزلی با اشاره به واگذاری مشروط باشگاه ملوان انزلی اظهار کرد: پس از پایان رقابت‌های لیگ دسته اول، تنی چند از متقاضیان خرید باشگاه ملوان، درخواست خود را تقدیم باشگاه کرده و سوابق و رزومه این متقاضیان در هیئت‌مدیره موردبررسی قرار گرفت. وی با بیان اینکه محسن میرابی از رزومه بهتری نسبت به سایر متقاضیان خرید باشگاه ملوان برخوردار است، گفت: برای ... مطلب کامل

  محسن میرابی بصورت مشروط مالک ۷۰درصد سهام باشگاه ملوان بندرانزلی شد.

  فرماندار بندر انزلی امروز از تعیین مالک جدید باشگاه فوتبال ملوان بندر انزلی خبر داد و گفت: در جلسه ای که عصر امروز با حضور حسن خسته بند نماینده انزلی در خانه ملت، امیر دریادار عبدالوهاب طاهری فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش، حمید قهرمانی رئیس اداره ورزش و جوانان انزلی، ناخدا سلیمی رئیس تربیت بدنی نیروی دریایی، اصغر زاده وکیل باشگاه ملوان و متقاضی مالکیت باشگاه ملوان برگزار ... مطلب کامل

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری انزلی آنلاین محفوظ میباشد . انزلی آنلاین، پایگاه عشاق انزلی در سراسر دنیاست ، ما گرد هم آمده ایم تا فضایی فراهم سازیم که همه انزلی چی ها در سراسر جهان در بهبود وضعیت شهربا نقطه نظراتشان ما رایاری رسانند، و اندیشه ای جز رفاه شهروندان در سر نداریم. ما دست همه عزیزانی را که ما رادرنیل به اهدافمان یاری رسانند به گرمی می فشاریم...با ما همراه باشید

  پایگاه خبری انزلی آنلاین

  پل ارتباطی بین مردم و مسئولان

  انتشار پایگاه در بهمن 1393

  با ما همراه باشید تا به روز شوید

  تمام حقوق این سایت برای © 2019 انزلی آنلاین. محفوظ است.