• دیدار مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی با مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان/تاکید بر تسریع در بهره برداری از اسکله های شناور تفریحی و خدماتی شهرستان    :   در این دیدار موضوعاتی همچون استفاده از ظرفیت های دو بندر انزلی و کاسپین با نگاهی ملی، همکاری و همیاری بیشتر دو سازمان با یکدیگر، تسریع ...
 • آبگرفتگی خزانه های برنج در بندر انزلی    :   ، فرماندار بندرانزلی امروز گفت : به علت بارش شدید باران و بالا آمدن آب رودخانه ها خزانه های برنج در روستاهای آبکنار، شیله سر، سیاه خاله سر ...
 • سقوط ناگهانی درخت،راننده خودرویی را در گیلان به کام مرگ کشید    :   سرهنگ حسین محمدپور روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: راننده ۳۸ ساله که صبح امروز با خودرویش در مسیر شانگهای پرده طالب آباد انزلی در ...
 • تحقق ۱۰۰۷۹ میلیارد ریالی سرمایه گذاری در ۱۲ ماهه سال ۹۷ در منطقه آزاد انزلی    :   از سوی دیگر و در زمینه جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی و علی رغم مشکلات ناشی از تحریم های غیرقانونی دولت امریکا، سازمان منطقه آزاد انزلی در طول سال ۹۷ ...
 • جایگاه انزلی در حوره امکانات زیرساختی ارتقاء یافته است    :   حسن خسته‌بند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت با بیان اینکه در سال‌های اخیر پروژه‌های عمرانی زیادی در شهرستان بندرانزلی اجرایی و به بهره‌برداری رسیده است اظهار داشت: جایگاه ...
 • اعزام ناوگروه صلح دوستی از بندرانزلی به قزاقستان    :   محمد مهدی احمدی، فرمانده ناوگروه صلح و دوستی ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش گفت: نهمین ناوگروه صلح و دوستی نیروی دریایی راهبردی امروز از ستاد فرماندهی ناوگان شمال ...
 • عبدالغفار شجاع:صدور مجوز برای صنایع چوب و کاغذ باید متوقف شود

  به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی انزلی آنلاین

  در فضای مجازی موافقان تنفس به احساسی بودن متهم می‌شوند و به نظر می‌رسد مخالفان توقف بهره‌برداری که کرسی‌های بیشتری در تصمیم‌سازی را در اختیار دارند، گوششان به هشدارهای موافقان تنفس بدهکار نیست!

  زیست بوم: برنامه «بهینه‌سازی، پایش، حفظ، بهره‌برداری و مدیریت جنگل‌های شمال کشور» به محلی برای مناقشه کارشناسان و دست‌اندرکاران جنگل در کشور تبدیل شده‌است. در فضای مجازی بحث‌های زیادی درباره غیر قابل اجرا بودن بخشی از بندهای این برنامه در گرفته‌ و مخالفان توقف بهره‌برداری از جنگل‌ها اگرچه به وخامت اوضاع اذعان دارند، اما عدم برداشت چوب از جنگل‌ها را غیر ممکن می‌دانند.
  در فضای مجازی موافقان تنفس به احساسی بودن متهم می‌شوند و به نظر می‌رسد مخالفان توقف بهره‌برداری که کرسی‌های بیشتری در تصمیم‌سازی را در اختیار دارند، گوششان به هشدارهای موافقان تنفس بدهکار نیست! در این میان دولت عزم خود را جزم کرده تا جنگل‌های شمال کشور را به عنوان یک ذخیره‌گاه غیر قابل بازگشت برای نسل بعدی حفظ کند. اما شاید مقاومت بدنه کارشناسی سازمان جنگل‌ها به عنوان متولی حفاظت جنگل‌های کشور، سبب شده که اجرای این تصمیم دولت با دو سال تاخیر مواجه شود.
  درباره چگونگی تصویب برنامه بهینه‌سازی مدیریت جنگل‌های کشور و دلایل به تعویق افتادن اجرای آن گفتگویی با عبدالغفار شجاع، مشاور محمد باقر نوبخت، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور انجام شد:

  دولت مصوبه‌ای برای تغییر رویکرد در مدیریت جنگل‌های شمال داشته که اجرای آن با دو سال تاخیر مواجه شده‌است، دلیل این مسئله چیست؟
  دولت 16 آذرماه 92 دولت مصوبه‌ای در ارتباط با ساماندهی جنگل‌های کشور داشته که پیشنهاد این طرح، توسط سازمان جنگلها ارایه شده‌است. در سال 91 این پیشنهاد از سوی سازمان جنگل‌ها ارایه شد اما تصویب نهایی آن در سال 92 و در دولت یازدهم انجام شد. در این مصوبه آمده که برای جنگل‌های کشور از جمله شمال، یک فکر اساسی شود و باید طرح جامع بهره‌برداری از جنگل‌های شمال را تدوین کنیم. حفظ و احیا نیز در قالب این طرح می‌گنجد. مسئولیت این کار با وزارت جهاد کشاورزی است. منتها قرار شد که بر اساس تبصره یک ماده دو، چهار نهاد مرتبط با مسئله جنگل برای تهیه نقشه راه در تصمیم‌سازی‌ها حضور داشته باشند.

  چه نهادهایی در تصمیم‌سازی دخالت دارند؟
  سازمان‌های برنامه و بودجه و حفاظت محیط زیست به همراه وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنایع، معادن و بازرگانی باید در تصمیم سازی مشارکت کنند. علت حضور این چهار مجموعه ارتباط فعالیت‌های آنها با موضوع جنگل است. وزارت صنعت با توجه به اهمیت و نقش صنایع سلولزی در اشتغال مردم شمال کشور باید در تصمیم‌سازی‌ها حضور یابد. سازمان جنگل‌ها به نمایندگی از طرف وزارتخانه باید در کارگروه شرکت کند. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هم حالت نظارتی و راهبردی در این بین دارد. البته قرار بر این بود که وزارت جهاد کشاورزی نمایندگان چهار مجموعه یاد شده را جمع کرده و برنامه‌ای جامع برای جنگل‌های شمال تدوین کند. متاسفانه با وجود اینکه وزیر جهاد کشاورزی به تمام این مجموعه‌ها نامه نوشته و از آنها خواست که نماینده خود را برای شرکت در جلسات معرفی کنند، هیچگاه از من به عنوان نماینده سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دعوت نشد. زیرا رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در سال 93 نامه‌ای به وزارت جهاد کشاورزی نوشت و بنده را به عنوان مسئول به این وزارتخانه معرفی کرد. اما عملا از برنامه‌های سازمان جنگل‌ها اطلاعی نداشتم. نبابراین به عدم اجرای مصوبه دولت اعتراض کردم. بعد از 10 ماه، حدود یک ماه قبل مشاور رییس سازمان جنگل‌ها اعلام کرد که بدون حضور سایر نهادها، برنامه‌ای تدوین شده‌است.

  یعنی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تا به حال در جلسات تدوین برنامه حضور نداشته است؟
  یکی دو نفر را از سازمان مدیریت دعوت کردند که من جزء آنها نبودم. با توجه به اینکه رییس سازمان مرا معرفی کرده بود باید در جلسات حضور می‌یافتم. البته سازمان جنگل‌ها در جلسات قبلی از نمایندگان سایر دستگاه‌ها برای حضور در تصمیم‌سازی‌ها دعوت کرده بود اما نمایندگان سازمان محیط زیست و وزارت صنعت بعد از یکی دو جلسه به دلیل مغایرت ساختار جلسات با قانون است، جلسه را ترک کرده بودند. متاسفانه شورایعالی جنگل و مرتع سازمان جنگل‌ها راسا با کارشناسانی که از بیرون گرفته بود، طرحی تدوین کرده که این طرح بتواند نظرات خودشان را تامین کند. اما نظر شورایعالی جنگل نظرات ما را تامین نکرد. در نتیجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به همراه وزارت صنایع و معادن و محیط زیست و نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد به طرح تدوین شده اعتراض کردند. نهایتا جلسه‌ای با حضور رییس سازمان جنگل‌ها در محل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تشکیل شد. در این جلسه تمام دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی ذیربط نیز دعوت شدند از مجریان طرح‌های جنگلداری، کارشناسان و مدیران سازمان نمایندگانی در این جلسه حضور یافتند و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که باید مصوبه دولت به اجرا در آید.

  مصوبه سال 92 را دقیقا چه کسانی تدوین کرده بودند؟ در حال حاضر بدنه کارشناسی سازمان جنگل‌ها مصوبه را قبول ندارد.مفاد این مصوبه در سازمان جنگل‌ها تهیه شده بود و به متنی که در سازمان جنگل‌ها تهیه شده بود اعتراض داشتیم و گفتیم که این مسئله مغایر با قانون است.

  در حال حاضر مفاد برنامه بهینه‌سازی مدیریت جنگل‌های کشور مورد تایید سه نهاد دیگر قرار نگرفته است؟
  بله، مورد تایید آنها نیست. در جلساتی که در سازمان جنگل‌ها داشتیم هم ثابت کردیم که برنامه تدوین شده درست نیست. رییس سازمان جنگل‌ها هم این مسئله را پذیرفت. قرار شد بر اساس تبصره یک ماده دو، نمایندگان چهار دستگاه مرتبط با موضوع جنگل، به همراه روسای سازمان‌های مردم نهاد، دانشگاه‌ها مراکز تحقیقاتی و دست اندارکاران اجرای طرح‌های جنگلداری در جلسات تصمیم‌سازی آتی حضور یابند. و با هم فکری تمامی افراد تبصره یک ماده دو را به اجرا بگذاریم. در نتیجه این تصمیم تقریبا گروهی با نزدیک به 20 نفر شکل گرفت. اولین جلسه را در سازمان مدیریت دو هفته قبل گذاشتیم. به نتیجه رسیدیم که کارگروهی متشکل از همین افراد داشته باشیم که بروند و طرح‌های جنگلداری را بازبینی کنند. باید ببینیم طرح‌هایی که در حال انجام است با توجه به حضور جنگل‌نشین، عدم اجرای صحیح طرح‌های جنگلداری، ضرورت حفظ و احیای جنگل همچنین هجوم مردم به ویژه شهرنشین‌ها به جنگل چه وضعیتی داشته و چه باید کرد. از رییس سازمان جنگل‌ها خواهش کردیم که شخصا این مسئولیت را قبول کرده و برای همه ابلاغ بزند. اولین جلسه بازنگری در طرح‌های جنگلداری سه شنبه اول مهرماه در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تشکیل خواهد شد.

  این جلسه در راستای تهیه طرح‌های جدید برای جنگل‌هاست؟
  بله، قرار است با شیوه جدید برای جنگل‌های شمال طرح تهیه شود. جنگل را نمی‌توان تعطیل کرد، بلکه باید طرح‌های جنگلداری بازنگری شوند. اگر قرار است جنگل را تعطیل کنیم باید ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، اشتغال و غیره را در داخل این تصمیم در نظر بگیریم. اولویت ما حفظ جنگل است.

  به عنوان نماینده سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی وضع جنگل‌های ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
  وضع جنگل‌های ما خوب نیست. اگر خوب بود که قانونی در راستای تجدید نظر در طرح‌ها تصویب نمی‌شد. تصمیم داریم برنامه‌های تدوین شده توسط کارگروه متخصصان جنگل را در طول برنامه ششم اجرایی کنیم تا وضع جنگل‌های ایران از آنچه امروز هست بدتر نشود.

  با توجه به اینکه ویلاسازی در حال توسعه است، برداشت قانونی و غیر قانونی چوب داریم، جنگلنشین‌ها از جنگل خارج نشده‌اند، در دولت احمدی نژاد بودجه خروج دام از جنگل قطع شد و هزاران مشکل دیگر. چه باید کرد که وضع جنگل‌ها بدتر نشود؟
  هدف کلی این است که بر اساس مصوبه دولت حرکت کنیم. برای رسیدن به اهداف باید بهترین راه برای حفظ جنگل‌های کشور را بیابیم. حضور 20 کارشناس در کارگروه تخصصی بازنگری طرح‎ها مسئله مهمی است. این افراد باید به عمق جنگل‌ها بروند، طرح های قبلی را بازنگری کنند و ببیند چه اتفاقی افتاده است. باید ببینیم این مریض در چه وضعیتی است و چگونه می تواند با آن برخورد کند. ما در سال‌های گذشته برای 230 هزار نفر در بخش جنگل شغل ایجاد کرده‌ایم. صنایع سلولزی در شمال کشور از همین چارچوب ارتزاق می‌کنند و زندگی آنها وابسته به جنگل است. باید بدانیم که این گروه‌ها در آینده چطور ارتزاق خواهند کرد. تبعات سیاسی این تصمیمات هم باید در نظر گفته شود.
  راهکار تامین نیازهای صنایع واردات، چوب از خارج است. اگر جنگل هایمان را از دست بدهیم جنگل نمی‌توانیم وارد کنیم. باید نسخه‌ای بپیچیم که اولویت اصلی حفظ جنگل باشد. با این مسئله موافق هستید؟
  قطعا موافقم، حفظ جنگل‌ها اصل قضیه است. برای حفظ جنگل باید به مردم برسیم. در کشور حدود 6 تا هفت میلیون متر مکعب چوب نیاز داریم. بخشی از این نیاز از جنگل‌های شمال کشور تامین می‌شود که باید برای آن برنامه داشته باشیم.

  در حال حاضر فقط حدود 650 هزار متر مکعب چوب از جنگل‌های تامین می‌شود، این رقم در مقابل حجم مصرف اهمیت دارد؟
  این ظرفیت اسمی است که در منابع اعلام می‌شود. کسی حجم قاچاق را نمی‌داند. بخشی از چوب مورد نیاز کشور هم از طریق باغات شمال تامین می‌شود.

  چوب‌های قاچاق وارد بازار چوب کشور می‌شود؟
  بله، هیچ چوبی از ایران خارج نمی‌شود. ما وارد کننده چوب هستیم. در صورتی که برداشت مجاز متوقف شود قاچاق افزایش می‌یابد. برداشت از جنگل باید علمی باشد تا جنگل از بین نرود. از نظر اقتصادی در شهرها و روستاها وضعیت اشتغال، درآمد و اقتصاد خانوار نامطلوب است. شرکت‌های دولتی و غیر دولتی در شرایطی که برداشت مجاز چوب از جنگل متوقفل شده امکان ندارد که اگر چوب در کارخانه آورده شود، پس بزنند. شبانه هم که شده چوب قاچاق را تحویل می‌گیرند. وقتی اره موتوری دست اشخاص است و قدرت اجرایی دولت در مهار قاچاق بسیار ضعیف است، قاچاقچی به اولین نقطه‌ای که دسترسی دارد، درخت را در ارت
  اگر تعرفه واردات را کاهش دهیم که قیمت چوب در بازار کاهش می‌یابد و تا حدود زیادی قاچاق چوب غیر اقتصادی خواهد شد.فاع یک تا یک و نیم متر قطع می‌کند و چوب آن را به بالاترین قیمت به کارخانه‌ها واگذار می‌کند.
  یکی از عوامل کنترل قاچاق تغییر تعرفه است. اما گر بخواهیم جنگل و صنایع را توامان حفظ کنیم مسئله اشتغال، مسایل اقتصادی اجتماعی و غیره را باید در نظر بگیریم. باید طرح جنگلداری به طریقی مدیریت شود که برداشت از جنگل ملایم باشد و این اکوسیستم حفظ شود. به کارخانه‌ها فشار نیاید که مواد اولیه را از طریق قاچاق تامین کنمد. قاچاقچی از پایین جنگل شروع به جارو زدن می‌کند، این رفتار جبران ناپذیر است. مهمترین عاملی که اختلاف داریم هم همین نقطه است. اگر طرح را تعطیل کنیم چون نمی‌توانیم حفاظت کنیم، جنگل نشین و حاشیه نشین جنگل را تا بالا قطع می‌کند.

  برای جلوگیری از قاچاق هیچ تضمینی وجود ندارد جز اینکه اعتبارات لازم تامین شود تا نیروهای حفاظتی افزایش یابند. از سوی دیگر واردات را با تعرفه پایین افزایش یابد. در این باره چه نظری دارید؟
  برای این مکانیزیمی که می‌فرمایید ما به اندازه کافی نیروی حفاظتی نداریم که جلوی همه موارد تخلف را بگیرد. اگر فشارزیاد باشد، نیاز جامعه زیاد باشد و چوب با قیمت بالا خریداری شود، هیچ کس نمی‌تواند جلوی قاچاقچی را بگیرد. برای جلوگیری از قاچاق باید در طرح جنگلداری تجدید نظر کنیم. دومین کار افزایش سطح حفاظتی است که فشار به عرصه‌ها نیاید. کارخانه داران باید روی ایجاد باغات چوب سرمایه‌گذاری کرده و مردم را به توسعه صنوبرکاری ترغیب کنند. در مسیرهای بین شهری و روستاها از عرصه‌ها برای زراعت چوب حداکثر استفاده بشود. واردات چوب هم باید با تعرفه کم انجام شود. در برخی موارد برای تولید کاغذ روزنامه، کرافت و غیره باید خمیر وارد شود. ایران در نزدیکی روسیه واقع شده که پنج برابر مساحت ایران جنگل دارد. اخیرا روسیه اعلام کرده که بخش عظیمی جنگل در اختیار ایران برای بهره‌برداری قرار می‌دهد. داریم روی این مسئله کار می‌کنیم. یک تیمی از سوی سازمان جنگل‌ها به این کشور اعزام می‌شود. در این تیم صاحبان کارخانه‌های چوب و کاغذ هم حضور دارند تا بخشی از فشار به جنگل‌های کشور از این جبران شود. همزمان قرار است کارگروه تشکیل شده طرح‌های جنگلداری را بررسی کند. برای عرصه‌هایی که مناسب تهیه طرح هستند طرح تهیه و بهره‌برداری در آن پیگیری شود. اگر در این چارچوب احتیاج به حفاظت هست، سازمان برنامه و بودجه امکانات حفاظتی را افز

  ایش دهد و کشت نهال و راه حل ‌ای متعدد دیگری در پیش گرفته شود تا جنگل‌های شمال بیش از این آسیب نبینند. راه حل هایی وجود دارد که در طول برنامه ششم برداشت‌ها را محدود کنیم. برای دستیابی به اهداف حفاظتی باید مجوز جدید برای کارخانه‌های چوب و کاغذ صادر نشود. با وجود وضعیت وخیم جنگل‌های ایران هنوز برای کارخانه‌‎های ام دی اف و غیره مجوزهای جدید صادر می شود. وقتی ما چوب نداریم دلیلی ندارد مجوز جدید صادر شود. زیرا جنگل را قطع کنند، همه چیز برای همیشه نابود می‌شود. می‌توانیم ظرفیت صنایع چوب کشور را با یک مدیریت خوب، کاهش دهیم و نیازها را به سمت دیگری سوق دهیم. باید بتوانیم اره موتورها را تحت نظارت و کنترل قرار دهیم. نباید تمام افراد بتوانند اره موتور در اختیار داشته باشند. در حال حاضر اره موتورها تحت کنترل هیچ کس نیست. در مقطعی قرار بود با اره موتورها مثل اسلحه برخورد شود تا افراد برای استفاده از این وسیله مجوز بگیرند و هر کسی نتواند اره موتوری خریداری کند. قرار بود همه اره موتورها یکجا جمع شوند و هر کس مایل به استفاده از این وسیله بود با اخذ مجوز، دستگاه را تحویل بگیرد. اما این تصمیم اجرایی نشد. قصد داریم در دو سه ماه آینده برنامه راهبردی و کلیات مرتبط با مدیریت جدید جنگل‌ها را تهیه کنیم تا در برنامه ششم بتوانیم آن را به مرحله اجرا برسانیم.

  در جنگل های شمال برخی نقاط طرح ندارند و مخروبه هستند، تکلیف این مناطق چه می‌شود؟ بهره‌برداری از جنگل فقط معطوف به چوب نیست. گردشگری، تولید گیاه دارویی غیره هم اشکال دیگری از بهره برداری هستند. ضمن آنکه تصرف عرصه در حال تخریب کردن جنگل به ویژه در مناطق بدون طرح است. برای این مسئله چه تصمیمی گرفته‌اید؟
  بحث این است که این کارگروه روی طرح‌های قبلی تجدیدنظر کند. جنگل‌هایی که طرح ندارند را بررسی کند و برای آنها برنامه بنویسد. این مناطق یا باید حفاظت شود یا اینکه طرح بهره برداری در آن اجرا شود.

  در این مناطق طرح های احیایی اجرا می شود؟
  در برخی مناطق طرح های حفاظتی احیایی اجرا خواهد شد و در برخی مناطق هم اگر جواب بدهد، بهره بر داری می‌کنند. این بستگی دارد که کارگروه چه نظری داشته باشد. باید طرح‌های جنگلداری را بومی کرد و از تجربه 50 تا 60 ساله طرح‌های جنگلداری در کشور استفاده کرد. طرح های جنگلداری وارداتی است و برای مدیریت جنگل های شیب دار ما مناسب نیست. ما نتوانسته‌ایم این طرح‌های وارداتی را در جنگل‌هایی که جنگل نشین حضور داشته اجرا کنیم. اروپایی‌ها برنامه‌های خود را در جنگل‌هایی که کاملا در اختیارشان هست، پیاده می کردند. ما نتوانستیم این شیوه های را اجرا کنیم. بعد از مدتی کارشناسای ایرانی به این نتیجه رسیدند که طرح‌ها را با فرهنگ خودمان بومی کنند. با توجه به اینکه مردم در حال هجوم به سوی جنگل هستند، آیا بهتر نیست که با تدوین طرح چارچوب و قانونی بگذاریم که مردم بر اساس این چارچوب‌ها به سمت جلو حرکت کنند.

  تهیه طرح جنگلداری هزینه هایی دارد. حفظ جنگل ها هم وظیفه دولت است. دولت در طرحی مثل نظام سلامت ردیف‌های اعتباری خاص برای این مهم در نظر گرفت. آیا سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای جنگل‌های شمال کشور چنین اعتباراتی را در نظر خواهد گرفت یا به این مسئله اندیشیده است؟
  علت حضور سازمان مدیریت در گروه چهارنفره تصمیم ساز و گروه تخصصی بازنگری در طرح‌های جنگلداری همین مسئله است. مدیر کل امور تولید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یعنی دکتر حمید عدل و بنده در این جلسات حضور داریم. جنگل‌های شمال متعلق به تمام کشور است. باید به نحوی برنامه‌ریزی انجام دهیم که جنگل‌های پنجگانه کشور احیا شوند. بدون شک سازمان مدیریت برای تامین اعتبارات حفاظت، احیا و تعرفه‌های واردات به سازمان جنگل‌ها کمک می کند. این جلسات کمک می کند راه حل هایی برای حفظ محدوده‌های سبز کشور پیدا شود.

  گفتگو از لیلا مرگن/سایت سازمان محیط زیست

  مطالب مرتبط :

  قلب فرد مرگ مغزی کمتر از یک ساعت از رشت به تهران منتقل شد

  مهدی شادنوش روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره عمل جراحی پیوند قلب که صبح امروز انجام شد، افزود: عمل پیوند قلب در تهران از ساعت ۱۱:۱۳ صبح آغاز شده و تا غروب ادامه خواهد داشت. همچنین یک کبد و دو کلیه این فرد مرگ مغزی به سه نفر دیگر در رشت پیوند شده است. وی ادامه داد: در عملیات امروز حدود ۱۰۰ نفر نقش داشتند و باید از ... مطلب کامل

  دستگیری سارقان قطعات خودرو در بندر‌انزلی

  سرهنگ " مجید حسینی " با اعلام این خبر اظهار داشت: در پی وقوع چند فقره سرقت قطعات خودرو در بندرانزلی، شناسایی و دستگیری سارق یا سارقان در دستور کار پلیس قرار گرفت. این مقام انتظامی افزود: ماموران پلیس با انجام تحقیقات یک سارق سابقه‌دار را در این پرونده‌ها شناسایی و دستگیر کردند. وی بیان داشت: متهم در بررسی فنی پلیس به ۸ فقره سرقت قطعات خودرو به همراه همدست خود ... مطلب کامل

  تورم‌زایی نتیجه افزایش میزان تسهیلات در بازار مسکن

  حسن خسته بند عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به کاهش ۵۱ درصدی میزان معاملات بازار مسکن در چند ماه اخیر، گفت: عامل اصلی این مسئله افزایش چشمگیر قیمت مسکن در یک سال اخیر بوده است، به طوری که بر اساس آمارها قیمت مسکن در این مدت حدود ۱۰۰ افزایش یافته است. حسن خسته بند نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ... مطلب کامل

  آغاز پروژه نصب و بهره‌برداری از اسکله های شناور تفریحی و خدماتی در بندرانزلی

  پروژه نصب و بهره برداری از اسکله های شناور نمونه تفریحی و خدماتی در بندرانزلی در راستای ساماندهی اسکله های قایقرانی تالاب بین المللی این شهرستان عصر جمعه با دستور مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان و با حضور نماینده شهرستان بندرانزلی در مجلس، آغاز شد. این اسکله ها ضمن داشتن زیبایی به صورت کاملا شناور و بدون پایه بوده در دو تیپ از جنس بدنه آلومینیوم دریایی با ... مطلب کامل

  کمربندی خمام تا اطلاع ثانوی مسدود است | سقوط عرشه پل عابر پیاده به وسط جاده

  در ساعت ۰۳:۳۰ بامداد روز شنبه ٣١ فروردین سال ١٣٩٨ در کمربندی خمام محل ورودی فتاتو به علت بالا رفتن جک یک دستگاه تریلرکمپرسی و برخورد آن با عرشه پل عابر پیاده و سقوط پل به سطح راه کمربندی خمام تا اطلاع بعدی مسدود می باشد. مسیر جایگزین ازسمت بندرانزلی داخل شهر خمام و از سمت رشت به انزلی در کمربندی برای سواری ها از فرعی روستای فتاتو و برای وسایل ... مطلب کامل

  ارتش، نیروی پیشتاز در عرصه های مختلف نظامی است

  حجت الاسلام سید عبدالجواد شمس الدین در خطبه های این هفته نماز جمعه انزلی با تبریک فرارسیدن روز ارتش جمهوری اسلامی اظهار کرد: ارتش جمهوری اسلامی نیرویی مکتبی ، الهی و کارآمد است. وی افزود: ارتشیان ثابت کرده اند که همواره در عرصه های مختلف نظامی ، دفاعی ، تجهیزاتی و حتی امداد رسانی به مردم کارآمد هستند. حجت الاسلام شمس الدین تصریح کرد: نیروهای ارتش در همه عرصه های مورد نیاز ... مطلب کامل

  درخشش کاراته کار انزلی چی در مسابقات قهرمانی دانشجویان آسیا

  آویشن باقری، کاراته کار جوان انزلی چی در اولین دوره از رقابت های کاراته قهرمانی دانشجویان آسیا در کشور ماکائو به مدال نقره دست یافت و عنوان نایب قهرمانی را کسب نمود. آویشن باقری در وزن ۵۵- کیلوگرم پس از پیروزی چهار بر صفر مقابل حریفی از چین راهی فینال شد و در فینال برابر سوکی وونگ از کشور میزبان دو بر صفر شکست خورد و نقره گرفت. مطلب کامل

  تیم فوتبال بانوان ملوان روی لبه تیغ / همه چیز ممکن است، حتی انحلال!

  به نقل از ایسنا وقتی بعد از دو سال و نیم دوری از فوتبال بانوان به لیگ برتر برگشت همراه با هواداران پرشورش به فوتبال بانوان حیاتی دوباره بخشید. فوتبالی که اکثر اوقات سکوهای خالی از تماشاگر را به رخ می‌کشید این بار اما در انزلی چهره‌ی دیگری از خود نشان داد و نویدبخش این بود که انزلی‌چی‌ها همراه با تیم محبوب خود پا به مستطیل سبز رنگ گذاشتند تا ... مطلب کامل

  بازیکنان جوانمان مقابل تیم مدعی شاهین نمره قبولی گرفتند

  پژمان نوری مربی تیم فوتبال ملوان پس از شکست ۲ بر صفر این تیم برابر شاهین شهرداری بوشهر اظهار کرد: به تیم حریف تبریک می‌گویم، ویسی تیم خیلی خوبی ساخته است و به هواداران این تیم بابت حضور پرشوری و حمایت‌های دلگرم کننده‌ای که از تیمشان داشتند تبریک می‌گویم. تیم ما انگیزه لازم برای برد در این بازی را نداشت، از نظر روحی و روانی خیلی روی بازیکنان کار کردیم، ... مطلب کامل

  شکست خارج از خانه ملوان مقابل شاهین بوشهر

  ، از هفته سی و دوم رقابت‌های فوتبال لیگ دسته اول جام آزادگان عصر روز سه شنبه بیست و هفتم فروردین ماه تیم فوتبال ملوان بندرانزلی میهمان تیم فوتبال شاهین بوشهر بود که در پایان با نتیجه دو بر صفر مقابل میزبان خود شکست خورد. گلهای تیم فوتبال شاهین بوشهر در دقیقه ۱۵ توسط میلاد صارمی و دقیقه ۵۷ توسط شهرام سالاری به ثمر رسید. مبین عشایر، وحید حیدریه، حافظ ... مطلب کامل

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری انزلی آنلاین محفوظ میباشد . انزلی آنلاین، پایگاه عشاق انزلی در سراسر دنیاست ، ما گرد هم آمده ایم تا فضایی فراهم سازیم که همه انزلی چی ها در سراسر جهان در بهبود وضعیت شهربا نقطه نظراتشان ما رایاری رسانند، و اندیشه ای جز رفاه شهروندان در سر نداریم. ما دست همه عزیزانی را که ما رادرنیل به اهدافمان یاری رسانند به گرمی می فشاریم...با ما همراه باشید

  پایگاه خبری انزلی آنلاین

  پل ارتباطی بین مردم و مسئولان

  انتشار پایگاه در بهمن 1393

  با ما همراه باشید تا به روز شوید

  تمام حقوق این سایت برای © 2019 انزلی آنلاین. محفوظ است.