رهایی بندر انزلی از فاضلاب نیازمند ۱۱۵ میلیارد تومان اعتبار

چاپ

رییس اداره آب و فاضلاب بندر انزلی گفت : برای تکمیل شبکه و تصفیه خانه فاضلاب شهرستان به ۱۱۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

محمود امیری اظهار کرد: با اعتبارات محدود زیر ۱۰ میلیارد تومان سالیانه ناچار طرح ها را اولویت بندی کرده ایم.

وی تصریح کرد: برای تکمیل و بهره برداری هرچه سریع تر از پروژه های نیمه کاره در بخش بندر انزلی اولویت اول تکمیل شبکه های فاضلاب محله نیمه شعبان و کوی اله اکبر است.

وی افزود: پس از تکمیل محدوده شهر پروژه حدفاصل خیابان پاسداران و مهمان سرای جهانگردی و خیابان جهانگانی تکمیل و قابل بهره برداری خواهد شد.

به گفته وی اجرای طرح در بندر انزلی منهای بافت قدیم نیاز به ۱۵ میلیارد تومان و غازیان حدود ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی با اشاره به وجود مشکلات خاص نظیر تعدد تاسیسات زیربنایی و عدم عقب نشینی منازل مسکونی در بافت قدیم بندر انزلی محدوده سی متری، شهدای شمالی،خیابان گلستان تصریح کرد: در صدد انتخاب پیمان کار واجد شرایط برای ارایه طرح منطقی منطبق با شرایط محلی بافت قدیم شهر نیز هستیم.
81840391-70305620
* ورود حجم بالای فاضلاب به دریا

وی در پاسخ به انتقادات بسیار صورت گرفته در مورد ورود لوله های فاضلاب به دریا در پارک پاسداران و بوستان ساحلی بلوار بندر انزلی گفت: با هماهنگی شهرداری و شورای شهر در صدد تغییر مسیر شبکه فاضلاب شهدای شمالی جنب پارک پاسداران به سمت خیابان شهدا و شنبه بازار روگا و سوسر روگا و جلوگیری از تخلیه آن به دریا هستیم.

رییس اداره آب و فاضلاب بندر انزلی جلوگیری از ورود این فاضلاب ها را منوط به تامین اعتبارات و تکمیل کامل طرح در کل شهر بندر انزلی دانست.

وی اظهار کرد: هم اکنون تصفیه خانه فاضلاب انزلی در مدار بهره برداری است و تصفیه خانه فاضلاب طالب آباد نیز با ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است.

به گفته وی از ابتدای شروع پروژه های فاضلاب در سال ۱۳۷۲ تاکنون ۱۸۸کیلومتر شبکه فاضلاب و از سال ۱۳۸۵، ۲۱۲ کیلومتر شبکه آب با کمک اعتبارات بانک جهانی در بندر انزلی اجرا شده است.

وی در خصوص منابع تامین آب بندرانزلی تصریح کرد: ۸۵ درصد آب مورد نیاز از تصفیه خانه بزرگ آب گیلان و مابقی از چاه های عمیق خمام است.

امیری با اشاره به این که ۳۵۰ لیتر در ثانیه آب وارد شبکه بندر انزلی می شود، افزود: سایت آب رسانی غازیان و بندر انزلی با ظرفیت ۴۸ هزار متر مکعب ذخیره آبی ما است و از لحاظ ذخیره آبی به نسبت جمعیت رتبه اول استان را داریم و ضد عفونی آب توسط دو سامانه گاز کلر و با کیفیت استاندارد انجام می شود.

وی در خصوص جنس شبکه آب گفت: ۵۵۰ کیلومتر شبکه توزیع آب آزبست، پلی اتیلن ولی شیر فلکه ها چدنی هستند.

رییس اداره آب و فاضلاب شهرستان، رنگ زرد آب در بعضی مواقع را به علت خوردگی فلز لوله ها عنوان و تصریح کرد: از اول مهر ماه عملیات شست و شوی خطوط به ویژه در بن بس تها که مصرف آب کمتر است را انجام داده ایم.

حال حاضر اداره آب و فاضلاب بندر انزلی حدود ۲۵ هزار مشترک آب با حدود ۴۰ هزار واحد را تحت پوشش قرار می دهد. / ایرنا