امیر احمدی فرد : مدیریت پسماند از معضلات بزرگ مدیریت شهری در انزلی است

چاپ

به نقل از همشهری ،وضعیت ایستگاه موقت انباشت زباله در بشمن انزلی مناسب نیست. این منطقه که سال‌ها محل دفع زباله بوده با توجه به فعالیت کارخانه کمپوست انزلی در سال ۱۳۹۰ رسما تعطیل شد و بعد مجددا به عنوان ایستگاه موقت انباشت زباله مورد بهره برداری قرار گرفت.
اواخر اردیبهشت سال جاری موضوع واگذاری و ساماندهی این ایستگاه به پیمانکار بخش خصوصی مطرح شد، اما آنچه از شواهد امر پیداست اکنون نه تنها این ساماندهی انجام نشده، بلکه وضعیت ایستگاه رو به وخامت است.

مدیریت نامناسب پسماند

IMG_20150306_132042

یک عضو شورای اسلامی شهر انزلی اظهار می‌کند: مدیریت پسماند از معضلات بزرگ مدیریت شهری در انزلی است و متاسفانه در طول یک سال اخیر به هیچ وجه مناسب نبوده است.
«امیر احمدی فرد» می‌افزاید: در‌واقع چشم اندازی که هنگام خریداری کارخانه کمپوست وجود داشته، محقق نشده است. حجم قابل توجهی از زباله به علت کارکرد نامناسب کارخانه کمپوست به عنوان پس سرندی دفن می‌شود. راه یابی شیرابه به آب‌های زیر زمینی می‌تواند در آینده نزدیک خطرات زیست محیطی به همراه داشته باشد.
وی با تاکید بر ضرورت اندیشیدن چاره اساسی در این بخش، درباره ایستگاه موقت دپوی زباله بشمن می‌گوید: حدود یک ماه و نیم از پایان قرارداد پیمانکار جمع آوری و حمل زباله انزلی گذشته و در این مدت شهرداری با کمبود ماشین در جا به جایی زباله مواجه بوده است و حمل زباله از ایستگاه موقت به کارخانه کمپوست در خمیران با مقداری تاخیر انجام می‌شود.
البته طبق مصوبه شورای اسلامی شهر، شهرداری موظف است تا پایان امسال تکلیف پیمانکار جمع آوری و حمل زباله جدید را مشخص کند.

قرار بود منطقه انباشت زباله در بشمن تبدیل به پارک شود

این عضو شورا یادآور می‌شود: قرار بود منطقه انباشت زباله در بشمن تبدیل به پارک شود، اما تا کنون هیچ اقدامی از سوی شهرداری انجام نشده است.
277458_102-300x188

ساماندهی ایستگاه نیازمند اعتبار است

مدیر کارخانه کمپوست انزلی هم اظهار می‌کند: با نظارت محیط زیست، محوطه روبه‌روی هتل سفید کنار، واقع در روستای بشمن را تبدیل به ایستگاه انتقال کرده‌ایم، اما مالکیت این زمین با شهرداری نیست. ماهیت این ایستگاه برای جلوگیری از حمل مستقیم زباله به روستای خمیران است تا موجب ناراحتی مردم نشود، بنابراین حذف این ایستگاه برای ما ممکن نیست. روزانه ۱۲۰ تن زباله توسط حدود ۲۰ خودرو که مجموعا در۶۰ سرویس ارائه خدمت می‌کنند از نقاط مختلف شهر جمع آوری و به سکوی این ایستگاه منتقل می‌شود. این زباله‌ها در قالب ۴ سرویس توسط سیمی تریلر به کارخانه کمپوست منتقل می‌شود.
IMG_8616
«شهرام توانا» می‌افزاید: گاهی پیش از انتقال زباله از ایستگاه به کارخانه کمپوست وزش باد و بارش باران سبب پراکنده شدن بخشی از زباله و به وجود آمدن منظر نامناسب می‌شود. وی با اشاره به انجام پاکسازی این منطقه در روز ۱۳ اسفند، بیان می‌کند: رفع منظر نامناسب این ایستگاه نیازمند هزینه است. طرحی برای این منظور تهیه شده که حداقل به یک میلیارد تومان اعتبار احتیاج دارد. این طرح شامل مواردی چون یک ایستگاه مناسب و آسفالت مسیر می‌شود. همچنین این ایستگاه نیازمند برق است اما تاکنون اداره برق اقدامی انجام نداده است.
توانا با بیان این‌که به دلیل وضعیت اقتصادی موجود ساماندهی مناسب تاکنون انجام نشده اما ساماندهی ایستگاه موقت انباشت زباله یکی از برنامه‌های سال آینده است، درباره روند واگذاری این ایستگاه به بخش خصوصی می‌گوید: قرار بود در برابر ارائه خدماتی از سوی شهرداری، نگهداری ایستگاه به پیمانکار بخش خصوصی واگذار شود اما تاکنون با توجه به این‌که مالکیت زمین با شهرداری نیست و نیز وجود موارد اقتصادی و موانع قانونی این واگذاری انجام نشده است.