مدیر پسماند شهرداری انزلی :در خصوص تعداد سگهایی که در انزلی زنده گیری شده اختلاف است .

چاپ

در پی ابلاغیه وزارت کشور در خصوص جلوگیری از کشتار سگ های بی خانه مان مقرر شد سازمان های پسماند شهرداری ها اقدام به زنده گیری این سگ ها کنند.
چندی پیش اما اخباری در پایگاه خبری خزرآنلاین منتشر شد که حکایت از شرایط نامطلوب و فجیع محل نگهداری سگ هایی داشت که در راستای طرح سازمان پسماند در رشت زنده گیری شده بودند. و متاسفانه بسیاری از این سگ ها حدود دو ماه بدون آب و غذا در یک سوله رها شده و فجایعی مانند مرگ تعداد زیادی از آن و خوردن هم نوع توسط این سگ ها در این سوله رخ داد.
شهرام توانا مدیر پسماند شهرداری انزلی در پاسخ به عقد قرارداد شهرداری انزلی با پیمانکاری که پیش از این با سازمان پسماند شهرداری رشت قراردادی در خصوص زنده گیری و نگهداری از سگ های بی خانمان امضا کرده بود، گفت: با توجه به دستوری که سال گذشته از سوی وزارت کشور در خصوص عدم کشتار سگ های بی خانمان ابلاغ شد، مقرر شد با یک پیمانکار برای این مسئله قرارداری امضا شود اما با توجه به اینکه در آن برهه ی زمانی قحط الرجال بود مشکلاتی در این خصوص برای ما وجود داشت. و تصمیم بر آن شد که ببینم رشت برای این پروژه ی خود چه تصمیمی میگیرد.

مدیر پسماند شهرداری انزلی ادامه داد: پس از این شهردار انزلی، اقدام به استعلامی شفاهی از شهردار رشت داشت و بنده نیز با هم ردیف خود، مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری رشت صحبت کردم که متوجه شدیم این پیمانکار کارهایی را در دست انجام دارد، پس از آن تماسی با سازمان پسماند شهرداری رشت گرفتیم و با دریافت شماره ی پیمانکاری که با آن سازمان قرارداد امضا کرده بود اقدام به دعوت پیمانکار برای صحبت کردیم، اواخر بهمن 94 قراردادی مبتنی بر زنده گیری و انتقال این سگ ها به خارج از انزلی با پیمانکار منعقد شد.

توانا اضافه کرد: نکته ی این قرارداد در اینجا بود که پیمانکار این سگها را از انزلی خارج کرده و به سامانکده ای که تحت نظارت سازمان رشت و مجموعه ی مدیریتی مانند بهداشت، محیط زیست و دامپزشکی بود منتقل کند، حدود 20 روز پس از انجام قرارداد پیمانکار هرشب در انزلی اقدام به زنده گیری سگ ها می کرد.

وی افزود: با وجود آنکه در قرارداد در خصوص پیگیری سگ ها پس از خروج از انزلی مطلبی ذکر نشده بود اما بنا بر وظیفه ی انسانی تصمیم بر آن شد که به سوله ی سگ ها مراجعه کرده تا وضعیت سگ ها را بررسی کنیم که در چهارچوب یک کارمند شهرداری وضعیت موجود را مناسب دیدیم. پس از آن با عزیزان مرکز بهداشت، محیط زیست و دامپزشکی انزلی نیز هماهنگی های لازم را انجام دادیم، زیرا آنها نیز پیگیر وضعیت این سگها بودند.

مدیراداره پسماند شهرداری انزلی ادامه داد: صبح شنبه مورخ (95/1/21) از مجتمع بازدید کردیم و دیدیم که شرایط خوب است و مشکلی وجود ندارد اما روز بعد از آن (یکشنبه مورخ 95/1/22) متوجه ی فعل و انفعالاتی در خصوص این پیمانکار انجام شده و این فرد تخلفاتی را در موضوعات مختلف انجام داده است و در همین راستا مدارک و مستنداتی از افراد و سمن های مختلف دریافت کردیم. این مسئله را با شهردار انزلی در میان گذاشته شد و آقای شهردار در همانجا با چند نفر از دوستانشان صحبت کرد و بنده نیز با سازمان پسماند شهرداری رشت تماس گرفتم تا پیگیر موضوع شوم که متوجه شدیم اتفاقات بدی در این زمینه رخ داده و ما نیز بدون هیچ درنگی با فرض اینکه تنها یک درصد این مطالب صحت داشته باشد قرارداد پیمانکار را متوقف، و از ورود این پیمانکار به شهرداری انزلی و تیم این پیمانکار به شهر انزلی نیز جلوگیری کردیم.

توانا در خصوص اینکه از جمع سگ هایی که به موسسه وفا در هشتگرد منتقل شده آیا سگ های زنده گیری شده از انزلی هم وجود داشته گفت: در خصوص تعداد سگهایی که در انزلی زنده گیری شده اختلاف است و این مسئله در حراست در حال بررسی است تا مشخص شود که چه تعداد سگ توسط پیمانکار زنده گیری شده آیا 40 سگ بوده، 50 سگ بوده و یا 60 سگ!، وی ادامه داد: بنده طبق استعلامی که از پیمانکار گرفته بودم تعدادی از سگ های زنده گیری شده از انزلی در این میان بوده اند، روز یکشنبه که به آن سوله مراجعه کردیم حدود 30 یا 35 سگ در محل حضور داشتند که این سگ ها از انزلی منتقل شده بودند اما در خصوص مابقی سگ ها پیمانکار مدعی شد که به موسسه وفا منتقل شده اند.

وی اذعان کرد: پس از آن اما سمن هایی که به ما مراجعه کردند مدعی شدند این تعداد سگی که در آنجا نشان داده شده و پیمانکار مدعی شده که آنها برای انزلی بوده را به سایرین هم همین سگ ها را نشان می دهد و همین حرف ها را می گوید!

مدیراداره پسماند شهرداری انزلی تصریح کرد: پیمانکار این پروژه جدا از اینکه با شهرداری رشت قرارداد داشته، با شهرداری انزلی و جایی دیگر نیز قرارداد منعقد کرده بود و با توجه به اینکه در قرارداد پیشبینی لازم برای پیگیری وضعیت سگ ها پس از خروج آنها از انزلی نشده بود احتمالا این سگ ها با سگ های دیگر قاطی شده بودند!

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چه مبلغی برای زنده گیری سگ ها در نظر گرفته شد گفت: شهرداری انزلی همانند شهرداری رشت برای هر قلاده سگ مبلغ 150 هزار تومان را در نظر گرفته بود، توانا همچنین در خصوص مواردی چون پیگیری وضعیت سگ ها پس از خروج انزلی تصریح کرد: در قرارداد جدید با پیمانکاری که جایگزین خواهد شد مطمئنا در نظر گرفته خواهد شد.

همچنین مدیراداره پسماند شهرداری انزلی در خصوص وضعیت پرداختی ها به پیمانکار تصریح کرد: مبلغی به عنوان پیش پرداخت حدود 4 یا 5 میلیون تومان به پیمانکار پرداخت شد اما این پیمانکار تا روز دوشنبه صورت وضعیتی را با مبلغ 18 یا 19 میلیون تومان ارائه کرده است که ما هیچ مبلغی را به این پیمانکار پرداخت نخواهیم کرد. این پیمانکار از کل قرارداد خود با شهرداری انزلی که 40 میلیون تومان بوده شاید یک یا دو درصد هم دریافت نکرده و مبلغی که تا امروز دریافت کرده است فقط همان پیش پرداخت بوده و سفته ی این پیمانکار در اختیار ماست و در خصوص این قرارداد چند ارگان مرتبط در حال رسیدگی هستند و ما نیز این قرارداد را مسکوت و متوقف کرده ایم.
منبع خزر آنلاین