درد فراوان در جسم و جان بیمارستان انزلی

چاپ

در روزهای اخیر چند تن از شهروندان انزلی مشكلاتی را كه در بیمارستان انزلی با آن مواجه بوده‌اند با ما در میان گذاشتند. آنها در صحبت‌هایشان از مواردی چون كندی ارائه خدمات، وضعیت بد نظافت بیمارستان، دیر رسیدن آنكال‌ها، انجام نشدن سی تی اسكن، كیفیت پایین عكس‌های رادیوگرافی و تهویه نامناسب گله‌مند بودند.
و اما آنچه در ادامه می‌خوانید پاسخ رئیس بیمارستان دكتر بهشتی انزلی به گلایه‌های مطرح شده است.

دو مشكل عمده
رئیس بیمارستان انزلی در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‌كند: در سنجش عملكردها،‌ درصد رضایتمندی مردم مهم است؛ معمولاً رضایتمندی‌ها عنوان نمی‌شود اما انتقادها انعكاس می‌یاید. برای سنجش نارضایتی‌ها هم باید تعریفی برای سطح توقعات داشته باشیم و بیمارستان انزلی را با دیگر بیمارستان‌های عمومی مقایسه كنیم. «كامبیز تنهایی» عمده مشكلات بیمارستان را بدهی‌ها و كمبود نیرو می‌داند و می‌گوید: ارائه خدمات مطلوب در گرو برخورداری از کارکنان كافی است، از سوی دیگر حذف پست‌های بهیار، كمك بهیار و بیماربر در بیمارستان‌ها، سامانه ارائه خدمات را دچار نقص كرده است. در واقع خدمات بیمارستان در بخش‌ها پس از پزشك تنها از سوی پرستار و نیروی خدماتی به انجام می‌رسد كه تعداد آنها هم به اندازه لازم نیست.
وی بیان می‌كند: مشكل كمبود نیروی خدمات با وجود درخواست‌های مكرر برطرف نشده و نیروهای خدماتی بازنشسته و یا خارج شده از سامانه، جایگزین نشده‌اند در حالی كه سن بسیاری از نیروهای خدماتی باقی مانده هم بالاست و نمی‌توانند كارآیی لازم را داشته باشند.
وی با بیان اینكه اگر هر بخش دارای 2 نیروی خدماتی باشد، بسیاری از مسائل حل می‌شود، می‌افزاید: توزیع نامناسب نیروی انسانی در بیمارستان‌ها مشكل دیگری است كه وجود دارد. در بعضی از بیمارستان‌ها تعداد کارکنان اداری از تعداد كاركنان درمانی آن بیشتر است. یا بیمارستان‌هایی هم هستند كه تجهیز شده‌اند و بخشی ازكاركنان را به خود اختصاص داده‌اند در حالی كه تعداد مراجعانشان كم است.

تشخیص فوریت‌ها
دیر رسیدن متخصصان آنكال، گلایه برخی از بیماران است. تنهایی در این‌باره می‌گوید: پزشك متخصص با توجه به شرح حال بیمار برای زمان حضور بر بالین بیمار تصمیم می‌گیرد و البته مسئولیت این تصمیم هم متوجه خود اوست. برای حضور آنكال بر اساس فوریت‌های لازم در هر رشته مدت زمانی خاص در نظر گرفته شده و البته مورد دیگری كه باید در نظر داشت این است كه بعضی از بیماران برای مواردی به اورژانس مراجعه می‌كنند كه اصلاً موقعیت اورژانس به شمار نمی‌آید و این در ازدحام اورژانس و كیفیت ارائه خدمات تأثیرگذار است. وی یادآوری می‌کند: طرح پزشك مقیم كه بخشی از طرح تحول سلامت است در بیمارستان انزلی به‌صورت كامل انجام می‌شود و هر شب حداقل 2 پزشك متخصص و یا فوق‌تخصص در این بیمارستان مستقر هستند.
ر ادامه موفقیت‌آمیز طرح تحول سلامت نیازمند توجه بیشتری است. تنهایی با اشاره به بدهی 13 میلیارد تومانی بیمارستان انزلی می‌گوید: مراجعات نادرست، رعایت نكردن سامانه ارجاع، دخالت بیماران درامور درمان و تشخیص از مواردی است كه بار مالی درمان در طرح تحول سلامت را افزایش می‌دهد. افزایش مراجعات و بار مالی بیمه‌ها سبب شده كه روند اجرای این طرح كه تا پایان نیمه اول سال 94 موفق بود، با مشكلات اقتصادی روبه‌رو شود. چراكه وقتی بیمه‌ها نتوانند به تعهدات خود عمل كنند، بیمارستان‌ها بدهكار می‌شوند.
تنهایی درباره نصب و راه‌اندازی دستگاه سی تی اسكن جدید بیمارستان می‌گوید: این دستگاه مدرن‌تر است و نصب و راه‌اندازی آن مستلزم رعایت شرایط تعیین شده نظیر افزایش سرب كوبی دیوارهاست. انجام این امور بر اساس نقشه و ضوابط زیر نظر و با تأیید دفتر فنی معاونت درمان و معاونت بهداشت دانشگاه در حال انجام است. سی تی اسكن جدید و دستگاه رادیولوژی دیجیتال جدیدی كه خریداری شده یك ماه دیگر راه‌اندازی می‌شود.

بازسازی کلی
وی همچنین به بازسازی بیمارستان اشاره كرده و می‌گوید: تعمیرات بیمارستان شامل سرامیك کردن كف، دیوارها و سرویس‌های بهداشتی رو به پایان است. 95‌ درصد بازسازی 4 بخش اصلی بیمارستان به پایان رسیده و آزمایشگاه كاملاً بازسازی شده است.
نصب آبنما و نورگیر مناسب، رسیدگی به فضای سبز و تعمیرات سامانه تهویه بیمارستان هم انجام شده است. این تعمیرات در مدت 2 سال با اعتبار 2 میلیارد تومان از محل اعتبار طرح تحول سلامت صورت گرفته و به همین دلیل بیمارستان انزلی در اجرای بخش هتلینگ طرح تحول سلامت، بیمارستان نمونه استان شده است.
این متخصص جراحی عمومی یادآوری می‌کند: اورژانس بیمارستان هم در دست بازسازی است و زیر بنای آن به دو برابر وسعت قبل افزایش می‌یابد اما نباید از یاد برد كه نگهداری و حفظ شرایط مناسب پس از انجام بازسازی‌های انجام شده مستلزم برخورداری از نیروی خدمات لازم و همچنین رعایت ملاحظات از سوی مردم در استفاده از امكانات موجود است.
تنهایی از افزایش شمار تخت‌های «آی سی یو» از 5 تخت به 8 تخت و راه‌اندازی بخش‌های آی سی یو نوزادان و غربالگری سرطان در یك سال آینده خبر می‌دهد و می‌گوید: با توجه به اینكه بیمارستان انزلی آموزشی است، ساختمانی با وسعت 5 هزار‌مترمربع به‌منظور دستیابی به استانداردهای فضای آموزشی در محوطه بیمارستان از محل اعتبارات واحد بین‌الملل دانشگاه علوم پزشكی در دست ساخت است.
رئیس بیمارستان انزلی در پایان اظهار می‌كند: اتصال فاضلاب بیمارستان انزلی به شبكه فاضلاب شهری با هزینه 250 میلیون تومان تا پایان سال صورت می‌پذیرد و بدین‌ترتیب بیمارستان انزلی اولین بیمارستان استان خواهد بود كه این طرح در آن اجرا می‌شود.