• قانون تغییر ساعت رسمی ایران    :   قانون تغییر ساعت رسمی ایران، قانونی است که به موجب آن ساعت رسمی ایران هر سال در ساعت ۲۴ روز اول فروردین ماه یک ساعت به جلو کشیده می‌شود و ...
 • مسروری که منطقه آزاد را جان بخشید و در حال خداحافظیست/ تیزهوشی دکتر سالاری در بهره مندی از ژنرال اقتصادی گیلان    :   در آبان ماه سال ۹۲ و همزمان با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید بود که پس از انتصاب دکتر محمدعلی نجفی بعنوان استاندار گیلان، دکتر رضا مسرور ...
 • پژمان نوری و مازیار زارع مالکان جدید باشگاه ملوان انزلی در بیانیه ای کمک رسانی مردم و مسئولان به این باشگاه خواستار شدند.    :   در متن بیانیه آمده است : باشگاه پر افتخار ملوان که از بدو تاسیس تاکنون جایگاه ویژه ای در میان خاطرات اهالی فوتبال ایران داشته است در سال ...
 • قرعه کشی لیگ برتر بانوان برگزار شد/ملوان بندرانزلی هفته اول میهمان شهرداری بم خواهد بود    :   ، مراسم قرعه کشی لیگ برتر فوتبال بانوان در فصل ۹۹-۹۸ امروز با حضور سعید فتاحی مدیر مسابقات، گلاره ناظمی مسئول لیگ بانوان ، نماینده باشگاه ملوان انزلی و سایر ...
 • تحقق ۴۰ درصدی بودجه به جز انزلی در هیچ شهر استان اتفاق نیفتاده است/شهردار بندرانزلی از موفق‌ترین شهرداران استان است.    :   نشست رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر انزلی با مسئولین شهرستان و با حضور مهندس اکبری مقدم معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان، ...
 • سیستم فاضلاب انزلی قدیمی است.    :    هشتاد و دومین جلسه عادی و علنی شورای شهر انزلی با حضور علی اوسط اکبری مقدم معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان، جانشین فرماندهی ...
 • هجدهمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرانزلی با موضوع کلیات انتقال شنبه بازار (بازار هفتگی ) به مکان سابق خود برگزار شد

  به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی انزلی آنلاین

  هجدهمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرانزلی عصر چهارشنبه با موضوع کلیات طرح انتقال شنبه بازار به مکان سابق آن واقع در خیابان میرزا کوچک خان با حضور پر تعداد کسبه و بازاریان در محل شورای شهر انزلی برگزار شد.

  امیر احمدی فرد رئیس شورای شهر انزلی در جلسه فوق العاده این شورا در خصوص انتقال شنبه بازار، خاطرنشان کرد: وجود بازار در مرکز شهر باعث دسترسی آسان مردم به بازار می شود اگر بازار را به پارک ۱۷ هکتاری و یا میدان پرستار منتقل کنیم مدت سفر را برای ساکنین شرقی یا غربی شهر زیاد می کنیم و با دست خودمان باعث به وجود آمدن گره ترافیکی در شهر خواهیم شد.
  رئیس شورای شهر انزلی با اشاره به اینکه قطعا هر طرحی فرصت ها و تهدید های مربوط به خود را دارد، اظهار کرد: با مدیریت دقیق می توانیم تهدید ها را به فرصت تبدیل کنیم و از فرصت ها نیز به بهترین شکل ممکن استفاده نماییم.
  وی با تاکید بر اینکه خواهش ما این است که مسئولین شهرستان انزلی نگاه توسعه ای داشته باشند،افزود: شاید اگر روزی کنارگذر انزلی احداث شود نیاز باشد تا ما از این کنارگذر که می تواند به نوعی تهدیدی برای انزلی و بازارهای داخلی آن باشد، استفاده مناسب نماییم و گردشگران را به داخل انزلی جذب کنیم اما در حال حاضر با سرعت کند پیشرفت کنارگذر، احداث شنبه بازار و بازار ماهی فروشان در خیابان های پیل علی باغ و نواب هیچ گونه توجیه اقتصادی ندارد.
  احمدی فرد شکل گیری بافت انزلی را در دو محور دانست و تصریح کرد: بافت این شهر یا در خیابان اصلی و یا در حاشیه روگا شکل گرفته است ما نمی توانیم با بی توجهی به یکی از این محورها به گذشته و مردم انزلی دهن کجی کنیم، نباید کاری که در شورای قبل انجام شد را تکرار کنیم و نگاه تک بعدی به قضایا داشته باشیم، وقتی مغازه هایی در حاشیه شنبه بازار سابق و نزدیک به روگا تشکیل شده است ما به عنوان مسئولین شهری موظفیم که به سرنوشت این عزیزان نیز حساس باشیم.
  رئیس شورای شهر انزلی با اشاره به اینکه ممکن است با انتقال شنبه بازار به نقاط حاشیه ای شهر تا حدی در کنترل ترافیک موفق باشیم، ادامه داد: تنها بعد این ماجرا ترافیک نیست، ما با این کار اقتصاد بخش عظیمی از کاسب های شهری را فلج می کنیم و رضایتمندی عده کثیری از شهروندان را نیز از دست خواهیم داد.
  امیر احمدی فرد رای ۱۴ هزار نفری مردم انزلی را مسئولیتی بر دوش اعضای این شورا خواند و تاکید کرد: مردم این شهر به برنامه های ما رای داده اند که ساماندهی بازار ماهی فروشان و انتقال شنبه بازار به مکان سابق آن، یکی از برنامه های مهم ما بود که در ایام انتخابات بر آن تاکید داشتیم، اکنون نیز وظیفه داریم به خواست و نظر مردمی که قدرت را از آنها گرفته ایم احترام بگذاریم.
  رئیس شورای شهر انزلی مکان فعلی شنبه بازار را مکانی با مشکلات عدیده ترافیکی خواند و گفت: این خیابان پیاده روی مناسبی ندارد و متاسفانه دراین یک سال و نیم که از انتقال بازار می گذرد ما چند مورد فوتی بر اثر تصادف در این منطقه داشته ایم، لوله ای که زیر ساخت خیابان نواب است برای شهر ۳۵ هزار نفری انزلی در نظر گرفته شده بود، زیر ساخت این خیابان پاسخگوی حجم باران ها نمی باشد و این محل در بارندگی ها دچار آبگرفتگی شدید می شود، علاوه بر همه اینها دسترسی آسان مردم به این مکان مهیا نیست.
  احمدی فرد افزود: ما اعتقاد داریم مکان قبلی شنبه بازار نیز احتیاج به بهسازی و تعبیه فضاهای بهداشتی و رفاهی دارد و لازم است قبل از انتقال تمام این مسائل را در نظر بگیریم، با تمام این تفاسیر اگر نخبگان شهری به این نتیجه برسند که برنامه های ما برای انتقال شنبه بازار مناسب نیست و مکان بهتری برای این امر وجود دارد ما آماده تعامل با این عزیزان هستیم و می خواهیم بر خلاف گذشته در تمام زمینه ها از نخبگان و خرد جمعی بهره مند گردیم.
  امیر احمدی فرد با اشاره به اینکه شهر بندرانزلی نیاز به توسعه مراکز تجاری و گردشگری دارد، متذکر شد: هیات عالی سرمایه گذاری در حال شکل گیری است و خیل عظیمی از سرمایه گذاران برای حضور در شهر انزلی اعلام آمادگی نموده اند که این موضوع می توان نوید بخش اتفاقات مثبت اقتصادی برای شهروندان و در ادامه رشد و توسعه بخش شهری گردد.
  وی در خصوص منطقه آزاد انزلی نیز تصریح کرد:امروز منطقه آزاد انزلی فضاهایی مهیا کرده است که مردم شهر برای دیدن فضاهای مصنوعی به این منطقه می روند و این در حالی است که ما در شهر خودمان این نقاط را به صورت طبیعی داریم اما نتوانسته ایم از آنها بهره ببریم.
  رئیس شورای شهر انزلی ادامه داد:دلیل اینکه مسئول شهری منطقه آزاد را موجب آزار و اذیت شهر می داند بی برنامگی مسئولین در مواجه با چنین شرایطی است، ما به مردم انزلی اطمینان خاطر می دهیم که با رقابت سالم وهم افزایی با منطقه آزاد انزلی از وجود این منطقه به بهترین شکل بهره مند گردیم.
  وی گفت: یکی از قوانین مناطق آزاد این است که ۱۵ درصد بودجه عمرانی خود را به شهرهای همجوار اختصاص دهد، اما ما نتوانستیم به درستی از چنین فرصت هایی استفاده کنیم، در حال حاضر شهردار بندرانزلی مدیری بسیار توانمند است که می تواند با رایزنی های خود ارتباط مناسبی با مدیران منطقه آزاد انزلی برقرار کند.
  امیر احمدی فرد در پایان با بیان اینکه یاسر کریم بخش به دلیل جلسه کاری نتوانست در این نشست حضور یابد نامه ارسالی یاسر کریم بخش رئیس کمیسیون عمرانی شورا را در جلسه قرائت نمود، بخشی از این نامه به شرح ذیل می باشد:
  اینجانب ضمن اعلام موافقت مجدد خود با انتقال شنبه بازار به مکان سابق، لکن معتقدم قبل از انجام این مهم و در زمان معین می بایست زیرساخت های لازم را بازسازی یا ایجاد نماییم که برخی موضوعات را فهرست وار به برخی از آنها اشاره می نمایم؛
  ۱- نسبت به اصلاح و بهسازی جوی ، جداول، پیاده راه اقدام و محل هایی برای استقرار سطل های زباله تعیین و نسبت به روشنایی معابر این خیابان اقدامات مقتضی صورت پذیرد.
  ۲- نسبت به رفع سد معبرهای ایجاد شده در پیاده راه این خیابان، که تضییع حقوق شهروندی است، اقدام گردد.
  ۳- سرویس بهداشتی موجود تخریب و مجددا با استانداردهای لازم و به تعداد کافی احداث گردد که در خور شان شهروندان عزیزو گردشگران داخلی و خارجی باشد.
  ۴- شهرداری بندرانزلی برای تعیین محل استقرار، آماری از فروشندگان تهیه و حتی المقدور بازار هفتگی به ویژگی ذاتی اش که همانا فروش محصولات محلی است بازگردد و فروش اجناس غیر محلی متوقف شود.
  ۵- ترتیبی اتخاذ گردد که محدوده ی استقرار بازارمجان از پل انزلی تجاوز ننماید تا برای برقراری نظم و هدایت ترافیک شهری شرایط مساعدی ایجاد شود.
  ۶- شهرداری بندرانزلی بسته های فرهنگی جهت عرضه کنندگان و تقاضا کنندگان در بازار هفتگی تهیه نموده و از این طریق برای مدیریت پسماندها برنامه ی مشخصی ارائه نماید تا صبح یکشنبه خیابان میرزاکوچک خان شرایط عادی و قابل تردد خود را داشته و مزاحمتی برای شهروندان ایجاد نشود.
  در پایان به استحضار همکاران عزیز و بزرگوار می رسانم، مصوبات شورا زمانی میتواند موجبات توسعه ی شهری و رضایت شهروندان را فراهم آورد که با مطالعات صحیح و بررسی های کارشناسی انجام پذیرد و یقین دارم شما سروران گرامی همچون اینجانب متعهد به کار تخصصی و علمی برای موضوعات مهم شهری بوده و از اعتقاد خود عقب نخواهیم نشست.

  شعبان جعفری نائب رئیس شورای شهر انزلی در این جلسه با بیان اینکه یکی از وظایف شهرداری و مجموعه مدیریت شهری ایجاد و ساماندهی میادین و مراکز فروش میوه و تره بار می باشد، اظهار کرد:شنبه بازار یکی از بازارهای سنتی با قدمتی بیش از ۷۰ سال می باشد و متاسفانه طی مدیریتی اشتباه، به مکان دیگری انتقال پیدا کرد از جهات مختلف برای مردم ایجاد مشکل و مزاحمت نمود.
  جعفری با اشاره به نقش بازارهای سنتی در زندگی شهروندان، تاکید کرد: هدف از ایجاد چنین بازارهایی دسترسی آسان مردم به نیازهای آنان است و در دوره گذشته این انتقال بدون مطالعه، علاوه بر اینکه دسترسی آسان را از آنها گرفت مشکلات و معضلاتی بزرگی نیز به وجود آورد.
  وی افزود: قضیه مذکور در جلسات کمیسیون های مختلف مورد بحث و بررسی دقیق قرار گرفته است و مقرر شد با ایجاد تغییرات مناسب در وضعیت کنونی بازار مانند احداث سرویس های مناسب بهداشتی، امکانات روشنایی مناسب و پیاده روسازی صحیح؛ این بازار با تعامل تمام مسئولین امر به مکان سابق خود بازگردد.
  شعبان جعفری شورا را همگام و همراه با مردم، کسبه و ماهی فروشان بندرانزلی دانست و گفت: گاهی شایعاتی شنیده می شود که شورا قصد دارد در مقابل مردم قرار بگیرد و خلاف خواسته های شهروندان حرکت می کند که ما این موضوع را قویا تکذیب می کنیم، یکی از مهم ترین دغدغه های اعضای شورای شهر پنجم از روز اول انتقال شنبه بازار به مناسب ترین مکان با مطالعات دقیق بوده است.
  نائب رئیس شورای شهر انزلی در خصوص وضعیت بازار ماهی فروشان خاطرنشان کرد: بر حسب وظیفه شهرداری قرار بر این بود که بازار ماهی فروشان از مکان فعلی انتقال پیدا کند، اداره شیلات نیز با نظارت کارشناسان زمینی را با قیمت متری ۸۰۰ هزار ریال برای این موضوع تعیین نمود تا بازار ماهی فروشان در آنجا احداث شود و تمام ابعاد موضوع نیز مورد بررسی دقیق قرار گرفته بود.
  وی ادامه داد: متاسفانه دوستان ما در دوره چهارم شورا به این موضوعات علی رغم تذکرات مکرر ما توجهی نداشته و زمینی را در خیابان نواب رو به روی ایستگاه آتش نشانی که کاربری فضای سبز داشت برای بازار ماهی فروشان انتخاب نمودند و نکته ای که قابل توجه این است که برای خرید این زمین مبلغی حدود ۶۰ میلیارد ریال از بودجه شهرداری هزینه شد.
  جعفری گفت: از نظر ما دوستان ماهی فروش باید به همان مکانی که شیلات برای آنها رو به روی پل در نظر گرفته بود منتقل شوند تا شنبه بازار فضای بیشتری داشته باشد، این نقطه تعیین شده از نظر مکان دسترسی هم برای طبق داران و هم برای شهروندان بسیار مناسب تر است.
  نائب رئیس شورای شهر انزلی خطاب به بازاریان حاضر در جلسه تاکید کرد: ما می خواهیم شنبه بازار نظم درستی داشته باشد و دیگر شاهد این نباشیم که هر فردی با حلب یا برزنت برای خود مکانی را معین می کند،نمونه طرحهایی را از بازارهای سنتی مختلف تهیه کرده ایم و معتقدیم با چادرهای رنگی و ابعادهای مشخص می توانیم جاذبه های بیشتری به شورا اضافه کنیم.
  وی در پایان گفت: شاید بسیاری از دوستان فکر کنند برنامه ما این است که همان بازار قبلی دوباره شکل بگیرد اما هدف اصلی از برگزاری چنین جلساتی ساماندهی و زیباسازی بازار به نحو احسن می باشد و معتقدیم جزئیات طرح هنوز نیاز به کارشناسی و مشورت بیشتر دارد.

  مه سیما نصیری عضو شورای شهر بندرانزلی در این جلسه اظهار کرد: از روز اول به مردم وعده دادیم که مشکلات این بازار را در حد توان رفع کنیم، وظیفه خود می دانیم تا بازار سنتی انزلی را احیا کنیم، شنبه بازار به نوعی شناسنامه این شهر می باشد و لازم است که برای حفظ آن به نحو احسن تلاش نماییم.
  رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر انزلی با بیان اینکه اولین بحثی که در این کمیسیون مطرح شد موضوع انتقال شنبه بازار به مکان سابق خود بود، تصریح کرد: مقرر شد این بازار با الگو گیری از بازارهای سنتی موفق در ایران و جهان ساماندهی شود و با کارایی بیشتر به فعالیت خود ادامه دهد.
  نصیری متذکر شد: باید به مجموعه مدیریت شهری فرصت داد تا برنامه ریزی دقیقی برای ادامه کار شنبه بازار ارائه دهند و مشخص گردد در آینده شکل برپایی این بازار به چه صورت خواهد بود؛ با تمام اوصاف نظر کمیسیون فرهنگی واجتماعی برای انتقال شنبه بازار به مرکز شهر و خیابان میرزا کوچک خان، مثبت است.

  هادی حیدری دیگر عضو شورای شهر بندرانزلی نیز در این جلسه با بیان اینکه نظر کمیسیون ترافیک نیز مثبت است، افزود: کمیسیون ترافیک شورای شهر بندرانزلی معضلات و مشکلات احتمالی انتقال مجدد شنبه بازار را بررسی کرده است و برای هر مشکل نیز راه حلی در نظر گرفته است.
  حیدری گفت: با توجه به اینکه در اغلب شهرهای ایران زندگی مدرن در حال رواج است و بازارهای سنتی به حاشیه رفته اند،ماهیت شنبه بازار انزلی آن چنان ریشه در سنت و فرهنگ مردم این شهر دارد که علی رغم تمام مشکلاتی که برپایی چنین بازارهایی دارند، استقبال خوبی از سوی مردم در مواجه با این بازار می شود؛ این پیوند به نحوی است که با هجوم فروشگاههای پرزرق و برق در داخل شهر نیز حضور شهروندان در بازار هفتگی کمرنگ نشده است.
  هادی حیدری لزوم مشخص شدن دقیق مکان استقرار واحدهای صنفی و همچنین ابتدا و انتهای محل برگذاری بازار را یکی از مسائل مهم قبل از انتقال شنبه بازار دانست و گفت: با کشیدن خطوط بر روی سطح خیابان محل قرار گیری واحدها، محل عبور و مرور مراجعه کنندگان و نحوه پارک خودرو ها کاملا مشخص می شود و این موضوع نظم خوبی به کارها می دهد.
  وی یکی از معضلات مهم دیگر را وجود خودروهای حمل بار تا ساعت های انتهایی شب در بازار دانست و گفت:به نظر می رسد با در نظر گرفتن محل شنبه بازار فعلی در خیابان نواب به عنوان پارکینگ خودروهای حمل بار فروشندگان، می توان تا حد زیادی این مشکل را رفع کرد.
  حیدری با تاکید براینکه لازم است به فروشنگان آموزش هایی در حوزه مسائل زیست محیطی ارائه شود، خاطرنشان کرد: پیشنهاد می شود چندین سطح تفکیک زباله در محل نصب شود و به بازاریان کیسه های مخصوص ضایعات تحویل داده شود تا به درستی زباله های خود را تفکیک نمایند و در صورتی که افرادی در این امر تخلف کنند، تذکر از سوی ناظرین شهرداری داده شود.
  عضو کمیسیون ترافیک شورای شهر افزود: پیشنهاد می کنیم اتوبوس های شهرداری در ابتدا و انتهای بازار مستقر شوند و در ساعت های معین همشهریان عزیز را به محل ها مربوطه انتقال دهند، بدین ترتیب از حجم ترافیک معابر اصلی کم می شود و گره ترافیکی که در روز شنبه وجود دارد تا حدودی مرتفع می گردد.
  وی ایجاد بانک اطلاعات فروشندگان را امری ضرروی خواند و متذکر شد:با همکاری اداره بهداشت و درمان شهرستان می توانیم کارت شناسایی برای فروشندگان صادر نماییم تا سطح سلامت محصولات ارائه شده در بازار و اطمینان خاطر شهروندان بالاتر برود.
  حیدری ادامه داد: دعوت از فعالین اجتماعی ، گروههای مردم نهاد و تولید کنندگان صنایع دستی و بومی و ایجاد کارگاههای آموزشی در راستای ارتقا سطح آگاهی و دانش تولید کنندگان محلی و کمک به آنها جهت استفاده از تکنولوژی و بهینه سازی محصولات تولیدی، می تواند کمک شایانی به افزایش کیفیت بازار محلی انزلی نموده و رونق گردشگری در این بازار بیشتر می شود.

  سرگرد حقیقی نیا رئیس پیشگیری از وقوع جرم نیروی انتظامی انزلی در جلسه فوق العاده و علنی شورای شهر انزلی در خصوص انتقال شنبه بازار خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی همگام با سایر مسئولین شهر موافق با برگزاری هرچه بهتر بازار های محلی به جهت اشتغالزایی و به تبع آن دور شدن بخشی از جامعه از جرائم و بزهکاری های اجتماعی، است.
  سرگرد حقیقی نیا با اشاره به اینکه نکاتی در خصوص انتقال بازار به محل سابق حائز اهمیت است که توقع داریم شهرداری و شورای شهر به آن توجه ویژه ای داشته باشند، تاکید کرد: در حوزه میدان اصلی شهر و محل شنبه بازار هم اداره زندان ها و هم بانک ملی مستقر هستند،شنبه بازار در گذشته جغرافیای خاصی نداشت و بازاریان گاهی تا حدود بانک ملی هم بساط پهن می کردند که این موضوع باعث ایجاد اختلال در نظم آن منطقه و سخت شدن کار همکاران ما در نیروی انتظامی می شود.
  وی افزود: در مکان فعلی بازار با تمام مشکلات و بار ترافیکی که وجود دارد ما حدود ثغور تقریبا مشخصی داریم و لازم است مجموعه مدیریت شهری برای بازگشت شنبه بازار به مکان قبلی تمهیداتی نیز در این خصوص بیندیشند.
  نماینده نیروی انتظامی در این جلسه با بیان اینکه نیروی انتظامی مخالفتی با انتقال شنبه بازار به مکان سابق ندارد، گفت: هدف ما این است که شرایط کاملا آماده شود و سپس کارهای انتقال صورت پذیرد تا هر تصمیمی که اتخاذ می شود باعث ایجاد آسایش و آرامش مردم شهر و بهره بری هرچه بهتر کسبه زحمتکش گردد.

  مهندس مغفرتی نماینده فرماندار نیز در این جلسه با بیان اینکه اینگونه تصمیمات جز موارد خاص اجتماعی می باشد اظهار کرد: سیاست ساماندهی چنین بازارهایی در شهرهای بزرگ بدین منوال است که بازارها از مراکز شهر به حاشیه شهرها انتقال یابند تا بار ترافیکی سطح شهر کاهش یابد.
  وی ادامه داد تصمیم بازگشت بازار به مکان قبلی آن، خلاف عرف شهرسازی می باشد در عین حال مقرر شده بود مکان فعلی نیز موقتی باشد و بازار به انتهای خیابان پیل علی باغ و یا میدان پرستار انتقال یابد تا فروشندگان میوه و تره بار و طبق داران ماهی فروش در مکانی آرام و به دور از ترافیک فعالیت های اقتصادی خود را انجام دهند.

  ابراهیم برفچالانی دیگر عضو شورای شهر بندرانزلی در این جلسه با بیان اینکه بنده سالیان طولانی در این بازار به فعالیت مشغول بوده ام، خاطرنشان کرد:سالیان سال ما منتظر روزهای شنبه بودیم تا بازاری ایجاد شود و کسب و کاری در آن صورت بگیرد، اکنون در وضعیتی قرار گرفته ایم که منطقه آزاد بازار اقتصادی ما را کساد کرده است و انتقال شنبه بازار به مکان فعلی نیز دومین ضربه مهلکی بود که به اقتصاد شهرستان وارد شد.
  رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر انزلی افزود: ما شنبه بازار را انتقال دادیم تا مشکل ترافیک حل شود اما مشکل ترافیک نه تنها حل نشد بلکه بیشترهم شد، در مکان سابق روزهای شنبه مردم می دانستند که از آن خیابان تنها به صورت پیاده رو استفاده می شود، اما در خیابان نواب شرایط به گونه ای است که چاره ای جز استفاده از خودرو وجود ندارد
  برف چالانی در پاسخ به نماینده فرمانداری مبنی بر خلاف قانون بودن انتقال شنبه بازار به مرکز شهر، اظهار کرد: بنده به عنوان کسی که سالهای متعدد قانون درس می دهم تا کنون ندیده ام این موضوع مغایر با قانون باشد و بالعکس در شهرهای بزرگ دنیا مانند بانکوک،لندن،ملبورن،تورنتو، استانبول و… بازارهای بزرگ هفتگی در مرکز شهر قرار دارند و باعث توسعه گردشگر پذیری شهرهای فوق و ایجاد شور و نشاط اجتماعی در میان شهروندان می شوند.
  سخنگوی شورای شهر بندرانزلی ادامه داد: در گیلان ۱۴ بازار هفتگی وجود دارد و در سالیان اخیر تنها بازار انزلی از مکان اصلی خود به مکانی دیگر منتقل شد، چگونه است که شهرها و کشورهای دیگر می توانند با مشکلات احتمالی کنار بیایند و برای آن برنامه ریزی های دقیق داشته باشند، اما در انزلی ما توانایی انجام این کار را نداریم؟
  وی با اشاره به اینکه در تمام دنیا سعی به احداث پیاده راه فرهنگی شده است، افزود:شنبه بازار انزلی نیز در مکان اصلی خود، می تواند به نوعی یک پیاده راه فرهنگی باشد که مردم در آن روز با هم دیگر تعاملات اجتماعی بیشتری برقرار کنند و ما نیز می توانیم با ایجاد خلاقیت، شنبه بازار را تبدیل به یک برند گردشگری نماییم و در راستای توسعه شهری از آن بهره جوییم.

  حسن پورقربان شهردار بندرانزلی در جلسه علنی انتقال شنبه بازار، ضمن بیان این نکته که شهرداری موسسه ای غیرانتفاعی از بدنه خود مردم است، تاکید کرد: به دلیل اهمیت بالای این موضوع برای مردم، اعضای شورای شهر بندرانزلی تصمیم گرفتند در جلسه ای فوق العاده وعلنی بحث انتقال شنبه بازار به مکان اصلی را مورد نقد و بررسی قرار دهند.
  پورقربان با اشاره به اینکه بندرانزلی شهر برترین ها و اولین ها است، افزود: در خصوص شنبه بازار تاکنون نتوانستیم کاری را که شایسته این شهر و مردم آن است اجرا نماییم، اما در حال برنامه ریزی دقیق و مناسب برای انتقال این بازار هستیم.
  وی ادامه داد: روز گذشته جلسه ای با نماینده املاک اداره راه و شهرسازی داشتیم و مقرر شد زمین مابین مخابرات و منبع آب و زمین مجاور ایستگاه CNG غازیان به تملک شهرداری در بیاید تا این بازارچه ها در قالب بازارهای فرهنگی احیا شوند.
  شهردار بندرانزلی ابراز امیدواری کرد: با برنامه ریزی دقیق می توانیم ضمن تامین خواست مردم در زمینه ی اقتصادی و فرهنگی، دغدغه های عزیزان در نیروی انتظامی و فرمانداری شهرستان را نیز رفع کنیم

  پورحسین رئیس اتاق اصناف انزلی با انتقاد از تصمیم بازگشت شنبه بازار به مکان سابق تصریح کرد: ضمن احترام به نظرات همه بزرگواران به نظر می رسد که تصمیم ها گرفته شده اس، دوستان وعده هایی می دهند که بسیار زیباست اما باید بررسی کرد که قابلیت اجرایی نیز دارند یا خیر.
  پورحسین منطقه آزاد انزلی رو نوعی منطقه آزار برای شهرستان دانست و تاکید کرد: کار منطقه آزاد تولید و صادرات بود در حالی که تبدیل به فضایی برای فروشندگان کالاهای قاچاق شده است.
  رئیس اتاق اصناف انزلی ادامه داد:بنده به عنوان مسئول اصناف نماینده تمام بازاریان شهرستان هستم و وظیفه من دفاع از تمام بازاریان است نه بازاریان یک خیابان مشخص، چیزی که مسلم است با ورود فروشندگان دوره گرد به شهرستان، نقدینگی این شهر جمع آوری می شود و این کسبه مالیاتی نیز پرداخت نمی کنند.
  وی با بیان اینکه از نظر بنده هیچ کدام از دو مکان فعلی و قبلی مناسب شنبه بازار نیست، تصریح کرد: مگر ایجاد یک بازار با زیر سازی بتنی و سرویس های بهداشتی چه هزینه گزافی دارد که مکان جدیدی را به این موضوع تخصیص ندهیم؟
  پورحسین ادامه داد: نمی توانیم تنها به قدمت تاریخی شنبه بازار فکرکنیم و سایر جنبه های قضیه را رها کنیم، ممکن است منافع برخی از فروشندگان در این بازار باشد اما من وظیفه دارم منافع تمام مغازه داران این شهر را در نظر بگیرم؛ تمام این کارها و جلسات زمانی زیبا و کارامد بود که مکانی جدید برای بازار در نظر می گرفتیم؛ در حاشیه شهر نقاط مختلفی برای ایجاد شنبه بازار وجود دارد.
  وی با تاکید بر این نکته که وقتی مردم به این شورا رای داده اند به طبع موافق برنامه های آن نیز هستند، گفت: قطعا اگر شورا انتقال شنبه بازار به مکان قبلی را امری مفید بداند با انجام کارشناسی های لازم آن را انجام خواهد داد اما ذکر این نکته ضروری است که بازار هفتگی در شهرهای دیگر استان باعث ایجاد ترافیک شدید نمی شود و منطقی نیست که ما عریض ترین خیابان شهر را به شنبه بازار اختصاص دهیم.

  بهمن زنجانخواه خزانه دار شورای شهر بندرانزلی با بیان اینکه اگر شهر را موجودی زنده در نظر بگیریم برای ادامه زندگی خود نیاز به برنامه ریزی و ساماندهی دارد، اظهار کرد:شنبه بازار نیز ریشه عمیقی در تاریخ و فرهنگ مردم این شهر دارد و ما با دیدگاه انسان محور معتقدیم باید با مدیریت مناسب خودرو را به مسیرهای صحیح حرکت آن هدایت کنیم.
  این عضو شورا افزود:اگر پل عابر پیاده بر روی شنبه بازار روگا احداث شود می تواند تا حد زیادی بار ترافیکی شهر را کاهش دهد و مردم خودروهای خود را در ضلع جنوبی پارک کنند و برای خرید به شنبه بازار بروند.
  زنجانخواه در ادامه خواست مردم را اولی بر سایر مسائل دانست و گفت: از شورای تامین و سایر مسئولین تقاضا داریم همدلانه و به دور از تقابل کمک کنند تا این بازار سنتی-فرهنگی به بهترین شکل ممکن احیا شود.
  گفتنی است در ادامه این جلسه کلیات برنامه انتقال شنبه بازار به مکان سابق خود به رای گذاشته شد و با رای مثبت همه اعضا این برنامه مورد تایید قرار گرفت.
  در ادامه نیز نماینده بازاریان در صحن شورا صحبت ها، پیشنهادها و انتقادات کسبه و ماهی فروشان را به سمع و نظر حاضرین در جلسه رساند.

  مطالب مرتبط :

  گزارش تصویری از دیدار ملوان و خوشه طلایی ساوه

  ملوان بندرانزلی در ورزشگاه تختی انزلی به مصاف خوشه طلایی ساوه رفت که این بازی با نتیجه سه بر دو به نفع خوشه طلایی به پایان رسید. ... مطلب کامل

  شکار قوهای خسته در تالاب انزلی

  ،دو تیم فوتبال ملوان انزلی و خوشه طلایی ساوه در هفته پنجم رقابت‌های لیگ یک از ساعت ۱۷ در ورزشگاه تختی انزلی به مصاف یکدیگر رفتند. داور: روح اله شریفی کمک‌ها: مرتضی هوشیار – ناصر رحیمی – وحید زمانی ناظر داوری: مختار مهدوی ملوانان در هفته اخیر با تغییر مدیریت مواجه شده و پژمان نوری و مازیار زارع مدیریت این باشگاه را بر عهده گرفتند، بازگشت کاپیتان‌های اسبق ملوان منجر به بازگشت احمدزاده به‌عنوان ... مطلب کامل

  تیم فوتبال ملوان بندرانزلی عصر فردا در هفته پنجم رقابت های لیگ یک به مصاف تیم خوشه طلایی ساوه خواهد رفت.

  با آمدن پژمان و مازیار که در اولین اقدام خود محمد احمدزاده را بعنوان سرمربی انتخاب کرده اند امیدهای زیادی در دل هواداران زنده شده است و فردا شاهد حمایت تمام قد هواداران از تیم خود خواهیم بود اما در سوی مقابل میدان تیم خوشه طلایی قرار دارد که از آن به عنوان تیم تازه وارد لیگ یکی یاد می شود اما نتایج و عملکرد آنها در پنج هفته ابتدایی ... مطلب کامل

  لایروبی حدود ۱۷ کیلومتر مسیر هدایت آب‌های سطحی در انزلی

  حسن پور قربان با اشاره به استفاده از نظرات کارشناسان در جلسات مدیریت بحران شهرداری برای کاهش میزان آبگرفتگی در سطح شهر افزود: چند نقطه حساس شهر لوله گذاری های مورد نیاز انجام شد و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در ۶۰ روز گذشته و قبل از بارندگی ها لایروبی انهار حدود هشت کیلومتر در انزلی و ۹ کیلومتر در غازیان برای هدایت آب های سطحی انجام ... مطلب کامل

  احمدزاده رسماً سرمربی ملوان بندر انزلی شد

  ، مالکیت باشگاه ملوان بندر انزلی روز شنبه از محسن میرآبی مالک قبلی این باشگاه گرفته و به پژمان نوری و مازیار زارع واگذار شد. پس از این انتقال، مالکان جدید باشگاه ملوان با محمد احمدزاده برای هدایت تیم فوتبال این باشگاه به توافق رسیدند و احمدزاده امروز (سه‌شنبه) رسماً به عنوان سرمربی جدید ملوان انتخاب شد. مطلب کامل

  واگذاری ملوان به نوری و زارع تصمیم درستی بود/ اشخاص بومی برای ملوان دلسوزتر و کارآمدتر هستند

  نصرت ایراندوست، پیشکسوت تیم فوتبال ملوان در گفت و گو با خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: واگذاری ملوان به نوری و زارع تصمیم درستی بود. مردم انتظار داشتند تیم به این اشخاص که از جنس ملوان هستند و در انزلی از محبوبیت بالایی برخوردارند واگذار شود. به هر حال انزلی چی می داند که شرایط ملوان چگونه است و راحت تر کار می کند ... مطلب کامل

  شهرداری ماهشهر ۲- ملوان انزلی ۱؛ شکست ملوان نیمه‌جان مقابل شهرداری ماهشهر

  دو تیم فوتبال ملوان انزلی و شهرداری ماهشهر در مرحله سوم رقابت‌های جام حذفی از ساعت ۱۹:۱۵ به مصاف یکدیگر رفتند. داور: میثم حیدری کمک‌ها: حمید نادری – بهمن عبدالهی – یاسر بابایی ناظر داوری: صفدر احمدی ترکیب تیم فوتبال شهرداری ماهشهر: علیرضا سلیمی - محسن ورزکار - امید قربانی - اویس کردجهان - روح‌الله شعبانی - سجاد عباسی - سالار افراسیابی - جواد ضیغمی - رضا خانی - علی‌محمد چراغی - جهانگیر عسگری. ترکیب تیم فوتبال ملوان انزلی: مبین ... مطلب کامل

  موافقت با درخواست نوری و زارع / قرارداد میرابی با ملوان فسخ شد!

  جلسه شورای تامین شهرستان بندرانزلی پیش از ظهر امروز با ریاست فرماندار بندرانزلی و با حضور مسئولان سیاسی و ورزشی ، پیشکسوتان فوتبال شهرستان بندرانزلی ، پژمان نوری (کاپیتان سابق) و مازیار زارع (بازیکن و مربی سابق) تیم فوتبال ملوان بندرانزلی در محل فرمانداری این شهرستان جهت بررسی وضعیت تیم فوتبال ملوان و درخواست کاپیتان و بازیکن سابق این تیم مبنی بر در اختیار گرفتن مدیریت باشگاه ملوان تشکیل شد. طبق ... مطلب کامل

  اعلام حمایت امام جمعه بندرانزلی از مدیریت بومیِ با تجربه برای تیم ملوان

  ‌ ،حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین در دیدار آقایان محمد احمدزاده و پژمان نوری دو تن از پیشکسوتان محبوب ملوان با ایشان، از آمادگی اعلام شده جهت بر عهده گرفتن مسئولیت اداره تیم در شرایط نامطلوب کنونی؛ ضمن ابراز حمایت، مقرر گردید طرح پیشنهادی و برآورد های لازم برای مدیریت تیم را جهت پیگیری ارائه نمایند. امام جمعه بندرانزلی در این دیدار ضمن تقدیر از همه‌ی کسانی که ... مطلب کامل

  انتصابات جدید در استانداری گیلان | زارع اولین احکام خود را صادر کرد.

  ارسلان زارع در احکام جداگانه‌ای مجید هاشم پور را به عنوان مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری، یوسف گلشن را به عنوان مدیرکل دفتر استاندار و روابط عمومی و محمدحسین شاهکویی را به عنوان مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری منصوب کرد. همچنین با صدور حکمی از سوی استاندار گیلان، اسماعیل قاسمی به سمت بخشدار مرکزی شهرستان بندر انزلی منصوب شد. گفتنی است پیش از این شاهگویی دربیر ستاد مبارزه با مواد ... مطلب کامل

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری انزلی آنلاین محفوظ میباشد . انزلی آنلاین، پایگاه عشاق انزلی در سراسر دنیاست ، ما گرد هم آمده ایم تا فضایی فراهم سازیم که همه انزلی چی ها در سراسر جهان در بهبود وضعیت شهربا نقطه نظراتشان ما رایاری رسانند، و اندیشه ای جز رفاه شهروندان در سر نداریم. ما دست همه عزیزانی را که ما رادرنیل به اهدافمان یاری رسانند به گرمی می فشاریم...با ما همراه باشید

  پایگاه خبری انزلی آنلاین

  پل ارتباطی بین مردم و مسئولان

  انتشار پایگاه در بهمن 1393

  با ما همراه باشید تا به روز شوید

  تمام حقوق این سایت برای © 2019 انزلی آنلاین. محفوظ است.