ابراهیم برفچالانی در نشست خبری شورای شهر بندرانزلی:با همت دکتر پورقربان و اعضای شورا مشکل بیمه تامین اجتماعی پرسنل شهرداری رفع شد/از ابتدا گفته ایم که هیچ مشکلی با اصحاب رسانه و انتقادات خبرنگاران نداریم

چاپ

،دومین نشست خبری شورای شهر انزلی، ظهر امروز( یکشنبه ۱۰ دی) با حضور سخنگوی شورای اسلامی شهر بندرانزلی و اصحاب رسانه در محل این شورا برگزار شد.

سخنگوی شورای شهر بندرانزلی در ابتدای این نشست ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو میلادی به هموطنان و همشهریان مسیحی، اظهار کرد: بنا بود پس از گذشت ۱۰۰ روز از عمر شورا، گزارشی از عملکردمان را به همشهریان ارائه نماییم امابه دلیل تمرکز بر روی پرونده های حقوقی شهرداری، این جلسه به امروز و پس از گذشت چهار ماه از آغاز به کار شورا، موکول شد.

ابراهیم برفچالانی با بیان اینکه در چهار ماه گذشته ۲۱ جلسه به صورت علنی و غیر علنی در شورای شهر برگزار شده است، تصریح کرد: ماحصل این۲۱جلسه حدود ۹۵ مصوبه شورا بوده است که ۶۵ درصد این مصوبات در بخش عمرانی و ۳۵ درصد در بخش مالی بوده است.

وی افزود: یکی از مهم ترین و اساسی ترین دستاوردهای این شورا فعال کردن کمیسیون های شورا می باشد، در گذشته شورای شهر انزلی دو کمیسیون اصلی به نام های کمیسیون حقوقی، فرهنگی، اجتماعی و کمیسیون عمران و برنامه بودجه داشت که ما با توجه به نیاز شهر کمیسیون ها را تفکیک کرده و کمیسیون های حقوقی و نظارت، بهداشت و محیط زیست، حمل و نقل و ترافیک، زیباسازی و مبلمان شهری، فرهنگی و اجتماعی، برنامه بودجه و عمران شهری جلسات مختلفی را طی چند ماه گذشته برگزار نموده اند.

سخنگوی شورای شهر بندرانزلی، یکی از نقاط مثبت فعالیت کمیسیون ها را تشکیل کارگروهای تخصصی دانست که برای اولین بار در شورای شهر انزلی اتفاق افتاد و گفت : این کارگروها با جذب نخبگان و مردم، سعی در جلب مشارکت شهروندان و در ادامه تصمیم سازی آنها در مسائل شهری دارد.

برفچالانی در ادامه تصریح کرد: کمیسیون فرهنگی-اجتماعی به ریاست سرکارخانم نصیری دو کارگروه فرهنگی -هنری و ورزشی را با دعوت از نخبگان، هنرمندان و اهالی فرهیخته شهر، تشکیل داد تا برنامه های لازم در مسائل مختلف تدوین نماید؛ به طور مثال کارگروه فرهنگی- هنری راهکارهایی برای جذب گردشگر در شهر گردشگر پذیر انزلی ارائه می کند تا شورا در خصوص آن تصمیم گیری نماید.

وی تاکید کرد: قطعا شورای شهر بندرانزلی هفت عضو با تخصص های محدود دارد که نمی توانند در همه مسائل صاحب نظر باشند، لازم است تعداد این صاحب نظران بیشتر شود تا بتوانیم بسیاری از مشکلات شهر را با کمک هم رفع نماییم و بار دیگر از همه اهالی هنر و سایر تخصص ها دعوت می کنیم تا در این کارگروها عضو شوند.

برفچالانی با بیان اینکه برنامه ما بر این است که فستیوال های مختلفی در شهر برگزار نماییم، گفت: برگزاری تئاتر خیابانی، جشنواره های فصلی مانند جشنواره باران، جشنواره ماهی سفید و… از کارهایی است که می توانیم با همکاری جامعه فرهیخته شهر انجام دهیم تا جشنواره ها را مقطعی و تنها محدود به ایام نوروز نکنیم.

این عضو شورای شهر افزود: علی رغم اینکه ادعا می کنیم بندرانزلی یکی از ورزشی ترین شهرهای کشور است، این شهر حتی یک موزه قهرمانان ورزشی ندارد تا بتواند افتخارات و نام آوران خود را به گردشگران معرفی نماید.

وی گفت: این نوید را به مردم شهر می دهیم که از این پس در شهر شاهد تصمیمات آنی و لحظه ای نخواهیم بود و برای هر تصمیمی نخبگان و افراد متخصص ساعت ها با نگاه ریزبینانه خود بر روی آن وقت می گذارند و با یکدیگر تبادل نظر می کنند.

ابراهیم برفچالانی با اشاره به طرح ورودی غربی شهر، میدان اصلی و میدان گمرک اظهار داشت: طرح هایی در کارگروه زیبا سازی و مبلمان شهری به ریاست آقای احمدی فرد، مورد نقد و بررسی قرار گرفت و شورا نیز برای آنها برنامه ریزی های دقیقی در حال شکل گیری است.

سخنگوی شورای شهر انزلی یکی دیگر از کارگروههای مهم شورا را کارگروه حقوق شهروندی خواند و گفت: به عقیده بنده زمانی می توانیم به درجه شهروندی نائل بیایم که به حقوق خودمان آشنا باشیم و یکی از رسالت های این گروه آموزش به طرق مختلف است و به طور جدی پیگیر تاسیس خانه شهروند هستیم تا بتوانیم سالانه از چندین شهروند نمونه و شایسته تجلیل به عمل آوریم.

وی با بیان اینکه از این پس با متجاوزین به حریم تالاب و دریا به طور جدی و قانونی برخورد خواهد شد، افزود: کارگروه حمایت از حریم تالاب و سواحل با عضویت وکلای شهر تشکیل شده است که تمام سهل انگاری ها و مماشاتی که تا امروز در این باره صورت گرفته است، پایان یابد و بیش از این شاهد مرگ تالاب بین المللی انزلی نباشیم.

سخنگوی شورای شهر انزلی یکی دیگر از کارهای مهم و اساسی شورا را تشکیل هیات عالی سرمایه گذاری شهرداری دانست و تاکید کرد: از این پس به صورت متمرکز می توانیم در این هیات، سرمایه گذاران علاقه مند را جذب نماییم زیرا اعتقاد داریم امروزه بخش دولتی یا نهادهای عمومی نمی توانند مشکلات بیکاری را رفع نمایند مگر با همکاری و سرمایه گذاری بخش خصوصی.

برفچالانی با اشاره به جلسات مشترک شورای شهر و منطقه آزاد انزلی به جهت هم افزایی بیشتر شهر و منطقه آزاد، متذکر شد: در جلسه هفته گذشته با دکتر مسرور مقرر شد تا کارگروهای مشترکی در زمینه های مختلف تشکیل شود تا بتوانیم به بهترین نحو از امتیازات منطقه آزاد بهره مند گردیم.

این عضو شورا در خصوص مصوبه شورا جهت انتقال شنبه بازار به مکان سابق آن گفت: با کلیات انتقال شنبه بازار موافقت شده است و در زمینه جزئیات کارگروه تخصصی ورود خواهد کرد تا بار دیگر شنبه بازار را به صورت لجام گسیخته در مکان قبلی نبینیم، لازم است خیابان میرزا کوچک خان به زیباترین شکل ممکن بازسازی شود تا روزهای شنبه افرادی که از پل انزلی به آن خیابان نگاه می کنند شاهد منظره ای زیبا و دل انگیز باشند.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات مثبت شهردار بندرانزلی در دو ماهه حضورشان در این شهر، پرداخت حقوق معوقه پرسنل بود، زمانی که شورای پنجم امور را تحویل گرفت، پرسنل شهرداری سه ماه حقوق و اضافه کار طلبکار بودند در این مدت حقوق ها به طور کامل پرداخت شد، علاوه بر آن جهت افزایش انگیزه دو مرحله بن نیز به کارکنان واگذار شد و قرار بود پرداخت اضافه کاریها نیز از پایان آذر آغازشود که متاسفانه به دلیل مشکل پرونده های حقوقی شهرداری در گذشته، یک طلبکار توانست در روز پرداخت اضافه کارها بیش از یک میلیارد تومان از حساب شهرداری را توقیف و برداشت نماید.

برفچالانی تاکید کرد: روز گذشته با همت دکتر پورقربان و اعضای شورا مشکل بیمه تامین اجتماعی پرسنل شهرداری رفع شد، در شش ماه گذشته پیش از ورود شورای جدید، از حقوق پرسنل حق بیمه کسر می شد اما به حساب تامین اجتماعی واریز نمی شد و به تبع آن دفترچه بیمه این عزیزان نیز تمدید نمی گردید که ما در کمیته تحقیق و تفحص نیز دلیل این موضوع را به جد پیگیری خواهیم نمود.

سخنگوی شورای شهر بندرانزلی ضمن گلایه از برخی رسانه ها در زمینه اطلاع رسانی اخبار شورا و شهرداری، گفت: بسیاری از این رسانه ها به صورت یک طرفه از شهرداری و شورا انتقاد می کنند بدون اینکه دلیل بروز مشکلات را از ما جویا شوند، اخلاق رسانه ای و انصاف حکم می کند که هرگاه از فرد یا گروهی انتقاد شود فرصت مساوی به آنها جهت پاسخگویی به آن انتقاد داده شود تا تمام ابعاد قضیه برای مردم روشن گردد.

وی گفت: مردم انزلی بدانند این شورا بنا به وعده هایی که به آنها داده است به دنبال ایجاد تغییر و تحول محسوس در شهر است اما این تغییر و تحول در وهله نخست نیاز به مطالعه و بررسی دارد و قطعا نمی توانیم بدون انجام مطالعات دقیق و زمانبر، پروژه ای را آغاز کنیم.

در ادامه این نشست، ابراهیم برفچالانی در پاسخ به گلایه خبرنگاری مبنی بر نصب بنرهای عدیده از سوی شهرداری و شورا در سطح شهر و بهم ریختن منظر شهری، گفت: قطعا یکی ازحقوق مهم شهروندان استفاده از فضای زیبای شهری است که نصب بنر ها و پرده های بیشمار در سطح شهر می تواند تضییع کننده حق مردم باشد، در کارگروه حقوق شهروندی یکی از برنامه های ما مقابله با نصب چنین پرده هایی است که به مناسبت های تبریک، تقدیر، تسلیت و … برافراشته می شوند.

سخنگوی شورای شهر در پاسخ به انتقاد یکی از خبرنگاران در خصوص کاشت درخت مگنولیا در سطح شهر و مشکلات احتمالی این درخت برای شهروندان و کسبه خیابان مطهری گفت: کاشت این گونه درختی با بررسی دقیق کارشناس وکمیسیون فضای سبز شهرداری صورت گرفت، در همان مقطع و قبل از زمان کاشت درخت این نگرانی وجود داشت که در آینده درخت ماگنولیا مانع دید مغازه های شهر باشد اما با توضیحات خانم شکوهمند کارشناس فضای سبز شهرداری مشخص شد برای رسیدن درخت به ابعاد اصلی آن علاوه بر ۲۵ سال زمان به محیط و زادگاه اصلی درخت نیازمندیم و در فضای شهری این درختان تا حدی که باعث ایجاد مزاحمت برای شهروندان باشند رشد نخواهند کرد؛ البته لازم به ذکر است که هدف ما اجرای خیابان تیپ برای پوشش گیاهی بوده است و در خیابان های مختلف گونه های دیگر گیاهی کاشته خواهد شد.

وی درباره سوالی مبنی بر چگونگی عملکرد کارگروه حقوقی حفظ حریم تالاب و اینکه آیا این کارگروه نیز در خصوص تالاب با سایر ادارات و نهادهایی که به تالاب آسیب می رسانند برخورد مسالمت آمیز خواهد داشت یا خیر خاطرنشان کرد: قطعا بحث احیا تالاب بحثی بزرگ و عظیم است که نیاز به تلاش استانی و ملی دارد، در خصوص مشکلات مختلف تالاب ارگان های مختلف به امور رسیدگی خواهند کرد اما درباره مشکلات تجاوز به حریم تالاب در حوزه شهری هیچ گونه تعللی از سوی شهرداری صورت نخواهد گرفت و در بازپس گیری حقوق تالاب به هیچ عنوان تعارفی با کسی نخواهیم داشت.
برفچالانی در بخش دیگری از صحبتهای خود در خصوص مسائل پسماند زباله ها گفت: اتفاقات بسیار تلخی در شهرداری رخ داد و با شرکتی قرارداد شش ماهه جهت راستی آزمایی منعقد شد که آن شرکت ادعا داشت ریجکت زباله را ظرف این مدت به زیر ۱۵ درصد می رساند، در حال حاضر و پس از گذشت این زمان ریجکت زباله به ۷۰ درصد هم رسیده است؛ تخلف شهرداری وقت در این قضیه و عدم برگزاری مناقصه برای واگذاری کارخانه کمپوست به پیمانکار، کاملا مشهود است.

وی افزود: علاوه بر تمام موارد ذکر شده، شهردار وقت انزلی قبل ازعقد قرارداد به عدم کفایت این پیمانکار پی می برد و با استانداری نامه نگاری های لازم را انجام می دهد که از سوی استانداری نیز تاکید برمنتفی بودن همکاری با این شرکت می شود اما در نهایت طی جلسه ای محرمانه در شهرستان، شهرداری مجبور به واگذاری کارخانه کمپوست به پیمانکاری می شود که به عدم صلاحیت آن در انجام این امر پی برده بود.

این عضو شورا ادامه داد: پس از گذشت مدتی و ورود دانشگاه گیلان برای بررسی درصد ریجکت کارخانه کمپوست مشخص شد این کارخانه در وضعیت اسفناکی قرار دارد که متاسفانه بر اساس قرار داد فوق همچنان پیمانکار مشغول به فعالیت و بهره برداری شخصی می باشد که ما افراد ذی نفوذ در این امر را در کمیته تحقیق و تفحص شناسایی کرده ایم و قطعا مقصرین را به دادگاه معرفی خواهیم کرد، زیرا بحث پسماند به طور مستقیم با سلامت و زندگی افراد در ارتباط است.

سخنگوی شورای شهر در پاسخ به برخی از مشکلات خبرنگاران با شورا و شهرداری و رفتارهای قهرگونه این افراد، گفت: ما از ابتدا گفته ایم که هیچ مشکلی با اصحاب رسانه و انتقادات خبرنگاران نداریم، گاهی برخی از افراد از فضای انتقاد به سمت توهین، تمهت و افترا می روند و طبیعی است که هرفردی نسبت به توهین و افترا از خود واکنش نشان دهد. اما همچنان دربهای شورا به روی خبرنگاران و منتقدان منصف باز است و با جان و دل پذیرای صحبت این عزیزان خواهیم بود